Tuři s Válečníky v ligovém duelu pocestují do minulosti!

Neobyčejný duel druhého kola Kooperativa NBL budou ve středu sledovat fanoušci ve Svitavách (18:20, vysílá ČT Sport), kam přijíždějí rozohnění Válečníci z Děčína. Oba celky totiž nastoupí v replikách historických dresů, jež budou připomínat ty, v nichž českoslovenští reprezentanti odehráli první poválečné mistrovství Evropy, jež v roce 1946 slavně ovládli po finálovém triumfu 34-32 nad Itálií. A proč to všechno? Svitavský klub se po domluvě s děčínským soupeřem rozhodl touto formou propagovat blížící se premiéru filmu Zlatý podraz, který se v kinech poprvé objeví 25. října a který vznikl při příležitosti stého výročí založení československého státu. 

 

„Spojili jsme se s jedním ze scénáristů snímku Jakubem Bažantem a oslovili ho s nabídkou propagace filmu v rámci Kooperativa NBL. Museli jsme proto udělat repliky dresů, které připomínají dresy Československa a Itálie z našeho vítězného finále z roku 1946. Museli jsme se také dohodnout s Děčínem, který s takovým pojetím zápasu souhlasil,“ popsal zrod originálního nápadu svitavský manažer Martin Lepold.

 

Před utkáním zároveň vyzval všechny fanoušky a hosty, aby přišli pokud možno oblečeni v dobových kostýmech ze 40. let minulého století.

 

Čestný rozskok duelu provede jeden z herců ze Zlatého podrazu Jan Mansfeld. Herec brněnského divadla Husa na provázku ztvárnil basketbalovou legendu Ivana Mrázka.

 

Děčínský klub po oslovení od nového generálního manažera Svitav Jindřicha Horáka s nezvyklými zápasovými uniformami souhlasil bez okolků. „Pro nás jako hostující tým to nepředstavovalo moc práce. Do Svitav jsme jen poslali tabulku s velikostmi dresů a čísly hráčů. Jsme rádi, že budeme součástí tohoto svátečního utkání,“ pochvaloval si generální manažer Děčína Lukáš Houser.


Na středu už se těší i guard Válečníků Filip Kroutil. „Dresy se nám dostanou do ruky až den před utkáním, kdy se v nich budeme i fotit. Bude to zase něco nového a zajímavého, uvidíme, jak to celé dopadne. Já jen doufám, že dresy nebudou moc těsné, protože zase nemám takovou postavu, abych se s ní mohl vychloubat. Nejspíš to tak ale bude, předpokládám, že trenky budou kratší a jen se modlím, aby ty dresy seděly,“ směje se křídelník, který se chystá do kina i na samotný film. „Většinu basketbalových filmů světové provenience mám zkouknutých a i na tenhle se určitě těším.“   

 

A těšit se může nejen Filip Kroutil. Snímky ze sportovního nebo dokonce basketbalového prostředí se v tuzemsku takřka nerodí. V díle scénáristů Jiřího Závozdy, Jakuba Bažanta a Kristiny Nedvědové se navíc objeví i mnozí slavní basketbalisté na čele s Tomášem Satoranským, Jiřím Welschem v roli reprezentanta Itálie či majitelem 345 startů za národní tým Zdeňkem Kosem.

 

Během 38 natáčecích dnů se pod taktovkou tří držitelů řady Českých lvů, režiséra Radima Špačka, kameramana Vladimíra Smutného a producenta Jaroslava Boučka (stál například za jedním z nejlepších porevolučních tuzemských snímků Je třeba zabít Sekala) objevilo 48 herců (s uměleckou smlouvou), dále 52 bývalých i současných basketbalistů a včetně funkcionářů tanečníků, hudebníků a dalších to bylo celkem 199 postav. Na film bylo třeba ušít na 300 kostýmů včetně replik dresů, na něž se ručně našívalo na dvě stovky číslic. Maximem postav v akci při jednom natáčecím dnu bylo 600 členů komparzu a 100 účinkujících.

 

Herci, z nichž řada získávala s basketbalem své vůbec první zkušenosti, museli v rámci přípravy stihnout 33 tréninkových jednotek a celkem 66 hodin basketbalu, do nichž se nezapočítávala individuální příprava.

 

Námět filmu vznikl v říjnu 2013 a scénář měl 47 různých verzí. 

 

Zlatý podraz je milostným příběhem s důležitou basketbalovou zápletkou na pozadí kruté reality obtesávající z obou stran druhou světovou válku. Hlavní dějová linie sleduje složité peripetie vztahu opory reprezentačního týmu a mladého právníka Františka Prokeše, který se během vítězného ME 1946 v Ženevě, kde plní roli hrajícího trenéra, seznámí s tanečnicí Michelle. Pozná ji díky svérázné „ubytovně“ týmu, který na turnaji bydlí v nevěstinci.

 

Film vrcholí na ME 1951 v Paříži, kam Čechoslováci odjeli bez jediného přípravného utkání až díky tomu, že se na turnaj nakonec rozhodl odjet Sovětský svaz. Právě tyto dva celky se nakonec utkají ve finále, jež Františkův tým prohrává o jediný bod z trestného hodu (44-45). Československé mužstvo mělo po utkání šanci proti jeho provedení ještě protestovat, jenže…

 

Hlavní postava Františka je první velkou filmovou rolí pro Filipa Březinu, který na natáčení trénoval více než půl roku, dokonce i individuálně, tak jak se to dělává v amerických filmech. „Tak před třemi lety mě téma totality a komunismu už nedokázalo upoutat, právě naopak. Pořád se opakovalo, v seriálech, filmech... Měl jsem pocit, že to už přece musí každý vědět, co se tady 40 let dělo za zvěrstva. Jenže současnost ukazuje, že my, mladí, zapomínáme, nebo nás to nebaví. A Zlatý podraz vypráví o tom, na co bychom neměli zapomínat, skvělým způsobem,“ podotkl k filmu.

 

Podle režiséra Špačka basketbalový příběh slouží k popisu toho, s jakými problémy se tehdejší mladí lidé potýkali, a jak jim nejprve nacistický a posléze i komunistický režim bránily v rozletu. „A jak se museli těžce rozhodovat, pokud si chtěli zachovat svou čest. To pokládám za nejdůležitější téma, které by mohlo u diváků rezonovat i v dnešní době.“

 

Producent Bouček film charakterizuje jako spojení lásky, sportu a tragických událostí československých dějin. „Každý člověk prožije situace, kdy se musí osudově rozhodovat. Emigrovat, neemigrovat? To jsem zvažoval i já. Hlavní hrdina je před zásadním rozhodnutím, zda zůstat se svou láskou, nebo se vrátit do komunistického Československa za nemocnými rodiči. A zkusit bojovat doma. Film je o tom, že člověk musí dělat zásadní rozhodnutí.“

 

A velmi výstižně se ke snímku vyjádřil i Jiří Welsch, bývalý český reprezentant a pětinásobný účastník mistrovství Evropy, který už nyní ví i to, jak se hraje za Itálii. „Nejkrásnější příběhy píše sám život, a proto se na film těším. Láska a sport ve spojení s politikou v tomto případě namíchaly úžasný koktejl emocí.“

 

Zlatý podraz má i charitativní podtext. Herci a tvůrci filmu spolupracují se spolkem Každý koš pomáhá, který organizuje i sbírku na pomoc basketbalistům na vozících. Ti při premiéře obdrží šek nejméně na 250.000 korun.

Autor:
Reklama
Hyundai Tucson