Úvod a neprostupná obrana lvic nad síly Turkyň

Po prohře z úvodního zápasu turnaje s Maďarskem si chtěly české basketbalistky v Karlových Varech spravit chuť v utkání proti Turecku. Do zápasu zasáhla i kompletní základní pětka, která ke včerejšímu utkání nebyla nominována.

Turecko – Česká republika 34:64 (1:18; 13:35; 16:51)
Body: Palazoglu 7, Vardarli a Hollingsworth po 5, Tuncluer, Yilmaz, Horasan a Nevlin po 3, Akkaya a Caglar po 2, Alben 1, Kartaltepe a Canitez 0 – Vítečková 13, Elhotová 10, Burgrová 9, Zohnová 8, Bartoňová, Kulichová a Hanušová po 5, Veselá 4, Bartáková 3, Horáková 2, Štěpánová a Křížová 0

TH: 22/14 – 29/14
Trojky: 2 - 4
Doskoky: 32 – 46
Fauly: 26 – 23

Vstup do zápasu byl jednoznačně v režii nejzkušenějších českých hráček. Eva Vítečková a Hana Horáková byly prvními střelkyněmi v červených dresech. Přidala se k nim ještě Ilona Burgrová a Češky tak zcela jednoznačně ovládly úvodní pasáž. Hlavní starostí trenéra Blažka tak mohly být dvě osobní chyby Petry Kulichové po třech odehraných minutách. Poté se začaly prosazovat i mladé pušky v českém dresu Alena Hanušová s Kateřinou Elhotovou. Co ale stojí za povšimnutí, je neprostupná obrana lvic v první čtvrtině. Nechybělo moc a Češky udržely v první desetiminutovce čisté konto. První turecký bod totiž zaznamenala z trestného hodu Yilmaz v čase 9:23. Pak ještě Češky zakončily rychlý protiútok a završily tak pro mezinárodní zápas velmi netradiční čtvrtinu.

Druhou čtvrtinu zahájila trojkou Kateřina Elhotová a zvýšila tak už na rozdíl 20 bodů. Češky nadále pokračovaly v aktivní obraně, která nutila soupeřky ke ztrátám nebo střelbě z nepřipravených pozic. Turkyně tak daly zásluhou Caglar první koš ze hry až po třinácti a půl minutách. Pak se hra vrátila do starých kolejí. První jednoduchý koš daly Turkyně 1:44 před koncem poločasu po chybě Češek na útočné polovině. První poločas tak svěřenkyně trenéra Blažka vyhrály o 22 bodů a to si ještě mohly dovolit luxus v podobě 23% trestných hodů (11/3).

Po změně stran se zdálo, jako by Turkyně nakazily domácí reprezentaci neproduktivitou v útoku, a tak se na obou stranách střídaly spíše neúspěšné akce. Více ze hry měly ale přeci jen lvice, které postupně zvyšovaly svůj náskok. Stínem třetí čtvrtiny tak zůstal nepříjemný pád Kateřiny Elhotové po nájezdu pod koš. Ze hřiště však odcházela se smíchem, takže by mělo být vše v pořádku.

V poslední čtvrtině už se hrálo v podstatě jen o konečný rozdíl ve skóre a také o to, na kolika bodech nakonec Češky udrží své soupeřky. Turkyně si přeci jen trochu vylepšily tragické skóre, když minutu a půl před koncem trefily první trojku v zápase. Ani to jim však nemohlo pomoci, aby napravily dojem, který v tomto zápase zanechaly.

Lubor Blažek: „Říkal jsem, že dneska nám nejde ani tak o výsledek, jako hlavně o pocit z tohoto zápasu. O pocit, že jsme zahráli dobře v obraně, což si myslím, že ten pocit můžeme mít dobrý. Hráli jsme dobře v obraně. V útoku zatím ještě ta herní pohoda taková není, takže máme chvilky, kdy ztrácíme kohezi hry v útoku a máme chvilky, kdy hrajeme velmi dobře. Na to potřebujeme ještě 14 dní a pět zápasů, které nás v přípravě čekají. Turecko je vicemistr Evropy, kvalitní družstvo v podobné fázi přípravy jako my, ale myslím si, že dnešní utkání jim nevyšlo. V každém případě bylo vidět, že to je těžký soupeř. V konci se dostávaly do své herní pohody, začalo jim padat, ale i přesto si myslím, že jsme dneska byli i v těch fázích, kdy se jim dařilo, lepší.“