Úspěšný český den. Lvice U18 budou hrát o MS, lvi U16 dali stovku

České basketbalistky do osmnácti let skončí na evropském šampionátu divize A nejhůře šesté. Svěřenkyně Viktora Pruši zdolaly Rusko 59:51 a v neděli si od 16:30 zahrají proti Belgičankám nejenom o celkové páté místo, ale také o poslední postupové místo na světový šampionát.

Českému týmu se vydařil vstup do zápasu a v páté minutě vedl 12:3. Rusky ale dokázaly na nástup českého týmu zareagovat a v úvodu druhé čtvrtiny otočily skóre. Těsný náskok vydržel ruskému celku nejen do přestávky, ale i po většinu třetí čtvrtiny, kdy se dostaly Rusky až do pětibodového vedení.

Pak se ale stále víc začala projevovat převaha Češek v doskakování, a i skóre se začalo postupně otáčet. V závěru třetího období šel český tým do vedení, o které už nepřišel. Třetí čtvrtina byla celkově klíčová, protože Rusky daly jen osm bodů a před poslední desetiminutovkou nabraly osmibodovou ztrátu. Češky pak ještě přitlačily, vedly až o dvanáct bodů a v závěru už měly zápas pod kontrolou.

Při relativně vyrovnaném počtu ztrát, trojek i trestných hodů se ukázalo jako klíčové doskakování. V něm český tým kraloval 59:41 a hlavně si doskočil dvacet míčů v útoku. Převahu v doskakování demonstrovaly deseti doskoky Kateřina Galíčková s Ludmilou Dudáčkovou. To pomohlo vynahradit i fakt, že se střelecky prosadilo pouze šest hráček vítězného týmu.

Česká republika - Rusko 59:51 (18:12, 30:31, 47:39)

Kopecká a Jindrová po 16, Galíčková 12, Dudáčková 8, Miklíková 5, Frgalová 2, Žílová, Halátková, Holubová, Merhautová, Ondroušková, Sklenářová 0 – Ignatova a Kuchina po 12

Fauly: 14 - 16

Česká mužská reprezentace do šestnácti let má po třech utkáních na evropském šampionátu divize B dvě výhry. Svěřenci Jana Slowiaka v Sarajevu zdolali Kosovo přesvědčivě 103:54, když je nejvíce podržel střelecky Kristián Kocáb.

Češi chtěli napravit včerejší zklamání ze zápasu s Bosnou a Hercegovinou a svůj cíl začali naplňovat hned od samého začátku. Od stavu 3:3 předvedli šňůru 11:2, brzy si získali dvouciferný náskok a pohodlně si ho udržovali. Jen za první čtvrtinu zvládli 33 bodů, vedli o šestnáct bodů a bylo prakticky rozhodnuto. Když pak v podobném duchu pokračovala i druhá čtvrtina, mohli Češi prostřídávat sestavu, a i tak kontrolovali vysoké vedení.

Jediný zásek přišel po přestávce, když se česká ofenziva zasekla a za třetí čtvrtinu dali Češi jen třináct bodů. V poslední čtvrtině se však znovu zlepšili, a dokonce se podařilo dát i stovku a rozdíl ve skóre se vyšplhal až na 49 bodů.

S devatenácti body a třinácti doskoky Čechy táhl Kristián Kocáb, navíc se přes deset bodů dostalo dalších pět jeho spoluhráčů.

V neděli mají Češi den volna, turnaj pro ně pokračuje v pondělí od 14:15 utkáním s Ukrajinou.

Lukáš Hřebík (křídlo lvů U16): "V utkání jsme hráli dobře v obraně, nutili jsme soupeře ke ztrátám, z čehož jsme těžili. Také jsme lépe doskakovali, což vedlo k tomu, že jsme měli více střel než Kosovo. Na soupeřově výkonu se podepsaly i potíže s příjezdem na šampionát, vlastně nevím, jestli mohli v posledních dnech trénovat, my jsme šli do zápasu plně koncentrovaní, s touho zvítězit, což se nám povedlo."

Česká republika – Kosovo 103:54 (33:17, 63:32, 76:43)

Kocáb 19, Šurý 13, Staniszewski 11, Vlk 10, Hřebík 9, Hanzlík 8, Jansa 7, Plášil 6, Šiška 5, Bálint a Kalný po 2, Starý 0 – Raxhepi 17, Polloshka 12

TH: 25/14 – 21/15

Trojky: 11 - 5

Doskoky: 61 – 41

Zisky: 17 - 6

Ztráty: 12 - 29

Asistence: 16 - 7

Fauly: 17 - 21