Tvrdá škola od Srbů

Tvrdou porážku si na úvod evropského šampionátu divize A připsali čeští reprezentanti do osmnácti let. V prvním utkání turnaje v srbském městě Niš nestačili na domácí výběr zejména díky špatnému startu do zápasu 56:113. Druhé utkání čeká český tým už v neděli, kdy od 15:30 vyzvou Slovinsko.

Češi měli bohužel asi nejhorší start do zápasu, jaký si mohli přát. Za stavu 0:10 si po necelých dvou minutách bral trenér Torsten Loibl první oddechový čas, než se Češi dočkali prvního koše, stihli Srbové ještě osm dalších velice efektních bodů. Ani pak se ale výkon příliš nezlepšil, Srbové předváděli obrovské nasazení v obraně a vyráželi do rychlých protiútoků, kterými ze zápasu minimálně v první čtvrtině dělali až exhibici. Stav 9:39 po první čtvrtině vypovídá o českém rozpoložení.

Pak přeci jen Srbové trochu protočili sestavou, a i když udrželi vysoké tempo, herní kvalita lehce poklesla. Češi se dokázali lehce zkonsolidovat, náskok soupeře přesto bohužel dál narůstal, i když ne tak vysokým tempem. Český výkon s postupujícím časem stoupal, srbský spíše klesal, ale náskok byl tak vysoký a kvalita týmu, který chce na domácím šampionátu určitě mířit na medaile, byla stále na velmi vysoké úrovni. K vyrovnanějšímu skóre ve čtvrtině se český tým propracoval až v úplném závěru, kdy došlo ze srbské strany k lehkému polevení.

I tak srbský celek donutil český tým k 23 ztraceným míčům, které potrestal 28 body po ztrátách a celkem 40 po rychlých protiútocích. Srbové dominovali i na body z vymezeného území, a to 64:30 a nasbírali třicet asistencí. Filip Jovič se stal nejlepším střelcem zápasu s 22 body, které zvládl se stoprocentní střelbou 8/8 z pole. Nejlepší český střelec Jakub Šimonek dal 11 bodů, devět dodal Milan Tomáš Stráněl a osm Benjamin Koppke.