Univerzitní výběry míří do Číny

Po výjimečně dlouhé přestávce způsobené celosvětovou pandemií se vrací do „akce“ univerzitní sportovci na své největší akci – tedy Letních světových univerzitních hrách. Mezi 102 sportovci, kteří právě v těchto dnech vyráží do čínského Chengdu jsou i basketbalové výběry mužů a žen, které chtějí znovu útočit na nejvyšší mety.

Na nedávné tiskové konferenci v sídle České asociace univerzitního sportu byla finálně odhalena kompletní nominace včetně basketbalistů a basketbalistek. Ženský tým pod vedením trenéra čerstvě ligového Brandýsa nad Labem Daniela Kurucze vyráží do Číny se třemi hráčkami studujícími v zámoří, kterými jsou Michaela Gaislerová (Bellevue University), Isnelle Natabou (Iowa State University) a Julia Vydrová (University of Regina). Zbytek nominace studuje na vysokých školách v Česku, a to Adéla Buřtová, Gabriela Busková, Tereza Halátková, Eliška Hálová, Kateřina Káňová, Anežka Kopecká, Natálie Rašková a Marie Žílová. 

Stejný počet „krajánků“ je i ve výběru mužů pod vedením kouče Luboše Bartoně. Ten má v týmu Nikolase Noumerose (Francis Marion University) a Jana Zídka (Pepperdine University) z USA, v týmu je ale také Patrick Samoura studující na International University of Applied Science v německém Erfurtu. Kromě nich jsou v sestavě Matěj Burda, František Fuxa, Tomáš Jansa, Luboš Kovář, Pavel Novák, Martin Svoboda, Vojtěch Sýkora, Dalibor Vlk a Marek Vyroubal.

Basketbalisty čeká ve skupině USA, Japonsko a Polsko. Basketbalistky čeká ve skupině Slovensko a Tchaj-wan.

„Naše federace se na účast na univerziádách zaměřuje, protože v kolektivních sportech je konkurence obrovská a náš mužský tým se třicet sedm let nedostal na mistrovství světa, proto to byla vždy vítaná šance, jak se utkat se soupeři jako jsou USA, Čína, Brazílie. Máme na to nastavený systém mezi reprezentacemi a univerzitním výběrem. Tým basketbalistů je velice kvalitní, u basketbalistek nám chybí některé reprezentantky, které mají bohužel svůj šampionát. Já sám mám skvělé vzpomínky na to, jak se právě na univerziádách potkali naši hráči s budoucími hvězdami NBA. Pro ně je to skvělá příležitost, bereme naši účast velice vážně. Mrzí nás, že se univerziáda posouvá z roku na rok, protože to některé generace nemohly stihnout,“ řekl na tiskové konferenci první místopředseda ČBF Zdeněk Bříza.

V Chengdu je o šest hodin více než v Česku, ne všechna utkání se tak hrají v ideálních časech. Ženy odstartují základní skupinu proti Tchaj-wanu v pátek 28. července ve 4 hodiny ráno. Muži budou v akci poprvé o den později v pět hodin ráno českého času proti Japonsku a v neděli pak vyzvou ve stejný čas Poláky. Ještě v ten den na ně navážou ženy utkáním se Slovenskem od 13:30. Putování základní skupinou zakončí mužský tým v pondělí 31. července od 13:30 proti výběru USA. Týmy se následně podle nasazení v základních skupinách utkají v play off.

Více informací najdete na speciálních podstránkách na webu v sekci Mládežnické reprezentace. 

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň