Univerziáda, muži: Střela v poslední vteřině vzala naději na druhou výhru

Čeští basketbalisté mají po čtyřech utkáních na univerziádě na Tchaj-wanu na kontě jedinou výhru. Ve čtvrtém duelu podlehli Estonsku po vyrovnané koncovce 78:80 a před posledním duelem ve skupině jim patří až pátá příčka. Skupinu uzavřou Češi v pátek zápasem s outsiderem skupiny Spojenými arabskými Emiráty. Stále tak mají naději postoupit do skupiny o deváté až šestnácté místo.

Po dvou utkáních s favorizovanými USA a Argentinou konečně hráli Češi s hratelným soupeřem a bylo to hned poznat. Svěřenci Miroslava Marka setřásli ne úplně povedený vstup do zápasu, poslední tři minuty první čtvrtiny ovládli 15:3 a drželi nadějný náskok. O ten však ve druhé nepovedené desetiminutovce přišli. Povolili v obraně, nechali soupeře nastřílet 29 bodů za čtvrtinu a v poločase už pět bodů ztráceli.

Třetí čtvrtina už byla ze strany mladých Čechů výrazně lepší, ubránili soupeře na dvanácti vstřelených bodech a z osmibodové ztráty se dostali až na rozdíl jediného bodu. Rozhodovat se tak muselo v koncovce. Do té šli z lepší pozice Estonci, kteří zásluhou střeleckého výkonu rozehrávače Posta získali pět minut před koncem náskok pěti bodů. Ten se Čechům nedařilo snížit a když se minutu před koncem trefil Lips a zvýšil na 76:70, vypadalo to beznadějně. Češi ale po time-outu zareagovali dvěma rychlými trojkami Feštra s Bujnochem, podařilo se jim ubránit a Lukáš Feštr patnáct sekund před koncem srovnal skóre. Estonci dali v závěru míč do rukou svého nejlepšího střelce Posta a ten spolu se závěrečným klaksonem střelou rozhodl.

Estonsko – Česká republika 80:78 (18:26, 47:42, 59:58)

Post 17, Kirves 16, Soodla 15 – Feštr 21, Kvapil 15, Sehnal 12, Šiška 9, Křivánek a Dragoun po 8, Bujnoch 3, Pumprla 2, Novák, Kroutil, Hartig a Bělohradský 0

TH: 25/14 – 14/10

Trojky: 6 – 8

Doskoky: 36 – 37

Zisky: 7 – 5

Ztráty: 12 – 15

Asistence: 21 – 15

Fauly: 18 – 24