U16 padli v koncovce s Islandem

Čeští basketbalisté do šestnácti let prohráli na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii druhé utkání za sebou. Po domácím výběru nestačili v klíčovém duelu o postup do čtvrtfinále na Island 74:81 a čekají je zápasy o deváté až šestnácté místo.

Český tým se nepotkal v úvodu s ideálním startem, když Islanďané otevřeli zápas trojkou a košem s faulem, což jim dodalo sebevědomí. Bylo vidět, že v utkání jde o hodně, oba celky se hlasitě povzbuzovaly z lavičky po každém koši či úspěšném obranném zákroku. Více se dařilo Islanďanům, kteří byli agresivnější ve hře do koše a zároveň minimálně ztráceli míče oproti českému výběru. Proto i přes vyrovnanou úspěšnost střelby byl náskok Islandu po první čtvrtině dvouciferný, a to ještě Seveřané zvládli za úvodní desetiminutovku třicet bodů. Po krátké pauze však přišlo výrazné zlepšení z české strany na obou koncích palubovky a náskok Islandu se začal pomalu zmenšovat. Nebýt dvou slepených trojek islandského ostrostřelce Birgira Halldorsona (15 bodů, 5 trojek v poločase) s šestkou na dresu a zahozeného posledního útoku, mohl být poločasový stav ještě lepší než dvoubodová ztráta.

Bohužel se ve třetí čtvrtině vrátily do české hry podobné chyby, jako z úvodu zápasu a islandský náskok znovu narostl. Už se tolik nekupily ztráty, o to víc se zhoršila úspěšnost střelby, a naopak Island dokázal dostat míč do podkošového prostoru, odkud skóroval dostatečně efektivně. Sinusoida zápasu dodržovala svou trajektorii i nadále, když do poslední čtvrtiny šli čeští hráči s dvoucifernou ztrátou, v závěrečné desetiminutovce se ale zlepšili v obraně a série trestných hodů je dostala čtyři minuty před koncem na rozdíl pouhých dvou bodů. V důležité chvíli ale zareagoval sedmou trojkou v zápase Halldorson a Češi pak navíc přímo z autu nabyli soupeři na další koš. Přesto bojovný český tým duel ještě jednou zdramatizoval, než jejich naděje utnul další trojkou ve druhé půli skvěle střílející Birkir Eythorson a následná ztráta. Islanďané si závěr lehce zkomplikovali, když poslali střílet trestné hody špatného hráče a o šestky přišli, i tak ale nervózní koncovku zvládli.

Českému týmu nestačilo sedmnáct bodů Jakuba Ševčíka, na dvanáct bodů se dostal Samuel Macht, ale Lvi nezabrzdili islandské duo Halldorson – Eythorson, které se složilo na 49 bodech, více než polovině bodů týmu.

Jakub Křišťan (hráč českého týmu): „Za mě to byl velice dobrý zápas. Začátek se nám tedy zcela nepovedl, měli jsme lehkou ztrátu, ale ve druhé čtvrtině se nám ji podařilo stáhnout tak, že v půlce byl rozdíl pouhé dva body. Třetí a čtvrtou čtvrtinu jsme se tahali, soupeř měl ale lehký náskok. Koncovka se nám bohužel nepovedla, Island byl ten šťastnější, který vyhrál dnešní zápas.“