V noci musím ven i přes zákaz. Charlieho Fortnitem nezabavím, přiznává Balvín

Je půlnoc a vyprázdněnými ulicemi třísettisícového města bubnují po chodníku boty bezmála dva dvacet vysokého vlasatého obra. Náhodnému kolemjdoucímu - jenž by při zákazu vycházení rovněž riskoval -, by mohl připomínat komiksového super hrdinu nebo postavu z fantasy filmu. Možná nejvyšší muž ve městě má navíc po svém boku statného retrívra, s nímž „stráží noční klid“ obyvatel Bilbaa. A i když se ve Španělsku, které už počítá na sto tisíc nakažených zrádným koronavirem, nyní venku volně procházet nemůže, musel by příslušník baskické policie sebrat veškerou chrabrost, pokud by chtěl 217 čísel vysokého muže pokutovat. Navíc jak trefně podotýká centr basketbalistů Bilbaa Ondřej Balvín, psa doma těžko zabavíte Fortnitem (pro dříve narozené – jedna z nejpopulárnějších videoher).

 

„Protože mám velkého psa, chodím s ním na procházky ven, protože se potřebuje vyřádit. Snažím se chodit až kolem půlnoci, kdy je město totálně vylidněné. Je to určité porušení zákazu vycházení, ale na rozdíl od dětí, kterým můžete dát Fortnite, aby se zabavily, Charliemu ho dát nemůžu,“ pousměje se reprezentant, který v Bilbau zařezává první sezonu.

 

Alespoň o svého hladkosrstého retrívra z hlediska pandemie obavy mít nemusí. „Hledal jsem si už k tomu informace. Může se to sice z člověka přenést na zvíře, kdy dva takové případy zaznamenali v Číně, ale je to velká vzácnost. Zvířata v sobě nějaké typy koronavirů mají, ale na člověka se nepřenášejí a ten současný virus je pro ně neškodný,“ sype dlouhán z rukávu cenné informace.

 

Jinou možnost než porušovat v noci zákaz vycházení prý se svým Charliem nemá. „Mimo město, do přírody, se moc nemůže, já se tak zdržuju jen ve své zóně. Města jsou teď uzavřená, jen pokud je to akutní, můžete odcestovat do jiného, ale jinak se bez speciálního povolení z města nesmí, a nemělo by se pohybovat ani venku. Klub nám třeba rozdal stacionární kola, ale musel na to získat speciální povolení, aby pracovníky klubu při rozvozu do různých městských zón policie nepokutovala,“ vykresluje pivot omezení života ve městě s dodatkem, že právě Bilbao bylo po Madridu a baskické metropoli Vitorii koronavirem vůbec nejzasaženější.

 

O to víc překvapí informace, že ve Španělsku jsou roušky přes obličej stále jen doporučeným opatřením, a nikoli povinností.

 

Mimo krátkých nočních vycházek se ovšem ani Balvín ven nedostane nikam. „Zásah do běžného života je to samozřejmě velký. Musím být jen doma a nemůžu dělat v podstatě nic. Pro mě je to ale o něco jednodušší, že ještě nemám rodinu nebo přítelkyni a asi to zvládám líp než třeba spoluhráči, kteří mají rodiny v USA a bojí se o ně, nebo se doma starají o děti. Třeba kapitánovi Rafovi Martinezovi se nedávno narodilo dítě a pro něj ta současná situace musí být složitá,“ soucítí Balvín s kolegy.

 

Sám prý v teorii na dobu odstávky španělské ACB ligy mohl odcestovat do Česka, v praxi na to ale šance nebyla. „Jsem pořád pod smlouvou a nepadalo to do úvahy. Navíc bych musel při přesunu ze Španělska, které je jednou z nejpostiženějších zemí, jít u nás do dvoutýdenní karantény. Co vím, tak ve všech klubech ACB cizinci zůstali.“

 

Liga byla nejdřív zastavena do 24. dubna, ale při prodloužení karanténních opatření vlády o dalších 14 dní se bude muset soutěž přizpůsobit nové situaci. „My jako klub jsme byli v karanténě ještě dřív než zbytek země, protože u někoho z klubu bylo podezření na nákazu. Po testech se to bohudík nepotvrdilo a zatím tak nikdo z týmu nakažen nebyl,“ říká Balvín, podle nějž hráči dostali od vedení klubu jen pár základních instrukcí - dodržovat přísnou hygienu, vyhýbat se kontaktu s lidmi včetně spoluhráčů či nakupovat, když je v obchodech minimum lidí.

 

Trénovat musí nyní hráči jen ve svých bytech. „S naším kondičním trenérem se od pondělí do pátku spojujeme přes Skype, kde nám předcvičuje, a 90 procent hráčů cvičí s ním. Nejdřív to nebylo povinné, ale klub asi bude chtít, abychom se takto udržovali v kondici všichni. Navíc nás vybavili stacionárními koly.“

 

Čas si reprezentační pivot vedle cvičení krátí především sledováním komediálních seriálů, hraním videohry Call of Duty nebo zabavováním čtyřnohého svěřence. A pak je tu ještě jedna důležitá aktivita. „Hodně se věnuju vaření, asi jako každý v těchto dnech. Vařil jsem i dřív, ale teď je to o něco víc.“

 

Vedení ACB je i přes nepříznivé vyhlídky připravené sezonu dokončit. „Ve hře je totiž dost peněz i prestiž ligy. Je to nejsilnější národní soutěž v Evropě a byl by to signál i pro ostatní, aby sezonu zrušili, a takové znamení liga nechce dát. Bude si tak držet šanci na dohrání, dokud to jen půjde. Pokud by se pak muselo hrát bez fanoušků, nebylo by to jednoduché, ale s tím jako hráči nic neuděláme. Hlavní ale pořád je neriskovat své zdraví a zdraví ostatních. Takže by mě ani nepřekvapilo, kdyby se zbytek sezony zrušil, byť by to byl hodně složitý proces,“ neskrývá Balvín, jejž management ligového nováčka z Bilbaa stejně jako celý tým ujistilo, že bude i po dobu soutěžní odstávky nadále standardně vyplácen.

 

V zájmu baskického klubu i českého centra je, aby se ACB znovu rozběhla, i když zřejmě v omezené formě, protože dohrání 11 kol základní části plus play-off představuje ohromnou porci. Bilbao je aktuálně na senzační páté pozici s bilancí 14-9 a Balvínovi patří skvělá třetí příčka mezi doskakovači a neméně vynikající 9. místo v užitečnosti!

 

A co se stane, pokud se karanténa protáhne ještě víc? Pak možná dojde na balkonech bytů ve městě i na sborové zpěvy, jako to bylo už mnohokrát zachyceno u zpěvumilovných Italů. „Momentálně se na balkonech provozuje maximálně sousedské bingo, ale moc lidí to nehraje. Nicméně čím delší karanténa bude, tím se možná bude hrát víc. Anebo i zpívat, i když právě na zpěv to moc nevidím...“

 

Autor:
Reklama
Pistalka