Titul z Hyundai FINAL 4 pro Nymburk, bronz pro Valosun

Finálovou účast si ve včerejším programu vybojovaly druhý a třetí celek současné tabulky Bonver ŽBL aneb DSK Basketball Nymburk a Sokol ZVUS Hradec Králové. Zatímco nymburské basketbalistky mohly pošetřit síly v utkání s domácí BA, Lvice bojovaly do poslední chvíle s Valosunem.

To se možná projevilo v úvodu utkání, který jednoznačně lépe vyšel nymburskému týmu. Dvěma slepenými trojkami rychle odpoutala Středočešky Veronika Bortelová. Naopak Hradec se v útoku trápil a dokázal korigovat prakticky pouze z trestných hodů. Ty si ale dokázaly vyzískat i soupeřky na druhé straně hřiště, které navíc hrozily i rychlým protiútokem.

Lvice mohly děkovat Michaele Staré, která deseti body z patnácti úvodních svého týmu držela prapor královéhradeckých basketbalistek. Na druhé straně podobný střelecký počin zaznamenala Šikšniuté, která však měla výraznější podporu svých spoluhráček. No a protože ofenzivní smršť neustávala, blížil se poločasový rozdíl dvaceti bodům.

Při výměně stran zřejmě došlo i k výměně královéhradeckého celku. Ten vstoupil na palubovku mnohem bojovnější než v první dvacetiminutovce a dokázal třetí čtvrtiny stáhnout devět bodů ze svého hrozivého manka. Pomohla mu k tomu velká aktivita na útočné polovině a zvýšená agresivita v defenzivě. Na konci třetí čtvrtiny navíc musela povinně střídat Khomenchuk, čímž se oslabila nymburská zbraň na doskoku.

Hradec pokračoval ve stíhací jízdě a dostal se až na hranici šesti bodů. Nymburským basketbalistkám ale pomohl koš s faulem Šípové, díky němuž našly po dlouhé době recept na houževnatou obranu Lvic. To jim vlilo novou energii do žil a navýšily svůj náskok opět na desetibodovou hranici, na které už zápas dohrály.

MVP, tedy nejužitečnější hráčkou turnaje se stala nymburská Jessica Kuster, která svému týmu k titulu pomohla finálovým double-doublem (13 bodů + 12 doskoků).

DSK Basketball Nymburk – Sokol ZVUS Hradec Králové 75:65 (28:12; 50:31; 63:53)

Šikšniuté 21, Kuster a Bortelová po 13, Bartáková a Taylor po 6, Huňková a Khomenchuk po 5, Šípová 4, Verlíková 2 – Stará 18, Zavázalová a Rosenbaumová po 10, Kuthanová 9, Křížová 7, Hartigová 6, Hrušková a Bura po 2, Effangová 1, Andělová a Matušková 0

Fauly: 23 – 24

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: „Je to skvělý pocit. Jsme třetí tým v historii Českého poháru, který ho vyhrál. Samozřejmě neúčast USK je škoda možná pro Pohár, ale velká motivace pro ostatní. My jsme udělali to, co jsme měli. Jsme druhý tým tabulky ŽBL. Nechtěl jsem se pasovat do role favorita, ale nic jiného nám nezbývalo. Jsem rád, že jsme vyhráli, i když Hradec ve druhé půli přitlačil v obraně a my jsme netrefovali koše, ale ubojovali jsme to. Radost je velká a myslím, že je to zasloužené po té práci, kterou si s tím už dlouho dáváme.“

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: „Naše stříbrná medaile je zasloužená. Nymburk byl ve finále jasně lepší a řekněme to ještě jinak – jeho kádr a herní kvalita byla vyšší. Já nejsem spokojena s prvním poločasem, kdy jsme bránily trochu pasivněji, i když to bylo dané i tím, že rozhodčí toho hodně pískali a my jsme po nasbíraných faulech ustoupily ze své aktivity, což byla voda na nymburský mlýn. Nemyslím si ale, že naše dotažení ve druhé půli bylo tím, že by Nymburk povolil otěže. Pořád hrál se svým základním kádrem. Nám ale nepomohlo to, že jsme brzy měly napískané fauly a hráčky se logicky bály kontaktu. Byly jsme pak pasivní a za to jsme byly potrestané. V poločase jsme si přesto řekly, že nemáme co ztratit, ať se bude pískat, nebo ne. My totiž od aktivity nemůžeme ustoupit, protože Nymburk je natolik kvalitní tým, že to potrestá, proto jsem ráda aspoň za ten druhý poločas. Celkově jsme na turnaji dosáhly na to, na to jsme měly. Karty byly zhruba takhle rozdané a já jsem ráda, že jsme se vůbec do finále přes Valosun v těžkém semifinále dostaly.“

V zápase dvou zklamaných týmů ze včerejších semifinále byly v karlovarské Hale míčových sportů vedeny jako domácí hráčky brněnského Valosunu. A vypadalo to, že ve stánku svých dnešních soupeřek měly i převahu v hledišti.

