Úspěšný start do ME. Lvicím U16 stačila k výhře jedna výborná čtvrtina

Skvělá třetí čtvrtina pomohla kadetkám U16 k první výhře ne evropském šampionátu divize A. V makedonském Skopje přehrály svěřenkyně Richarda Fouska Polsko 59:42 a začaly výborně obhajobu stříbra z loňského šampionátu. Turnaj pro mladé Češky pokračuje v pátek od 14:15 zápasem proti Řecku.

Na obou týmech byla v úvodu velkého turnaje vidět nervozita, a tak celá první půle příliš basketbalové krásy nepobrala. Češkám vyšel výborně závěr první čtvrtiny, za poslední tři a půl minuty nedostaly ani bod a sérií 7:0 si získaly mírný náskok. Pak ale Lvice čekaly přes šest minut na první body ve druhé čtvrtině a mohly být rády, že když se konečně prosadila Nikola Zdeňková, bylo to jen o tři body, protože náskok Polek mohl být o dost větší. Češky naopak protržená střelecká smůla probrala a čtyřmi body v poslední minutě srovnaly poločasové skóre na 23:23.

Do druhé půle ale jako by nastoupil úplně jiný český tým. Lvice skvěle bránily, vyrážely do rychlých protiútoků, a hlavně střílely body. Soupeřky na oplátku za druhou čtvrtinu nepustily prvních pět minut vůbec k ničemu a sérií 14:0 prakticky zápas rozhodly. Polky se zmohly podruhé v utkání na jednociferný počet bodů ve čtvrtině a zápas jim utekl. V poslední desetiminutovce se ještě pokoušely hráčky v červeném o zvrat, ale velmi dobrá česká obrana jim nedovolila přiblížit na rozdíl, ze kterého by mohly český tým ohrozit. V závěru si tak mohly na straně vítězek zahrát i hráčky z lavičky a početná skupina fanoušků s českými vlajkami slavila ve sportovním centru ve Skopje první výhru.

David Zdeněk (asistent trenéra): "V úvodním utkání nás čekal tým z Polska. V přípravném období se podařilo tento tým dvakrát porazit a tak jsme chtěli na tyto výhry navázat. Obě družstva se navzájem dobře poznaly což bylo v úvodu utkání poznat. Z naší hry byla cítit mírná nervozita a očekávání. Ačkoliv Polky netrefovaly volné pozice, dokázaly si díky aktivitě na útočném doskoku vytvářet druhé a třetí možnosti čím si držely mírné vedení. Až zlepšení obrany a rychlý protiútok ve druhé části 2.čt nastartovalo hráčky a do šaten se šlo za vyrovnaného stavu 23:23. Famózní 3.čtvrtina, kdy holky rozbily polskou obranu rychlou hrou a přesným zakončením 23:9 pak v podstatě rozhodla o osudu utkání. Ve 4.čt soupeř zkoušel zónou změnit vývoj utkání. Podařilo se mu sice zastavit náš rychlý protiútok, v útočném snažení však narážel na dobře připravenou obranu. Výhra o 17b je nakonec velmi cenná. Holkám věříme dodá klid a sebevědomí. Musíme však již zítra zlepšit práci na obranném i útočném doskoku a znovu se snažit díky široké rotaci o rychlou aktivní hru."

Česká republika – Polsko 59:42 (14:9; 23:23; 46:32)

Kadlecová 13, Žílová 9, Svatoňová 8, Brejchová 7, Mikšíková a Zdeňková po 5, Šafránková 4, Špelinová a Chromá po 3, Vejvodová 2, Ceralová a Hibalová 0 – Makurat 9, Pawlak 8

TH: 10/6 – 14/9

Trojky: 7 – 3

Doskoky: 53 – 58

Zisky: 10 – 4

Ztráty: 14 – 24

Asistence: 14 – 9

Fauly: 17 – 8