Velký zvrat Žabin znamená Euroligu

Po devíti letech si zahraje ženskou Euroligu jiný tým než pražský USK. Ligové suverénky doplní v této sezóně Žabiny Brno, které zvládly druhý kvalifikační duel na palubovce maďarského Szekszárdu 80:73 a v součtu s nejtěsnější výhrou z domácí palubovky to pro ně znamenalo vyřazení Maďarek. Do Euroligy Žabiny vstoupí 8. října domácím utkáním s řeckým Olympiakosem Pireus, dále se ve skupině utkání s tureckým Mersinem a francouzským Bourges.

Žabiny vedly lehce v první čtvrtině, ale od závěru první desetiminutovky převzal iniciativu v bouřlivé atmosféře domácí tým a na startu třetí čtvrtiny vedl až devítibodovým rozdílem. V tu chvíli to s Brňankami nevypadalo vůbec dobře, a ještě sedm minut před koncem vedl maďarský tým o sedm bodů, než Žabiny v čele se skvělě střílející Petrou Záplatovou bleskově dotáhly skóre a pět minut před koncem už při stavu 69:69 postupovaly Brňanky. Szekeszféhervár najednou znervózněl, v útoku volil špatné pozice, navíc propadal v obraně a Žabiny zarážely do nadějí soupeřek další a další klín. V závěru už Žabiny bez potíží kontrolovaly výhru, a ještě před finálním klaksonem mohla propuknout obrovská radost hráček v černém.

Záplatová se prostřílela i přes šest trojek k 27 bodům a stala se hvězdou večera, dvaceti body se blýskla Američanka Elissa Cunane, čtrnáct přidala její krajanka Kostowicz. Maďarky nevyužily 23 bodů Mareny Whittle ani 22 od Sary Bejedi.

„I když možná byl zápas nahoru a dolu a někdo nevěřil, že bychom to mohly dokázat, tak jsem ráda, že naše hlavy to nikdy nevzdaly a bojovaly jsme. Cítila jsem velkou podporu fanoušků, co přijeli, i holek na lavičce. Když se nám nedařilo, zvedaly jsme se navzájem nahoru. Takticky jsme nikam nespěchaly a hrály jsme to, abychom jim nedávaly šanci na útok. Jsem strašně ráda, že jsme udělaly tento krok. Myslím si, že jsme se na to připravovaly celkem třetí sezonu, co hrajeme pospolu. Opravdu jsme ukázaly, že mentálně jsme silné a dneska jsme vyhrály týmově,“ upozornila na sehranost a dvacet asistencí Záplatová.