Karlovarské basketbalistky si však nenechaly utéct začátek zápasu jako včera proti superfavorizovanému Nymburku. Formu z pátečního podvečera si přenesla Kušlitová, ke které se přidala především úspěšnými střelami z dálky Andělová. Valosun kontroval spíše bližší vzdálenosti. Kromě hodně bodů přinesla první čtvrtina také velký počet faulů, na což doplatila hlavně dvojice BA Malečková-Andělová, která si připsala po třech faulech.

Valosun dokázal využít, že i ve druhé čtvrtině si hráčky BA velice brzy připsaly čtyři týmové fauly a díky trestným hodům šly do vedení. Navíc si velmi pomáhaly na útočném doskoku. K hráčkám na karlovarském perimetru se třemi fauly na kontě se připojila Moučková, což rozehrávačku limitovalo v obraně. Hráčkám v modrých dresech se navíc přestalo dařit v útoku, a tak přepustily vedení soupeřkám, které navíc do dvouciferné výhody poslala na konci poločasu trojkou Beránková.

Svůj náskok přes deset bodů si Brňanky hýčkaly, i když jim to soupeřky příliš neulehčovaly. Po čtvrté osobní chybě si šla opět odpočinout Malečková. Na hřišti se opět přitvrdilo a hra byla kouskována fauly včetně dvou technických chyb pro brněnský celek. Po té druhé pro lavičku Valosunu snížila z nabídnutého trestného hodu Reisingerová na rozdíl pod deset bodů.

Více jak dvě minuty se v závěrečné desetiminutovce čekalo na první koš, který vsítily hráčky Valosunu. Pak sice kontrovala Reisingerová, ale v následné obraně přišel pátý faul rozehrávačky Malečkové, která do té doby odváděl velké penzum práce především v defenzivě. Další komplikací byl záhy čtvrtý faul Moučkové, která vyfaulovanou spoluhráčku vystřídala. Na hráčkách BA se projevovala únava. Valosun čerpal ze širší rotace, což potvrzují i statistiky vstřelených bodů střídajících hráček (36:6).

Valosun tak už nepustil soupeřky do hry a došel si pro bronzové medaile z Hyundai FINAL 4.

VALOSUN KP Brno – BA Karlovy Vary 89:68 (22:28; 48:38; 65:56)

Mrhálková 17, Šujanová 12, Adamcová 11, Vlková, Sedláková a Sanford po 10, Švrdlíková 7, Remenárová 4, Vojtková a Beránková po 3, Kopecká 2 – Kušlitová 24, Reisingerová 22, Andělová 14, Šmídková, Moučková, Řeháčková a Zuzáková po 2, Malečková, Jindrová, Drahokoupilová, Tvrdíková a Rokošová 0

Fauly: 26 – 26

Marian Svoboda, VALOSUN KP Brno: „Říká se, že poslední vítězství je vždycky to nejsladší. V prvním poločase ještě bylo vidět zklamání z toho, že jsme nepostoupili do finále a všechny hráčky se hledaly, hlavně motivačně. Druhý poločas už jsme ale hru zpřesnili a vyhráli zaslouženě. Šance na první trofej pro klub tu byla, ale Hradec Králové odehrál v semifinále vel mi dobré utkání, hraje v sezoně dobře a celou dobu je v tabulce před námi, takže favoritem byl on. Na jedné straně je nepostupu škoda, na druhé je dobře, že jsme uhráli to třetí místo.“

Karel Drahokoupil, BA Karlovy Vary: „My jsme měli do utkání dobrý vstup, ale potom už se projevila větší zkušenost brněnských hráček. Bohužel jejich lavička je vyrovnanější než ta naše. My máme mladý tým, nechali jsme tam srdíčko, ale bohužel to nestačilo. Celkově to pro nás byla velká zkušenost, zaplaťpánbůh, že jsme se dostali takhle daleko. Škoda jen, že to nevyšlo líp.“