U16 odjíždí z Polska s jednou výhrou

Pouze s jedinou výhrou odjíždí české národní týmy U16 z tradičního turnaje olympijských nadějí, který se letos konal v polských Katovicích. Na závěr muži podlehli Maďarsku a dívky nestačily na výběr Slovenska. Dívky skončily v konkurenci Polska, Maďarska a Slovenska na čtvrtém místě, chlapci ve stejně složeném turnaji přeskočili Slováky a končí třetí.

Na závěr programu si Češky pod vedením Richarda Fouska schovaly nejvyrovnanější duel s největší šancí na výhru. Proti Slovenkám dokázaly v úvodu zapomenout na dvě těžké porážky z předchozích zápasů a v první čtvrtině dvakrát vedly až o sedm bodů. Náskok však nedokázaly udržet a ve druhém hracím období se kvůli střeleckému trápení jen těžko držely ve hře. V důležité třetí čtvrtině si pak nechaly soupeřky utéct až na jedenáctibodový rozdíl, a i když se dokázaly vrátit v poslední čtvrtině na rozdíl čtyř bodů, na dokonání obratu jim už ve třetím duelu ve třech dnech nezbyly síly. Porážka 55:62 tak pojistila českou čtvrtou příčku, Slovenky skončily na druhém místě před Polskem a za vítězným Maďarskem.

Slovensko – Česko 62:55 (16:18 30:27 52:48)
Bernasová 11, Olečková 9, Hrbačová, Hnízdilová, Zdeňková, Strýčková a Čermáková po 6, Linhartová 4, Kašpárková 1, Brzoňová, Staňková a Večeřová 0

Fauly: 23 – 29

Výhru se v posledním utkání nepodařilo získat ani mužům pod vedením Františka Róna proti Maďarsku. Lvi v duelu ani jednou nevedli, hned v první čtvrtině nabrali dvoucifernou ztrátu, a i když se z ní na krátký čas dokázali vymanit, výborně hrající Maďaři si vzali pohodový náskok zpět a od poloviny druhé čtvrtiny Čechy pod deset bodů rozdílu nepustili. Na vyrovnanou druhou čtvrtinu totiž navázala nepovedená třetí desetiminutovka z českého pohledu, když třicet maďarských bodů v českém koši znamenalo navýšení rozdílu až k třicetibodové hranici. Na výsledku tak nic extra nezměnila ani solidní poslední česká čtvrtina, která znamenala snížení na konečných 73:93. Češi obsadili na turnaji konečné třetí místo.

Česko – Maďarsko 73:93 (14:26 35:50 54:80)
Franěk 23, Pomezný 11, Zajíc 10, Matušík a Ivánek po 9, Svoboda 6, Pavlík 3, Duhajský 2, Chvojka, Šimonek, Bečka a Lomička 0
TH: 28/18 – 28/20
Trojky: 7 – 5
Doskoky: 40 – 52
Zisky: 8 – 11
Ztráty: 25 – 19
Asistence: 18 – 20
Fauly: 23 – 26