Tvrdost Mexičanek na Lvice nestačila

První výhru na mexické půdě si připsaly české basketbalistky, když v poslední prověrce před startem předkvalifikace MS zdolaly v Pueble domácí reprezentaci 57:45. Předkvalifikace MS startuje svěřenkyním trenérky Romany Ptáčkové v pondělí ve 22:30 českého času duelem s africkým Mali a přímým přenosem zápas vysílá ČT Sport.

Češky si ze zápasu odnesou do klíčových duelů určitě zkušenosti, jak ve vyšší nadmořské výšce přes 2200 metrů pracovat při utkání s dechem. Začalo se v rychlém tempu a bylo vidět, jak Lvice po prvních útocích těžce oddechují. Přesně ale bránily, a tak po úvodních koších zblízka od Karolíny Šotolové, která v základní pětce nahradila lehce nemocnou Kateřinu Zeithammerovou a Julie Reisingerové mírně vedly. Velmi slušně zaplněná čtyřtisícová aréna Miguela Hidalga se zahřívala postupně podobně jako domácí hráčky a když předvedly v polovině první čtvrtiny sérii pěti rychlých bodů a vynutily si český timeout, v hale to dunělo. V některých chvílích v první čtvrtině se český tým na palubovce trochu hledal, i proto z toho byla po deseti minutách mírná ztráta a pouhých dvanáct nastřílených bodů.

Hra se postupně přitvrzovala z obou stran a hrálo se s velkou energií, hodně pohledů od hráček směřovalo v prvním poločase k rozhodčím, kteří nasazené tempo úplně nestíhali. Češky se snažily využívat výškovou převahu, ale Mexičanky zesilovaly výpomoc pod košem a čekalo se na přesnou střelkyni. V tu se proměnila Gabriela Andělová, která ve druhé čtvrtině trefila dvě přesné trojky a pomohla českému týmu otočit skóre ve svůj prospěch. V závěru poločasu měla zase důležitou roli Simona Sklenářová, která si tvrdou hrou vybojovala dva fauly a zisk a její trestné hody znamenaly šestibodové poločasové vedení.

Druhou půli otevřela další přesnou trojkou Andělová, a když se pak z šestek prosadila po jednom z mnoha hraničních zákroků Mexičanek Reisingerová, bylo české vedení poprvé dvouciferné. Mexičanky extrémně riskovaly v obraně, ale českému týmu se to nepodařilo tolik trestat a jedenáctibodový náskok třináct minut před koncem se díky minisérii domácích na konci čtvrtiny smrskl téměř o polovinu.

Naštěstí Češky vstoupil do poslední čtvrtiny i za pokračující bouřlivé atmosféry koncentrovaně a série sedmi bodů jim vrátila klid. Mexičanky nepolevovaly v obrovské snaze zápas ještě zdramatizovat, ale chyběla jim přesnost a český tým už si na tvrdost soupeře v soubojích v průběhu zápasu postupně zvykl. Poslední minuty zápasu a jeho plynulost poznamenaly problémy s časomírou, kvůli kterým se několik minut nehrálo, ale i tak Češky své soupeřky do zdramatizování zápasu nepustily a pohlídaly si výhru.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Jsem hodně ráda za to, že jsme tohle utkání měli možnost odehrát a víme, do čeho jdeme. První dvě tři minuty bylo vidět, že holky toho mají hned plné zuby. Šli jsme do toho s tím, že budeme často střídat, bohužel jsme nemohli dnes využít do rotace Katku Zeithammerovou, což by zrovna na tenhle styl velmi sedělo. Jsem ráda, že jsme to přežili bez nějakého vážnějšího zranění, protože tenhle zápas byl podle mě za hranicí tvrdosti. Mexičanky nejsou nejvyššího vzrůstu, takže jim nic jiného nezbývá než být hodně agresivní. My jsme se s tím v první čtvrtině vůbec nemohli vypořádat, pak bych řekla, že to bylo daleko lepší a zvládli jsme organizovat hru. Na začátku jsme totiž přistoupili na jejich živelnou hru.“

Gabriela Andělová (hráčka českého týmu): „Tvrdost soupeře určitě byla za hranou. Samozřejmě tady byli jejich rozhodčí, takže se to dost pouštělo. Ale i tak myslím, že jsme si potrénovaly, co jsme potřebovaly a aklimatizovali jsme se. Zkusily jsme si i jinou zátěž, protože v tréninku jsme včera ještě na sto procent nešly. Je na nás ještě znát ten přesun. Věřím, že zítra to zase bude o trochu lepší a do devatenáctého do prvního zápasu budeme připravené.“

Mexiko – Česko 45:57 (15:12 25:31 38:44)

Martinez 9, Ramirez 8 – Reisingerová 15, Sklenářová 11, Andělová 9, Vyoralová 8, Stoupalová a Šotolová po 4, Šípová 3, Pospíšilová 2, Hamzová 1, Čechová a Rokošová 0

TH: 20/11 – 18/11

Trojky: 2 – 8

Doskoky: 38 – 45

Zisky: 9 – 11

Ztráty: 17 – 20

Asistence: 9 – 11

Fauly: 21 – 24