Titul v ŽBL jasně pro USK, o bronzu rozhodla až dodatečná pětiminutovka

ZVVZ USK Praha - Sokol Hradec Králové 90:44 (22:7; 46:24; 70:34)

Hanušová 21, Burgrová 12, Veselá 12, Elhotová 10, Robinson 10, Petrović 9, Vyoralová 8, Vaughn 4, Bartáková 2, Palau 2 - Likhtarovich 18, Kuthanová 10, Zavázalová 5, Pochobradská 4, Kaňuková 3, Křížová 2, Matušková 2, Andělová G. 0, Andělová A. 0, Hrušková 0, Rosenbaumová 0

Finále Ženské basketbalové ligy skončilo očekávaným způsobem v očekávaném nejkratším čase. Obhájkyně titulu a čerstvé královny Evropy ZVVZ USK Praha si ani v posledních zápasech ŽBL nenechaly vzít bezchybný zápis. Finálová utkání vyhrály Pražanky o 42, 37 a 46 bodů. Hradecké Lvice se při zranění Michaly Hartigové potýkaly s oslabením v podkošovém prostoru, se kterým dokázaly přejít přes čtvrtfinále i semifinále, ale v zápasech s USK byla ztráta kapitánky více než limitující.

V posledním finálovém večeru v Praze na Královce dokončil USK letošní tripple. Po zisku titulu v Českém poháru a Eurolize doplnil i český titul. A nebylo o tom pochyb o úvodních minut. Patnáctibodové vedení po první čtvrtině určilo ráz dalšímu průběhu závěrečného střetnutí, ale také dalo hráčkám z lavičky dostatek prostoru na palubovce. Nejlepší střelkyní zápasu byla Alena Hanušová, která si také odnesla cenu pro nejužitečnější hráčku finálové série.

Basketball Nymburk - Kara Trutnov 67:72 prodl. (17:13; 27:34; 37:47; 58:58)

Mišurová 25, Rolle 12, Taylor 10, Peklová 7, Bortelová 6, Skokanová 5, Salačová 2, Hamplová 0, Huňková 0, Rybová 0, Verlíková 0 - Ovsíková 18, Ostarello 15, Pazderová 12, Vondráčková 10, Prokešová 9, Mann 5, Adams 3

To bylo vyvrcholení souboje o medaile, jaké má být! O držiteli bronzu pro sezónu 2014/15 musel rozhodnout až pátý zápas, ale ani jeho 40 minut nevedlo k rozuzlení bronzové tajenky. Od začátku druhé čtvrtiny to přitom vypadalo, že blíže k vytoužené medaili budou hostující hráčky. Ty si po v této sérii tradičním horším začátku vybudovaly až dvojciferné vedení. Domácí basketbalistky ale nesložily zbraně a nezlomil jen ani desetibodový náskok Trutnova na začátku čtvrtého hracího období.

Minutu před koncem obrátila vývoj utkání trojkou Taylor. Trutnovu zachránila kůži stejným kouskem z následného útoku Ovsíková. Jednobodové vedení hostí mohla zcela zvrátit 17 vteřin před koncem domácí Rolle (autorka double-double, když si k 12 bodům připsala 20 doskoků), ale proměnila pouze jeden trestný hod a poslala tak utkání do prodloužení. Dodatečným pět minut vyšlo lépe Trutnovu, když nepustil domácí ani jednou do vedení a odvezl si tak pod Krkonoše bronzové medaile.