USK se vrací na Final Four

Klíčový zápas v sezóně zvládly na výbornou basketbalistky ZVVZ USK Praha. V rozhodujícím třetím čtvrtfinále Euroligy přehrály italské Schio 74:54 a potřetí za sebou si zahrají na Final Four, kde zabojují o vylepšení loňského čtvrtého místa, na které je odsunulo právě Schio v duelu o bronz. Tentokrát na palubovce haly Královka domácí tým dominoval. V semifinále se Pražanky střetnou na dosud neznámém místě s francouzským Villeneuve, druhou dvojici tvoří stejně jako vloni turecký Mersin a Fenerbahce Istanbul. O šanci na Final Four tak přišla Zaragoza s Petrou Holešínskou v sestavě.

Schio, se kterým do Prahy přicestovala i Julia Reisingerová (2 body a 2 doskoky za pět minut na hřišti) velmi dobře začalo a rychle vedlo 11:4. Pak se ale rozstřílela domácí španělská křídelnice María Conde a na konci první čtvrtiny už bylo srovnáno. Nástup do druhé čtvrtiny přinesl zlepšenou obranou USK, která znamenala málo vídanou sérii sedmi minut bez bodu a také sérii 14 bodů domácího celku. Když pak Pražanky dobře nastoupily i do druhého poločasu, narostl náskok na patnáct a po neúspěšném timeoutu hostů dokonce na osmnáct bodů. Italský celek ještě jednou zabral, ale na poslední nápor zareagoval USK na startu poslední čtvrtiny a v čele s Němkou Nyarou Sabally si pohlídal poklidnou výhru a mohl se zaplněnou arénou slavit postup. Právě Sabally byla nejlepší střelkyní duelu s 19 body, čtrnáct přidala Australanka Magbegor a po jedenácti Conde s Veronikou Voráčkovou.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Postupu si strašně moc cením. Máme mnohem týmovější výběr než vloni. Nemáme žádnou vyloženě hvězdu, ale je to tým. To je obrovská síla. Když se podíváte na stránku Euroligy, nemáme tam jediný highlight. O nás se vůbec nepíše, protože je těžké vytáhnout jednotlivé věci. Dát tam celý tým prostě nejde. Hrál se třetí zápas a na začátku byla nervozita. V tu chvíli nám ale pomohl nějaký snadný koš a diváci. Dostali se do toho a my začaly velmi dobře bránit. Dostat od Schia 54 bodů je velmi dobré. Hrály jsme to, co jsme měly hrát, a hrály to agresivně. Ve Schiu jsme měly také nějaké pokyny, ale bylo to bez agresivity. Dnes to bylo agresivní a hráčky si za tím šly. Každá z nich k tomu něco přidala.“