USK znovu o bronz

Sedmou účast ve Final Four Euroligy neproměnily basketbalistky ZVVZ USK Praha v historicky druhé finále. V semifinálovém utkání turnaje konaného v tureckém Mersinu nestačily na francouzský celek Villeneuve-d`Ascq LM 78:84 a v neděli je od 15 hodin (ČT Sport Plus) čeká bitva o bronz. Ten získaly jedinkrát před pěti lety. Jejich soupeřkami budou hráčky domácího Mersinu, které podlehly v druhém čistě tureckém semifinále Fenerbahce 80:89.

Český tým byl i přes absenci slovinské rozehrávačky Teji Oblak mírným favoritem, francouzský celek ale odstartoval duel sérií trojek a rychle odskočil do vedení 21:13. V ofenzivní první čtvrtině ale zapnula motory USK francouzská reprezentantka Valériane Ayayi, která dvanácti body pomohla k nejtěsnějšímu vedení 27:26 po deseti minutách. Pomohla i trojka s klaksonem Terezy Vyoralové.

K Ayayi se přidala i Němka Nyara Sabally a český tým odskočil do mírného náskoku, který díky vylepšené střelbě držel až do přestávky. Po poločase ale Villenueve znovu přešlo na skvělou trojkovou střelbu a ztrátu dotáhlo. Dobrou formu si navíc přeneslo do poslední čtvrtiny, kdy se Pražanky trápily a nabraly až sedmibodové manko. Bojovný tým trenérky Natálie Hejkové se ještě zapřel a díky dobře střílející Vyoralové a šikovné nizozemské pivotce Emese Hof srovnal tři minuty před koncem na 76:76. Závěr ale patřil francouzskému celku, který si v koncovce počínal chytřeji, USK naopak nepřipravil dobré pozice a euroligový nováček si tak v první účasti hned vybojoval finále.

Ayayi byla nejlepší střelkyní zápasu s 24 body, třináct bodů dodala Vyoralová a dvanáct Sabally. Čtyři dvouciferné střelkyně vítězek vedla osmnáctibodová Američanka Kamiah Smalls.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Pocity jsou blbé. Bohužel jsme chybovaly v obraně i útoku. Většinou to bylo na začátku obou poločasů. Potom jsme se musely těžko vracet do zápasu. Nenašly jsme k Ayayiové ještě další hráčku, která by byla tak razantní v útoku, aby se k ní připojila. Byl tam sem tam někdo, ale nijak výrazně. Chyby v obraně se rozdělily na všechny hráčky.“

Valériane Ayayi (hráčka ZVVZ USK Praha): „Zasloužily si vyhrát. Hrály tvrdě a my naopak nehrály svou hru. Věděly jsme, že když nebudeme hrát svou hru, bude to těžké. A tak to i bylo.“