USK dál válí, KP TANY po boji končí

Poloviční úspěch zapsaly české ženské týmy v evropských pohárech v rámci středečního programu. Osmou výhru za sebou zvládly v Eurolize hráčky pražského USK, naopak na domácí výhru nad francouzským BLMA nedokázaly v EuroCupu navázat hráčky KP TANY Brno a v druhém nejprestižnějším evropském poháru končí. Šanci na postup v EuroCupu živí ještě do čtvrtečního večera Žabiny Brno.

Pražanky dokázaly i bez zraněných Maite Cazorly a Nyary Sabally přehrát maďarský Györ 75:71 a osmá výhra za sebou pro ně znamená další upevnění první příčky v tabulkyce skupiny B. V ní mají náskok před trojicí Mersin, Villeneuve a Polkowice již tří výher. Série domácích zápasů pro ně bude pokračovat i po novém roce, kdy desátého ledna vyzvou na Královce španělskou Salamancu.

Maďarský celek do zápasu skvěle vstoupil a zejména díky povedené střelbě z dlouhé vzdálenosti vedl nejprve 11:4 a na startu druhé čtvrtiny dokonce osmibodovým rozdílem 22:14. Pražanky ale ve druhém hracím období vylepšily ofenzivu a pět minut před přestávkou poprvé vedly po úspěchu Veroniky Voráčkové z dlouhé vzdálenosti. To domácí před tradičně slušnou kulisou nastartovalo a do přestávky si přenesly osmibodový náskok, který hned po pauze přerostl do dvouciferných čísel. Další úspěchy z trojky ale vrátily Györ zpět do hry a do poslední čtvrtiny se šlo jen s rozdílem dvou bodů. Pražanky byly blízko klidnější výhře, ale v závěru to bylo ještě slušné drama. Hostující hráčky snížily minutu před koncem na rozdíl dvou bodů a pak minula Teja Oblak trojku, ale klíčový útočný doskok si připsala Tereza Vyoralová a Oblak dvěma šestkami pečetila skóre.

Nejlepší zápas od svého loňského příchodu odehrála nizozemská pivotka Emese Hof s 21 body a 10 doskoky, Australanka Ezi Magbegor dodala 18 bodů s 12 doskoky. Tereza Vyoralová dala stejně jako dvě její spoluhráčky devět bodů.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Hrozně mě to mrzí, protože jsme upozorňovali hráčky, v čem je momentálně síla Györu. Že hrají na trojky a daly jich požehnaně v neděli v zápase maďarské ligy. Bylo to tak, že se musely přesvědčit, že ty trojky opravdu dávají. Je to těžké bránit, když to družstvo získá důvěru ve své síly. Trápilo nás to až do konce zápasu. Jsem ráda za výhru. Vyhrát takto utrápený zápas se počítá a nikdo se nebude ptát, jak to bylo. Před sezonou, po těch všech změnách v týmu, jsme nevěděli, jak to bude. Dost jsme se toho báli. Že budeme mít jen jednu prohru, to je skoro až sen.“

Na povedený první zápas play off EuroCupu proti favorizovanému francouzskému týmu Lattes-Montpellier nedokázaly navázat na palubovce soupeře hráčky KP TANY Brno. Svěřenkyně trenérky Marcely Krämer po domácí osmibodové výhře podlehly ve Francii stejným soupeřkám 59:89 a cesta poháry pro ně končí.

BLMA nastoupilo do zápasu s plnou vervou a bleskově vymazalo náskok Brna z prvního duelu a začalo budovat vlastní, už v prvním poločase to bylo o šestnáct a KP TANY jen těžko stíhalo agresivní hře soupeřek. Na startu třetí čtvrtiny pak přišla nejlepší brněnská fáze v zápase a bodová série 14:1 znamenala snížení na „postupový rozdíl“ čtyř bodů, pak ale přišla domácí ofenzivní smršť a o postupujícím nebylo pochyb.

Nejlepší hráčkou KP TANY byla s 15 body Anežka Kopecká, jedenáct bodů dodala Lucie Svatoňová a na osm se dostala Eva Kopecká.