V kadetech slaví USK a Hradec

Druhý květnový víkend nabídl vyvrcholení republikovými šampionáty v kategoriích U17 chlapců a dívek. Napínavé Final 4 mužů v Brně opouští se zlatými medailemi USK Praha, Final 8 dívek přineslo ponechání zlatých medailí domácím Hradeckým Lvicím.

Kadetky odstartovaly své republikové mistrovství už v pátek čtvrtfinálovými zápasy. V nich se dařilo favoritům, papírovým předpokladům nedostál jen duel čtvrtého s pátým po základní části, když z pražského derby vyšel vítězně USK nad HB Basket poměrem 72:61 i díky osmnácti bodům a jedenácti doskokům Karolíny Petlanové. Hladký postup díky výhře 88:50 nad Chomutovem oslavil Hradec, trochu hůře se přes čtvrtfinále postupovalo Tygrům Praha přes BA Spartu (65:53) a Slovance přes Žabiny (64:57).

V pavouku o páté až osmé místo se v rámci sobotního programu dařilo Chomutovu, který ubránil HB Basket na výhru 60:53. Druhý zápas přinesl výhru BA Sparty nad Žabinami 64:63, když Pražankám nevadilo ani to, že za poslední minutu a půl nedaly koš. Následná semifinále pak nabídla jasná utkání ve prospěch favoritů, protože Tygři Praha rozstřílely Slovanku 70:45 a Hradec si poradil s USK 78:42.

Nedělní duely o umístění nabídly jasnou výhru Žabin nad HB Basket 74:60 v duelu o sedmé místo, pátá příčka připadla po výhře 73:69 nad Chomutovem týmu BA Sparta. Bronzová bitva pak po velmi pěkném zápase připadla Slovance, která si v dalším městském derby dokázala poradit s USK 79:74 hlavně díky 27 bodům a 9 doskokům Nelly Klapkové. Finále pak patřilo podobně jako celý ligový ročník Hradci Králové. Lvice ve finále jasně přehrály Tygry Praha 79:55, když zářila 17 body, 14 doskoky a šesti asistencemi Dominika Paurová. Tygrům nestačilo ani 22 bodů Mariany Přibylové.

Muži odstartovali svůj program MČR v brněnské hale Morenda až v sobotu a bez účasti nejlepšího týmu dlouhodobé části píseckých Sršnů se čekaly vyrovnané bitvy. Jako první šli do akce domácí Tygři Brno proti Sokolu Pražskému, přemožitelům Písku. Pražané vedli jen krátce o pět bodů v úvodní čtvrtině, pak bylo dlouho vpředu jasně Brno, nejvíce až o dvanáct bodů, ale v závěru z toho bylo parádní drama, když po šíleném náporu Sokol Pražský několikrát v závěru vyrovnal, naposledy 44 sekund před koncem. Pak už ale Pražané neskórovali a Tygři si dvěma koši po oddechovém čase pohlídali výhru 61:57. Tu pomohl zařídit devatenácti body Benjamin Dostál, Sokolu nestačilo ještě o bod více kapitána Eliáše Hagera. Ještě dramatičtější byl druhý semifinálový zápas mezi Jindřichovým Hradcem a USK Praha. Pražský tým byl vpředu prakticky celý zápas, náskok ale nedokázal udržet a v prostředích dvou čtvrtinách Lions hodně kousali a několikrát krátce vedli. V podobném průběhu jako v prvním semifinále USK během poslední čtvrtiny utekl do dvouciferného náskoku, aby ho pak málem kompletně poztrácel díky heroickému výkonu Jordana Oupoha. V klíčové chvíli při rozdílu o jeden bod ale odpověděl trojkou David Látal s poslal USK do finále. Látal nastřílel 22 bodů, ale ještě ho předčil spoluhráč Mikuláš Kramosil 31 body. Oupoh byl nejlepší střelec Hradce s 19 body.

Ani smolná porážka neodradila Jindřichův Hradec od zisku bronzu, který si vybojovali Lions v neděli výhrou 92:76 nad Sokolem Pražským. Lions nevadil ani kratší odpočinek a po relativně vyrovnaných třiceti minutách zasypali v poslední čtvrtině koš Sokola 29 body a odskočili k jasné výhře. K znovu devatenáctibodovému Oupohovi se tentokrát přidali dva dvacetibodoví střelci Viktor Lukič-Gavrič a Tomáš Valentíny. Sokol Pražský se znovu opíral o Eliáše Hagera, který dal sedmnáct bodů. Ve finále si mysleli na výhru domácí Tygři, ale proti USK vedli naposledy v úvodu druhé čtvrtiny, než USK zbytek poločasu absolutně ovládl a krátce před přestávkou vedl až o čtrnáct bodů. Tygři zápas nezabalili a ve třetí i čtvrté čtvrtině se vrátili na rozdíl kolem pěti bodů, v důležitých chvílích ale USK dokázal zareagovat těžkými střelami a výhru si tým reprezentačního asistenta Jana Pospíšila pohlídal. Tygrům nestačil nejlepší střelec zápasu, šestadvacetibodový Michal Slovák, USK odpověděl pěti dvoucifernými střelci, kteří si rozdělili všechny body. Mikuláš Kramosil nastřílel 21 bodů.

Kompletní informace najdete na podstránce věnované MČR zde.