V kategorii U15 domácí brali stříbro

Žáci a žákyně U15 už mají letos po sezóně. Zatímco žáci poznali své mistry už před týdnem na MČR v Pardubicích, od kdy se zlatými medailemi na krku mohou chlubit basketbalisté z klubu Baskeťáci Josefov, žákyně si na jméno nejlepšího celku letošního ročníku musely počkat až včerejška. Titul si odváží SŠMH Brno.

Budoucí mistři U15 z Josefova postupovali na závěrečný turnaj MČR ze druhého místa po dlouhodobé části Extraligy. Právo pořádat šampionát si vítězstvím v Extralize vybojovaly Pardubice. Oba východočeské celky tak na sebe ve čtyřčlenných základních skupinách MČR nenarazily. Přestože ani domácí ani Josefov nedokázali úvodní částí turnaje projít bez zaváhání, postupovali z prvního místa. Potkat se tak oba nejlepší celky základní části Extraligy mohly až ve finále MČR. Tak se také stalo.

Baskeťáci Josefov nedali v semifinále šanci Ostravě a po jasné výhře o 23 bodů si bez problémů zajistili finálovou účast. To domácí se strachovali až do samého závěru zápasu. Písek v závěru utkání mocně stahoval, ale pardubičtí basketbalisté si šanci na finále vzít nedali.

Finálové utkání slibovalo vyrovnaný boj. Pardubice sice v aktuální sezóně vedly 2:0 na zápasy, ale první vítězství získaly o čtyři a druhé o dva body. Ještě v polovině třetí čtvrtiny vedli domácí, pak ale za 15 minut zaznamenali pouhých 13 bodů a naopak 39 inkasovali. Finálový double-double si připsal pardubický Marek Welsch (23 bodů, 14 doskoků). V dresu novopečených šampionů na ceněný individuální výsledek dosáhli hned dva basketbalisté – Jan Mráz (16 bodů, 10 doskoků) a Filip Novotný (19 bodů, 18 doskoků). Bronz vybojoval Písek.

Nejlepší střelec Marek Welsch BK Synthesia Pardubice

Také mezi žákyněmi skončilo domácí družstvo těsně pod vrcholem. Slovanka v Extralize obsadila první místo, když z 22 zápasů nasbírala hned 19 vítězství. V těsném závěsu za pražským celkem byla trojice Studánka Pardubice, SBŠ Ostrava a SŠMH Brno, všechny týmy s pěti porážkami. MČR tedy slibovalo vyrovnaný průběh.

Ze zmiňované nejlepší čtveřice do semifinále MČR nepostoupila pouze Ostrava, která stejně jako Pardubice a OP Prostějov měla po třech zápasech v základní skupině dvě výhry a jednu prohru, ale nejhorší skóre ze vzájemných zápasů. To Slovanka v základní skupině B nepoznala hořkost porážky a společně s Brnem postoupila do vyřazovacích bojů.

Oba semifinálové duely byly velmi vyrovnané. Pardubice na Brno v průběhu celého utkání ztrácely, ale v závěrečné čtvrtině dokázaly vyrovnat. Více sil v prodloužení však mělo Brno a zajistilo si finálovou účast. Domácí Slovanka pak ve druhém semifinále vstupovala do poslední části hry s jednobodovým mankem, ale zápas otočila ve svůj prospěch.

Ve finále Brno zasadilo domácím rozhodující ránu hned v úvodu. Prvních pět minut totiž ovládlo 15:0 a domácí hráčky se už do utkání nedokázaly vrátit. Pod brněnské vítězství se podepsaly hned tři hráčky s double-double – Brabencová za 10 bodů a 10 doskoků, Vitulová za 20 bodů a 13 doskoků a Navrátilová za 16 bodů a 18 doskoků. Třetí místo bere Prostějov.