USK v Rusku vítězně, KP trápil doma útok

Drtivě zapomenuly basketbalistky ZVVZ USK Praha na úvodní neúspěch v novém ročníku Euroligy. Po porážce ve francouzském Montpellier si vyšláply na MBA Moskva 79:54.

Přestože měly Pražanky za sebou náročné cestování, nedaly to v Moskvě na sobě znát a na soupeřky, které své úvodní utkání v Eurolize také prohrály, vlétly s maximální vervou. Podobně jako ve většině duelů v domácí ligové soutěži Pražanky od začátku dominovaly, daly prvních dvanáct bodů zápasu a ujaly se dvouciferného náskoku. Ve zbytku první čtvrtiny se podařilo domácím srovnat hru a neztrácet větší rozdíl, od druhé desetiminutovky ale USK zase převzalo iniciativu a začalo soupeřkám ještě více utíkat. K nezastavení byla v první půli hlavně Španělka María Conde se šestnácti body a dovedla svůj tým ke dvaadvacetibodovému trháku. Když pak pražský tým zvládl obstojně i třetí čtvrtinu, mohl si dovolit v té poslední mírně šetřit síly, hrát se soupeřkami vyrovnané skóre, a dokonce bez větších starostí závěrečné hrací období prohrát.

Conde přidala v druhé půli už jen dva body, i tak byla nejlepší střelkyní utkání, za ní se seřadila spoluhráčka Dragana Stankovič s 15 body a se 14 body a 11 doskoky Veronika Voráčková. Jedinou dvoucifernou střelkyní domácích byla Elena Kirillova s jedenácti body. Pro USK pokračuje Euroliga za týden prvním domácím duelem proti maďarskému Szekszardu.

KP padlo až po boji

Těsnou porážku si na úvod svého působení v letošním ročníku EuroCupu připsaly basketbalistky KP Brno. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého nestačily na domácí palubovce na silný francouzský celek Tarbes GB 49:55.

První poločas byl duelem dvou rozdílných čtvrtin. V té první působil francouzský celek hodně zaskočeně aktivní hrou KP, které hned od úvodu převzalo iniciativu, hrálo aktivně do koše a nutilo soupeřky k chybám. Tím se podařilo získat mírný náskok, který narostl až na sedm bodů a slušně zaplněná hala Vodova bouřila. Od stavu 25:18 sedm minut před přestávkou se ale hra domácího celku úplně zasekla a začalo to skřípat. Nepomohl ani přísný útočný faul domácí opory Evy Kopecké, v rámci, něhož KP inkasovalo sérii 12:0, celkem těch posledních osm minut prohrály Brňanky 18:5 a nebýt dalekonosné trojky Michaely Stejskalové z osmi metrů těsně před přestávkou, mohlo být ještě hůř. Po přestávce Brňanky bojovaly o snížení rozdílu, nedokázaly ale náskok soupeřek stáhnout dostatečně, Francouzky vždy zareagovaly důležitou střelou. Poslední nástup si nechaly Královopolanky až do úplného závěru, blíž, než na pět bodů rozdílu se bohužel nedostaly. Předvedly solidní výkon v defenzivě, ale méně, než padesát bodů asi bohužel na eurocupové výhry stačit nebude.

Jedinou dvoucifernou střelkyní Brna byla s 12 body Eva Kopecká, na osmi se shodly Natalie Kucowski a Michaela Stejskalová. Tarbes táhla patnáctibodová Američnka Julie Wojta. Pro KP pokračuje EuroCup za týden na palubovce dalšího francouzského týmu Villeneuve.