Tréninková morálka byla výborná, chválí si návštěvu BK Klatovy Jan Slowiak

Komise vrcholového basketbalu mládeže pro kategorii chlapců zahájila svojí práci v terénu. Podívat se na trénink, provést analýzu, zhodnotit, popovídat si s dětmi na semináři a předvést modelový trénink. To byla ve zkratce náplň návštěvy Jana Slowiaka a Ronena Ginzburga v BK Klatovy.

 

Na západě Čech strávili dva dny. „Účelem naší společné návštěvy klubu bylo pomoci ještě více zpopularizovat basketbal ve městě, kde se výrazně zlepšují podmínky pro tento sport. Chtěli jsme Klatovům dát najevo, že jejich aktivity, hlavně v oblasti náborů a spolupráce se základními i mateřskými školami si vážíme, protože řeší základní problém českého basketbalu. Zvyšují počet dětí, které se basketbalu věnují. Tuto snahu jsme chtěli společně s panem Ginzburgem podpořit,“ vysvětloval Jan Slowiak, proč si s trenérem národního týmu vybrali k první návštěvě Klatovy.

 

Během svého pobytu se nezaměřovali pouze na jednu věkovou kategorii, ale snažili se obsáhnout co nejvíce z činnosti klubu: „Viděli jsme všechny kategorie od přípravky šestiletých dětí až po starší dorost.“ Smyslem těchto cest po českých klubech, které minulým týdnem začaly, není někoho opravovat nebo vnucovat svojí pravdu, ale podpořit a dát náměty do další činnosti tak, aby se základna českého mládežnického basketbalu rozrůstala. „Nejpozitivnějším prvkem je, že jejich pyramida talentů se systematickou prací daří rozšiřovat. To si myslím, že je ideální základ, aby se i kvalita ve vyšších ročnících neustále zvyšovala,“ je s premiérou spokojený Slowiak.

 

Zatímco první den věnovali pozorování, druhý začal diskuzí se školáky a skončil modelovými ukázkami. „Byla to spíše beseda, které se zúčastnilo téměř 80 dětí základní školy, která nejvíce spolupracuje s klatovským oddílem basketbalu. Ronenovi se podařilo navodit správnou atmosféru vysvětlením, proč je nejlepší sport basketbal,“ usmívá se Slowiak. Posluchači prokázali, že mají o basketbalu přehled a v diskuzi se zajímali především o české reprezentanty: „Otázky padaly především na Tomáše Satoranského a Jana Veselého. Panovala velmi příjemná a pohodová atmosféra.“

 

Pak už přišel čas na praktickou ukázku tréninku. Ronen Ginzburg a Jan Slowiak se ujali vedení tréninků pro kategorie U17 a U19: „Tréninková morálka byla výborná. Samozřejmě určitá nervozita na hráčích a hráčkách byla vidět, ale podařilo se jí odbourat. Všichni se snažili realizovat naše pokyny a docela se to i dařilo technicky. Myslím, že naše tréninky ukázaly všem zúčastněným trochu jiný pohled na proces učení, kde trpělivost a důslednost v boji o každý detail technického vybavení jednotlivce, je daleko podstatnější než použité cvičení.“

 

Slova Jana Slowiaka potvrzuje za BK Klatovy i Ondřej Sýkora: „Trenéři si odnesli hned několik důležitých poznatků, jako např. být trpělivější, důslednější a dbát na detail při práci na individuální činnosti jednotlivce. Líbilo se jim, že i tak vysoce postavení trenéři jako pánové Ginzburg a Slowiak jsou normální lidé bez zbytečného ega. Všichni považovali ty dva dny za basketbalový svátek.“ Klatovští trenéři si z návštěvy reprezentačního trenéra a předsedy Komise vrcholového basketbalu mládeže pro kategorii chlapců odnesli řadu poznatků. „Shodli na tom, že je nezbytně nutné pokračovat ve zdokonalování individuálních činností jednotlivce. Trenéři U17 a U19 mi potvrdili, že trénink pana Ginzburga je velmi oslovil, a budou používat velkou část předvedených cvičení. Trenéři minibasketbalových družstev souhlasí, že je potřeba klást důraz na detail, na což se občas zapomíná,“ potvrdil Sýkora.

 

Jan Slowiak byl s premiérovou akcí spokojený a chce v započatém trendu nadále pokračovat. „Mé pocity z toho, co jsem viděl a prožil, byly velmi pozitivní a věřím, že návštěva splnila svůj účel,“ uzavřel Slowiak.

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport