Turnaj olympijských nadějí - ženy padly až ve finále, muži na pátém místě

České výběry do 16 let vstoupily do nové reprezentační sezóny. Tradičně první přípravná utkání sehrály na Turnaji olympijských nadějí, který letos hostilo Maďarsko. Nezvykle na něm však nezápolily pouze celky Visegrádské čtyřky, ale hned osm zemí v obou kategoriích. Znamenalo to tedy nejen konfrontaci s dalšími basketbalovými styly, ale také jeden zápas navíc.

České reprezentantky do 16 let na loňském turnaji nezískaly ani jedno vítězství. To letos se jim vedlo o poznání lépe. V prvním zápase se chvíli rozkoukávaly, ale pak splnily roli papírového favorita a soupeřkám z Divize B nedaly šanci.

Česká republika - Rumunsko 76:29 (12:8; 25:17; 50:24)

Šotolová 13 (1x3,2/2), Růžková 13 (8/5), Vitulová 12 (7/2), Rylichová 10 (1/0), Dohnalová 8 (3/2), Pospíšilová 7 (1x3), Voráčková 6, Kopecká 4 (1/0), Patočková 3 (4/3), Brabencová 0, Szcotková 0, Rašková 0 - Salatiom 8, Dimij 6, Ferarij 4, Dijmoghe 4..

TH: 24/12 - 26/13

Trojky: 2 - 0

Fauly: 21 - 20

Petr Kapitulčin: "Po velice rozpačitém začátku jsme ve druhém poločase přehráli účastníka divize B rozdílem třídy."

Ve druhém zápase už tak lehký úkol neměly. Slovenky několikrát dostaly do úzkých, ale nedokázaly jejich odpor zlomit. Zápas tak dospěl až do vyrovnané koncovky, kterou pro sebe nakonec rozhodly Češky.

Slovensko - Česká republika 45:48 (9:19; 17:27; 35:33)

Mikulášiková 15, Kovačiková 8, Balážová 6.. - Kopecká 7 (6/3), Brabencová 6 (6/2), Vitulová 6, Rašková 6 (2/2), Šotolová 5 (4/3), Voráčková 4, Pospíšilová 4 (4/2), Szcotková 4, Dohnalová 3 (6/3), Rylichová 2, Růžková 1 (2/1), Patočková 0 (2/0)

TH: 16/9 - 32/16

Fauly: 26 - 20

Petr Kapitulčin: "Po velice solidních patnácti minutách (12:25) jsme ve zbytku druhé čtvrtiny vypadli z role a to bohužel pokračovalo i celou třetí čtvrtinu. Za těchto patnáct minut jsme nastříleli pouhých 8 bodů, když jsme zahazovali i ty nejvyloženější příležitostí včetně trestných hodů. V poslední části jsme se ale dokázali zvednout a v závěru jsme ubojovali týmové vítězství."

V posledním zápase základní skupiny na sebe narazily dva neporažené celky. Stejně jako o den dříve, i nyní byly Češky po většinu zápasu o krok napřed, ale soupeř se nevzdával, a tak opět musela o osudu utkání rozhodnout až vyrovnaná koncovka.

Česká republika - Srbsko 56:51 (17:15; 32:27; 46:41)

Vitulová 15 (6/5), Szcotková 8 (2x3,2/0), Pospíšilová 7 (1x3,5/2), Šotolová 6 (3/2), Kopecká 5 (1/1), Růžková 4 (2/0), Rylichová 3 (1/1), Brabencová 2, Rašková 2 (2/2), Dohnalová 2 (1/0), Voráčková 2 (2/0), Patočková 0 (4/0) - Katanic 13, Dordevic 13, Tuduric 8, Naumcev 7

TH: 29/13 - 26/14

Trojky: 3 - 1

Fauly: 25 - 26

5 chyb: Růžková, Pospíšilová - Zukanovic

Petr Kapitulčin: "V přímém souboji o finále jsme výborně začali (12:2), do konce první části jsme ale o náš náskok téměř přišli. Druhá čtvrtina byla kopií té první (15. minuta 29:20, poločas 32:27). Mírný náskok jsme udržovali i většinu druhého poločasu, ale ve 35. minutě se soupeř dostal do jednobodového vedení. Závěr jsme ale zvládli a postoupili do finále s domácím Maďarskem."

