Ve vyrovnané koncovce podlehly lvice Kanadě

Ve druhém zápase ve Francii se české basketbalistky utkaly s reprezentantkami Kanady, které včera dokázaly porazit Chorvatsko 66:49.

Kanada - Česká republika 66:64 (14:21; 28:36; 48:53)
Body: Smith 19, Phillips a Pilypaitis po 10, Aubry 8, Achonwa 7, Thorbrun 4, Tatham A., Murphy, Tatham T. a Plouffe po 2, Gabriele a Ayim 0 – Vítečková 12, Veselá, Elhotová a Zohnová po 11, Hanušová 7, Bartoňová a Reisingerová po 4, Kulichová a Bartáková po 2, Zrůstová, Štěpánová a Pecková 0
TH: 15/10 – 10/9
Trojky: 4 - 5
Doskoky: 27 – 32
Fauly: 16 - 17

Stejně jako včera, tak i dnes vyšel vstup do zápasu lépe českým basketbalistkám. Opět si během úvodní pasáže vybudovaly náskok 7:0. Soupeře sice nechaly snížit na rozdíl pouhých dvou bodů, ale do vedení ho nepustily. Ba naopak. Následující tři minuty vyhrály lvice 12:2 a získaly tak dvouciferný náskok. O ten sice do konce čtvrtiny přišly, přesto byla první desetiminutovka z české strany vydařená.

Na začátku druhé čtvrtiny zastihla české reprezentantky ofenzivní krize. První české body zaznamenala až po třech a půl minutách Kateřina Zohnová. V tu dobu už byl náskok lvic pouze jednobodový. Zohnová však do konce poločasu přidala ještě dalších pět bodů a lvice tak ještě malinko navýšily své vedení.

Další české ofenzivní mlčení v úvodu čtvrtiny ukončila po necelých čtyřech minutách až Eva Vítečková, která do prvního poločasu zápasu nenastoupila. Češky si tak vzaly náskok zpět. Výrazně tomu pomohla i trojka s faulem a následný úspěšný trestný hod Vítečkové. V útoku byla na české straně velice aktivní Jana Veselá. Po koši Reisingerové minutu před koncem vedly Češky už o jedenáct bodů. Za posledních 60 vteřin však inkasovaly šest bodů a poslední čtvrtina tak slibovala možnost vyrovnané koncovky.

Zvláště když během první minuty Kanaďanky skóre vyrovnaly a ve 33. minutě šly poprvé v zápase do vedení. Když šest minut před koncem vedly lvice po koši Hanušové o šest bodů, zdálo se, že by si mohly pohlídat klidnou koncovku. Tento předpoklad ale vzal během následujících tří minut zasvé. Kanaďanky se dostaly do vedení, což se snažila trojkou změnit Eva Vítečková. Hned z protiútoku ale lvice opět kapitulovaly. Za poslední dvě minuty vyslaly české basketbalistky, kromě střely Vítečkové, dva neúspěšné pokusy a zápas tak prohrály rozdílem dvou bodů.

Lubor Blažek: „Do utkání jsme nastoupili bez Ilony Burgrové, kterou trápí bolest achillovky. Se zdravotními problémy a bolestí paty se potýká také Jana Veselá. Ta sice nastoupila a úseky, které hrála, odehrála velmi dobře, ale nemohli jsme jí dát větší prostor v utkání. Kanada se ukázala jako kohezní celek v obraně i v útoku, kde se prezentovala hrou soudržnou s pivoty. My jsme se proti pivotům soupeře neprosazovali. Právě body z podkošového prostoru nám chyběly. V takovýchto zápasech nemůžeme vyhrávat pouze střelbou z perimetru. Chtěli jsme samozřejmě vyhrát. Je to nepříjemná prohra. Do skóre určitě promluvilo našich 22 ztrát, což je o deset víc než soupeř. Sice nám de facto chyběly dvě hráčky ze základní sestavy, ale i tak jsme nezahráli dobrý zápas.“

Chance 3x3 Tour 24