Unikátní pamětnice Kašpárková by při Nilfisk FINAL 4 byla spokojena s tisícovkou
Je jedinou hráčkou sestavy brněnského Handicapu, která pamatuje jeho poslední triumf v Českém poháru basketbalistek z roku 2013. Takovou proměnou prošel za čtyři sezony kádr týmu z brněnských Žabovřesk. „Stále na ten titul hodně vzpomínám,“ přiznává Barbora Kašpárková.
Ve finálovém duelu byl před čtyřmi lety v Mladé Boleslavi jasným favoritem pražský USK, jenže… „My jsme ho tehdy hodně zaskočily. Hanka Horáková, která se po angažmá v zahraničí vrátila do Brna, podala neskutečný výkon. Pořád se o tom s holkami bavíme,“ přiznává 24letá křídelnice.
Její tým má nyní šanci na další pohárový úspěch, v cestě k trofeji však bude stát v nedělním semifinále od 17 hodin trutnovská Lokomotiva a v případě jejího zdolání by ve finále hrozila buď pražská Slavia, nebo městský rival KP Brno. A to by byl velký magnet pro fanoušky zpod Špilberku, neboť Handicap celý závěrečný turnaj Nilfisk FINAL 4 pořádá ve své hale Rosnička.
„Domácí prostředí beru stoprocentně jako naši výhodu. Po městě visí billboardy, hala je oblepená, klub se tedy turnaj snažil maximálně zpropagovat, proto věřím, že to bude jeden z vrcholů sezony. Představí se tu přední celky z ligy, navíc dva přímo z Brna, proto čekám hojnou návštěvu. V neděli bych byla na obě semifinále spokojená s tisícem lidí,“ přeje si Kašpárková.
Průměrný věk skvadry Handicapu je jen 22 let, to však forwardka bere před velkým turnajem spíš jako výhodu. „U mladších holek už se dnes tolik neprojevuje nervozita, spíš se budou chtít ukázat před kamarády. Když vidím, jak hrají, určitě na mě nepůsobí nervózně a kolikrát jsou to právě ony, kdo nás v zápasech podrží,“ chválí ta zkušenější.
V semifinále na sebe narazí dva téměř shodně potentní útoky (Handicap 68, Trutnov 67), ten brněnský však sráží 21 ztrát na utkání. „Na ztráty si musíme dát pozor. Tady by každá hloupá chyba mohla znamenat průšvih a mohla by nás stát postup. Musíme tak hrát zodpovědně,“ uvědomuje si Kašpárková před turnajem, jehož vítěz si odnese prémii 80 tisíc korun.
Navzdory domácímu prostředí nevidí svůj tým v roli favorita. „V tomhle typu turnaje do toho každý jde s čistým štítem a šance všech celků jsou naprosto vyrovnané. Jít na Trutnov je pro nás přesto nejpříznivější varianta, jen nás tíží to, že na jeho palubovce jsme prohrály a odveta nás čeká až po FINAL 4. možná i proto může mít Trutnov hlavu navrch, ale my se nachystáme pečlivě a já věřím v naši výhru.“
Handicap prochází sezonou jako na houpačce – ŽBL začal skvělou bilancí 8-2, aby navázal 6 porážek v řadě, po kterých přišly pro změnu 4 výhry. „Předvedly jsme neskutečně dobrý začátek soutěže, kdy se nám dařilo, a vyhrávaly jsme i těžké zápasy. Pak ale přišly některé porážky, co přijít neměly, a my si všechny musely sáhnout do svědomí, tvrdě jsme pracovaly a teď chceme ukázat, že máme na to být i ve vrchním patře tabulky,“ hlásí jedna ze zkušenějších hráček Handicapu.
Aktuální 6. místo v lize je podle ní nad očekávání dobré. „Hlavním letošním cílem bylo postupné zlepšování a budování týmu. A hlavně jsme chtěly dopadnout líp než loni, kdy jsme chyběly v play-off.“
Letos má Handicap play-off jisté už před koncem základní části. Prsty v tom má i nový kouč Viktor Pruša, který doplnil dlouholetého vládce lavičky Jana Bobrovského. „Trenér Pruša je mladý a hrozně ambiciózní člověk, který tomu dává maximum. Já jsem dosud trénovala jen pod panem Bobrovským a panem Veverkou. Viktor Pruša do toho vnesl úplně nový impulz a drajv, ale je perfektní, že u toho zůstal i pan Bobrovský. O všem se spolu radí, jeden bez druhého neudělá žádné zásadní rozhodnutí a oba se zajímavě a dobře doplňují,“ všimla si Kašpárková.
Velkou novinkou této sezony je také - až na malou výjimku slovenské pivotky Palušné - celočeská soupiska týmu.
„Dřív byly cizinky samozřejmostí, protože se hrávaly evropské soutěže, kde by bylo těžké poskládat kvalitní kádr jen z českých hráček. Teď, když se hraje jen ŽBL, je mi velice sympatické, že jsme prakticky celočeský tým, přičemž Reginu Palušnou už bereme jako „naši“. A myslím, že i pro fanoušky je to lepší, navíc tu funguje propojení zkušenějších hráček s těmi mladšími a méně zkušenými,“ pochvaluje si křídelnice.
Tu v letošní sezoně sužuje jedna nebývalá statistická cifra – pouze 12procentní úspěšnost z čáry trestného hodu, když dosud z 65 pokusů proměnila pouhých 8. Tak nízké procento kariérně 47procentní střelkyně ještě v lize neměla.
„V tomhle ohledu je to pro mě specifická sezona. Neberu to ale jako nějakou noční můru, protože na tréninku je moje úspěšnost vysoká, takže jde o problém v hlavě při zápasech. Teď se to se mnou táhne a už jsem zažila, že mě týmy radši faulovaly a trenéři soupeřů už svým hráčkám radí, aby faul na mě použily. Já to teď musím nějak prolomit,“ říká odhodlaně Barbora Kašpárková.
Velká scéna Nilfisk FINAL 4 by pro to byla víc než vhodnou příležitostí.