Až v posledním utkání našly české basketbalistky své přemožitelky. Domácí tým šel jednoznačně za vítězstvím v turnaji a od samého začátku dával jasně najevo, že dnes to nebude český den. I tak ale české basketbalistky na turnaji obsadily velmi dobré druhé místo. Do nejlepší pětky turnaje navíc byla zvolena Tereza Vitulová.

Česká republika - Maďarsko 56:79 (15:21; 30:41; 42:64)

Szcotková 14 (3x3,4/3), Vitulová 11 (1x3,3/2), Pospíšilová 10, Kopecká 7 (2/1), Brabencová 5 (1x3), Šotolová 4, Růžková 2, Rylichová 1 (2/1), Patočková 1 (2/1), Rašková 1 (2/1), Dohnalová 0, Voráčková 0 - Pusztei 21, Mérész 12, Gereben 12, Lelik 8..

TH: 15/9 - 25/19

Trojky: 5 - 0

Fauly: 21 - 21

Petr Kapitulčin: "V posledním utkání nás domácí celek přehrál bez výraznějších problémů. Tým, kde hned devět hráček má zkušenosti z loňského ME nás přehrál a dokázal potrestat veškeré naše nedostatky a výpadky, které naši předchozí soupeři nedokázali přeměnit ve vítězství. Soupeř měl bohužel i vyšší nasazení. Čeká nás hodně práce."

Čeští reprezentanti do 16 let začali turnaj velmi dobře, když si hned v prvním utkání vyšlápli na domácí reprezentaci a do dalšího průběhu skupiny tak získali bonus v podobě vítězství. O něm rozhodli především po změně stran a 23 body se na něm podílel Marko Savić.

Maďarsko - Česká republika 68:83 (18:22; 32:38; 50:62)

Katona 13, Papp 12, Mucza 10, ... - Savić 23, Welsch 14, Kulčák a Šiler po 9, Havlík 7, Svoboda a Mráz po 6, Výcha a Slavík po 4, Farský 2, Kačer a Hrabovský 0

To ve druhém vystoupení byli Češi bez šance. Ráz utkání dala už první čtvrtina, kterou Slovinci, pozdější vítězové celého turnaje, vyhráli rozdílem 14 bodů. V polovině utkání už byl rozdíl přes 20 bodů. Čechům dělal problémy především autor 27 bodů Doncić.

Česká republika - Slovinsko 69:84 (17:31; 33:58; 53:70)

Kulčák 15, Welsch 13, Salvík 8, Mráz 7, Havlík, Šiler a Svoboda po 6, Savić a Farský po 4, Hrabovský, Kačer a Výcha 0 - Doncic 27, Tomazic 15, Klavzar 9, ...

TH: 30/19 - 28/21

Trojky: 2 - 5

Fauly: 21 – 25

O druhé místo ve skupině se Češi utkali s Rumunskem. Dlouho to vypadalo, že by čeští basketbalisté mohli ve vyrovnaném utkání uspět. Závěrečná čtvrtina, ve které vsítili pouze devět bodů a obdrželi plných 20, však přinesla sedmibodové vítězství soupeři.

Česká republika - Rumunsko 55:62 (14:14; 34:29; 46:42)

Šiler 15, Welsch a Savić po 13, Mráz 5, Kulčák 4, Havlík a Slavík po 2, Farský 1, Svoboda, Hrabovský, Gareis a Výcha 0 - Tohatan 20, Ionita 11, Sorlescu a Nasturescu po 6, ...

TH: 21/9 - 19/9

Fauly: 22 – 22

Prohra s Rumunskem odsoudila Čechy k boji o páté místo proti Srbsku. Po vyrovnané úvodní desetiminutovce přišel rozhodující nápor českých basketbalistů, kteří druhou čtvrtinu vyhráli rozdílem 16 bodů a udělali tak výrazný krok k pátému místo. Ten potvrdili i v dalším průběhu utkání.

Srbsko - Česká republika 57:75 (16:15; 27:42; 40:57)

Petrusev 20, Veljovic a Radakovic po 7, ... - Welsch 18, Savić 13, Slavík 12, Havlík 9, Výcha 8, Mráz 5, Šiler a Kulčák po 4, Svoboda 2, Kačer a Farský 0

TH: 23/20 - 28/13

Trojky: 5 - 2

Fauly: 23 - 20