Turnaj olympisjkých nadějí se českým reprezentacím vyvedl

Konec kalendářního roku patří už tradičně Turnaji olympijských nadějí pro budoucí kategorii U16. Jak turnaj chlapců, tak dívek letos hostilo od 27. do 29. prosince Polsko. České týmy byly na turnaji velmi úspěšné, když chlapci uspěli dvakrát ze tří zápasů a obsadili druhé místo a dívky dokonce turnajem prošly bez porážky a odvážejí si první příčku. Simona Fišerová navíc získala titul MVP celého turnaje.

Chlapci, kteří turnaj odehráli ve Vratislavi nestačili na úvod na domácí Poláky celkem jasně 57:71, přestože se celý zápas drželi na dostřel a výsledek jim utekl až v závěru. Na porážku ale odpověděli dvěma velmi dobrými výsledky a přehráli jak Slovensko 71:55, tak Maďarsko 78:60.

27.12.2017

Polsko – Česká republika 71:57 (20:17; 32:29; 49:45)

Šiška 9, Kalný 8, Hřebík, Plášil, Kořínek a Kocáb po 6, Vondra 5, Staniczewski a Matoničkin po 4, Hanzlík 3, Rylich a Vrábel 0

Vladimír Kořínek (rozehrávač týmu ČR): „Ze začátku bylo utkání vyrovnané, zahráli jsme pár dobrých rychlých protiútoků, nebyli jsme však odolní ve hře 1 na 1. V koncovce jsme pustili pár laciných košů, a to rozhodlo o osudu utkání.“

28.12.2017

Slovensko – Česká republika 55:71 (12:25; 24:46; 46:61)

Plášil 16, Staniszewski 15, Matoničkin 10, Kalný 8, Vondra 7, Hřebík 6, Kořínek a Šiška po 3, Rylich 2, Kocáb 1, Hanzlík a Vrábel 0

TH: 19/14

Trojky: 5

Doskoky: 50

29.12.2017

Maďarsko – Česká republika 60:78 (15:23; 33:43; 45:56)

Hřebík a Hanzlík po 13, Plášil 11, Kocáb 10, Šiška 7, Kořínek 5, Staniszewski, Vrábel a Rylich po 4, Matoničkin 3, Vondra a Kalný po 2

TH: 15/11

Trojky: 3

Doskoky: 52

Daniel Plášil (kapitán týmu ČR): „Proti Slovensku jsme vstoupili do utkání s dobrou obranou, chytili jsme se i střelami z dálky, myslím, že v prvním poločase jsme hráli opravdu dobře, vedli jsme až 26 bodovým rozdílem. V druhém poločase, i přes úbytek energie v naší hře, jsme utkání kontrolovali a nedopustili jsme dramatickou koncovku. Využívali jsme dobře naší výškovou převahu. Zápas s Maďarskem byl soubojem o druhé místo, který jsme zvládli velice dobře, průběh byl podobný jako v utkání se Slovenskem – dobrý první poločas, menší propad ve druhém, ale udržování vedení až do konce. Hráli jsme týmově, všichni se zapsali do střelecké listiny. Celkově se nám turnaj povedl a jsme docela spokojení s 2.místem.“

Ještě úspěšnější byla děvčata, která si v malém městečku Żyrardów poradila jak s Polkami, Slovenkami, a nakonec i s Maďarkami. Křídelnice Hradeckých Lvic Simona Fišerová se dokonce stala nejužitečnější hráčkou turnaje a dostala se i do nejlepší pětky.

27.12.2017

Polsko – Česká republika 56:69 (16:16; 28:40; 43:51)

Piechowiak a Jablonska po 11, Kuczynska 6 - Malíková a Fišerová po 14, Stloukalová 12, Fučíková 9, Lukačková 5, Chromá 4, Zvancigerová 3, Finková, Hajnová, Sakslová a Vydrová po 2, Nosková 0

Fauly: 17–22

David Zdeněk (trenér týmu ČR): „Od úvodu jsme se prezentovali rychlou útočnou hrou, díky níž jsme se dostávali k lehkým košům. Z úvodního tlaku se Polky ještě oklepaly, ale s přibývajícím časem byla převaha našeho celku zřetelnější. Pozitivní byla aktivita na doskoku, kde jsme dominovali 50/36. Vyhrané souboje dávaly možnost zakládat rychlé protiútoky, které by měly opět být základní zbraní naší hry. Díky malé sehranosti jsme chvílemi v postupném útoku tápali, to je však na začátku přípravy a v této kategorii ještě omluvitelné. Lídry a bodovými tahouny byly Simona Fišerová a Petra Malíková, pod košem se dařilo Kláře Stloukalové. Pochvalu za energický a nadšený výkon zaslouží celé družstvo. Nejlepší hráčkou byla vyhlášena Simona Fišerová.“

28.12.2017

Slovensko – Česká republika 46:72 (15:25; 30:38; 41:60)

Dovčíková 8, Vargová a Scherhauferová po 7 - Hajnová 17, Finková 11, Sakslová 9, Fučíková 8, Zvancigerová 6, Fišerová a Vydrová po 5, Lukačková 4, Malíková 3, Nosková a Stloukalová po 2, Chromá 0

Fauly: 23–24

David Zdeněk (trenér týmu ČR): „I z druhého utkání si odnášíme cennou výhru 72:46 (38:30). Oproti včerejšku jsme však měli problém s živočišnou hrou Slovenek na doskoku. Zejména ve druhé čtvrtině se hra díky mnoha faulům na obou stranách hodně kouskovala, a to nám nesvědčilo. Druhý poločas jsme přidali v obranných činnostech, lépe komunikovali a díky rychlému přechodu na útočnou polovinu a snadným košům rozdíl ve skóre příjemně narůstal. Vzhledem k hodně nečisté hře soupeřek se naskytla příležitost střílet velké množství TH. 14 neproměněných střel (39/25) budeme chtít v dalším utkání určitě vylepšit. Hračkou utkání byla Hanka Hajnová, která konto soupeřek zatížila 17 body.“

29.12.2017

Maďarsko – Česká republika 46:52 (16:14; 29:27; 40:40)

Keita 12, Denes A. 10, Denes D. 8 - Malíková 10, Sakslová 7, Hajnová, Fišerová a Vydrová po 6, Zvancigerová 5, Nosková a Fučíková po 4, Finková a Lukačková po 2, Chromá a Stloukalová 0

Fauly: 13–20

David Zdeněk (trenér týmu ČR): „I ve třetím utkání jsme udrželi neporazitelnost. V napínavém utkání jsme zvládli závěrečnou pětiminutovku a můžeme se tak radovat po pěti letech z vítězství v turnaji olympijských nadějí. V samotném klání jsme se potýkali s malou aktivitou směrem do koše a tím pádem i nízkou četností TH. I dnes, zejména v prvním poločase, nás maďarský tým trápil na doskoku. Znovu byl ozdobou našeho projevu rychlý přechod a bojovnost v obraně. Hráčkou utkání byla Martina Sakslová. Celý tým zaslouží pochvalu za své vystupování a přístup. Výhra zde je skvělou motivací do tréninkové práce a do blížící se přípravy na ME.“