USK ve finále MČR juniorů vyzve Nymburk

Do finále MČR U19 postoupily USK Praha a Nymburk. Domácí Pražané si poradili v prvním semifinále s Prostějovem 72:58 a Středočeši zdolali v druhém semifinále GBA 79:64. Zítřejší finále tak bude USK Praha – BA Nymburk od 15:00. Od 12:30 se utká o bronz GBA s BCM Orli Prostějov.

USK Praha – BCM Orli Prostějov 72:58 (16:8, 45:25, 54:48)

První dvě minuty utkání koš nepadl. Oba týmy si vybíraly daň za nervózní vstup do utkání. Střelecky otevřel letošní MČR U19 až hostující Lukáš Sychra. Pražané se dostali do tempa až po prvních pěti minutách a za stavu 13:7 si bral Prostějov oddechový čas. Po první čtvrtině vedli domácí 16:8. Pražané se v úvodu druhé čtvrtiny dostali poprvé do dvouciferného vedení, když na 23:11 zvyšoval košem s faulem a následně šestkou Marek Vyroubal. Sovy si dvouciferné vedení udržely až do přestávky, když Prostějovu nedaly v jejich útoku mnoho prostoru, naopak samy neúnavně nájezdy atakovaly koš soupeře a dostaly se až na rozdíl 20 bodů. Orly držel v prvním poločase především Páleník, autor 9 bodů. Hosté vstoupili do třetí čtvrtiny skvěle. Dali tři trojky v řadě, všeobecně si počínali sebevědoměji v zakončení, a to se projevilo na skóre po 30 minutách. Třetí čtvrtinu totiž vyhráli 18:9 a tím se dostali zpět do hry o finále. Skvěle naladěná Folimanka, do které si našlo cestu přes 900 diváků se bavila. Poslední čtvrtina nabídla drama. Za stavu 54:51, po trojce Borovky, se prosadil kapitán domácích Farský košem s faulem a dopřál svému týmu možnost nadechnutí. Sovy se čtyři minuty před koncem utkání dostaly znovu na dvouciferný rozdíl, který už si pohlídaly do konce. Postupují tak do finále, Prostějov se utká o třetí místo.

BODY

DOMÁCÍ

Farský Radek 20, Macháč Petr 12, Samoura Patrick 12, Vyroubal Marek 12, Bátovský Marcel 8, Böhm David 4, Bobek Lukáš 2, Fuxa František 2

HOSTÉ

Palenik Juraj 21, Maděra Jan 16, Borovka Štěpán 5, Klepač Erik 5, Michalčík Matěj 4, Sychra Lukáš 4, Havel Radim 3

STŘELBA 3B. 22/6:21/8

STŘELBA 2B. 43/23:35/14

TH 16/8:11/6

doskoky 40:34

CHYBY 18:21

POČET DIVÁKŮ 925

GBA – BA Nymburk 64:79 (13:22, 27:33, 44:52)

„Domácí“ byli v roli favorita, která je na začátku utkání svazovala. Nymburk toho využil, hrál s velkou chutí a po pěti minutách trochu překvapivě vedl 11:4. Po první čtvrtině byl rozdíl devítibodový, ale GBA se v druhé čtvrtině oklepala z úvodních minut a začala stahovat skóre. Přesto se Nymburk držel role černého koně šampionátu a tři minuty před poločasem vedl 31:22. Po návratu z šaten se vyrovnala hra a s ní i skóre. 36:35 svítilo na tabuli, když svěřenci trenéra Beťka poprvé v utkání vedli. Jenže Nymburk cítil šanci a Kovářův „and 1“ znamenal znovu odskočení na 36:41. Nymburk si nechal dost střeleckého prachu na poslední čtvrtinu. V té doslova řádil, vyhrál ji 27:20 a zcela zaslouženě postoupil do finále, přes druhý tým základní části GBA. Posledních pět minut utkání již nebylo o postupujícím pochyb, a někteří z 775 přihlížejících diváků s předstihem opouštěli sedačky.