Úspěšné léto Lvic U15 zakončila výhra na turnaji v Litvě

České basketbalistky do patnácti let mají za sebou velmi úspěšné reprezentační působení. Mladé Lvice pod vedením Petra Tremla (prosincový turnaj ve Francii) a Petra Kapitulčina (turnaj v Litvě) odehrály celkem šest zápasů, z nichž v pěti dokázaly zvítězit, a dokonce tak vyhrály prestižní turnaj v litevském Kaunasu.

Turnaj v Litvě proběhl o minulém víkendu a Češky ho odstartovaly páteční výhrou nad Německem 91:49. Nejlepší střelkyní vítězek byla se 16 body a třemi trojkami Tereza Jenková, na třináct bodů se také se třemi projektily z dlouhé vzdálenosti dostala Barbora Jorová.

Petr Kapitulčin (trenér ČR): „V prvním zápase jsme nečekaně vysoko přehráli tým Německa. Fyzicky výrazně vyspělejší soupeř se na začátku zápasu ujal vedení 4:0, ovšem v dalších šesti minutách jsme Němky k ničemu nepustili a dostali se do patnáctibodového vedení. Tento rozdíl jsme dalších dvacet minut nedokázali navýšit, náskok jsme si ale bez problémů nadále udržovali. Závěrečná třetina zápasu patřila díky větší rychlosti a aktivitě znovu zcela jednoznačně našemu celku, který nakonec zvítězil o více jak čtyřicet bodů. Na vítězství se díky pravidelnému střídání celých pětic podílely všechny hráčky (menší minutáž měla jen Břenková z důvodu pěti osobních chyb).“

Hned o den později vyzvaly Lvice domácí tým a byl z toho krásný zápas se šťastným koncem pro Češky, které zvítězily poměrem 65:54. Velmi dobře rozloženou českou ofenzivu vedly s 12 body Charlotte Velichová a Julie Nekolná.

Petr Kapitulčin (trenér ČR):„V předčasném finále jsme se utkali s domácím celkem, který se v této kategorii připravuje společně po celý rok a odehrál i EYBL v kategorii U16 (celkové druhé místo). Potkali se dvě pojetí, náš celek znovu střídal po celých pěticích a předváděl kvalitní týmový výkon, domácí celek spoléhal na téměř nestřídající opory, se kterými jsme si ale dokázali velice dobře poradit. Přitom v domácím celku nastoupily dva generační talenty Litvy - Jocyté byla MVP turnaje již v minulém roce a Augustinaite dokonce již loni hrála jako čtrnáctiletá na ME kadetek. Rozhodující dvouciferný náskok si náš tým vybojoval již v prvním poločase, který jsme dokázali navýšit ve třetí části až na 50:32. Čtyřminutový výpadek povolil soupeřkám vrátit se do hry (úsek 0:10), na nižší, než osmibodový rozdíl jsme ale domácí celek nepustili a již po dvou dnech tedy bylo jasné, že vítězem letošního ročníku tohoto prestižního turnaje se stane náš výběr.“

Do nedělního zápasu tak šly už Češky s jistotou, že v turnaji zvítězí, ani to je však nezastavilo od destrukce Polska, když své severovýchodní sousedky porazily jasně 79:43. Tři dvouciferné střelkyně vítězného týmu vedla Luisa Vydrová s jedenácti body, na deseti bodech se shodly Velichová s Junkovou.

Petr Kapitulčin (trenér ČR):„Do závěrečného duelu jsme vstoupili energicky (7. minuta 20:3), ovšem poté náš výkon poklesl a přizpůsobili jsme se slabšímu soupeři. Ani po změně stran naše hra nedosáhla takové kvality, jako v minulých dvou duelech, přesto jsme svůj náskok dokázali zejména v poslední části výrazně navýšit. I tentokrát jsme po celé utkání rozložili minutáž mezi všech dvanáct hráček.“

Konečné pořadí turnaje:1. Česká republika, 2. Litva, 3. Německo, 4. Polsko

All Star Team: Vydrová, Velichová (obě ČR), Jocyte (Litva), Gilajster (Polsko), Buhner (Německo)

Nejlepší kouč turnaje: Petr Kapitulčin (ČR)

MVP turnaje: Charlotte Velichová (ČR)

Hodnocení turnaje

Petr Kapitulčin (trenér týmu):„Závěrečný turnaj byl pro všechny hráčky skvělou zkušeností setkat se s mezinárodním pojetím basketbalu. A je určitě pozitivní, že jsme i v nekompletním složení všechny tři soupeře předčili, a to vcelku výrazně. Trenéři ostatních reprezentací nejvíce obdivovali naši agresivitu a naši obranu, pochvalně se vyjadřovali i o naší touze po útočném doskoku. Opětovně byli překvapeni počtem kvalitních hráček, které máme k dispozici. Zatímco náš tým střídal pravidelně všechny nominované, včetně výrazných změn v úvodní pětici pro každý zápas, tak v ostatních týmech se základní sestava neměnila a již v úvodní pětici byly slabší hráčky. Po případném vystřídání už byla naše převaha na obou stranách hřiště zcela jednoznačná. Znovu tak musím konstatovat, že v této kategorii za Evropou rozhodně nezaostáváme, právě naopak. A nemyslím si, že by to bylo z důvodu taktické vyspělosti – kromě „volné hry“ jsme v postupném útoku používali jen jednu základní kombinaci clony na míč. Bylo příjemné během turnaje i na tradičním posezení trenérů poslouchat obdivná slova k našemu celků, včetně zájmu o náš systém výchovy mládeže.“

Charlotte Velichová (hráčka):„Ve dnech 19. - 24. 6 jsme se zúčastnili mezinárodního turnaje reprezentací U15 ve městě̌ Kaunas. V pátek jsme hráli první zápas proti Německu, do zápasu jsme dobře vstoupili. Byli jsme připravené, měli jsme velkou chuť vyhrát a bojovat, díky tomu bylo už od začátku jasné, kdo vyhraje. V sobotu jsme hráli těžké utkání proti domácímu týmu, Litvě. Na tento zápas jsme se pečlivě připravili a díky tomu jsme celý zápas vedli a dotáhli to do vítězného konce. V neděli jsme odehráli náš poslední zápas proti Polsku. Zápas to nebyl tak jednoduchý, jelikož na nás byla vidět únava a nesoustředěnost. Náš výkon nebyl adekvátní, ale bojovali jsme dál a za to jsme byli odměněni dalším vítězství, a tím jsme vyhráli celý turnaj.

Luisa Vydrová (hráčka):Všichni jsme si těch pár dní užili a odvezli jsme si mnoho nezapomenutelných vzpomínek. Za všechny hráčky bych chtěla poděkovat panu trenérovi Petru Kapitulčinovi a celému realizačnímu týmu za skvělý turnaj.

Celkové zhodnocení přípravného období

Petr Kapitulčin (trenér týmu): „Stejně jako v minulých sezónách i letošní ročník potvrdil důležitost přípravy týmu U15 - jak z hlediska výkonnostního, tak z hlediska motivačního. Většina hráček zaznamenala během roku výkonnostní posun, na čemž mají samozřejmě největší zásluhu hráčky samotné společně se svými klubovými trenéry. Možnost reprezentovat a porovnat se s nejlepšími (a také potkat se s novými kamarádkami) hráčkám a trenérům v jejich snažení samozřejmě výrazně pomáhá a motivuje je do další práce. Velkým přínosem je samozřejmě závěrečný mezinárodní turnaj, díky kterému mají naše talentované hráčky možnost porovnání s těmi nejlepšími daného ročníku ze zahraničí. Zároveň díky výběru U15 mají ulehčenou práci trenéři U16, a to jak z hlediska výběru hráček, tak i vytvoření potřebné "party", která je základem k úspěšnému zvládnutí ME kadetek.“