Titul mistrů míří do Pelhřimova

Mistry České republiky pro rok 2022 v kategorii juniorů U19 se stali hráči GBA Sojky Pelhřimov. Nejvýše nasazený tým po základní části i nadstavbě zvládl roli favorita i pořadatele víkendu a získal zlaté medaile po finálové výhře nad BASKET Brno. Bronz bere po výhře nad brněnskými Tygry tým USK Praha.

Jak sobota nabídla dva velmi slušně vyrovnané duely, neděle, kdy se celý kolotoč přestěhoval z Pelhřimova do Jindřichova Hradce, už takové drama nepřinesla. Souboj smutných semifinalistů byl vyrovnaný v první čtvrtině, kdy měli dokonce mírně navrch Tygři, kteří vedli až o pět bodů. Vedení však drželi naposledy v úvodu druhého hracího období, kdy se Pražané chytli střelecky, nastartovali parádní ofenzivní čtvrtinu, za kterou zvládli devětadvacet bodů a bylo z toho vedení o čtrnáct bodů. To Tygry hodně rozhodilo, navíc působili unavenějším dojmem a za třetí čtvrtinu nastříleli jen deset bodů, což jim ke stažení ztráty příliš nepomohlo. V poslední čtvrtině tak už mohl bez problémů kontrolovat hru a těšit se na brzké udělení bronzových medailí. Přesto tvrdá hra na obou stranách zvedla vlnu emocí.

Pražané předvedli výrazně lepší střelbu z pole, trefili jedenáct trojek, takže o jejich výhře 82:60 nebylo pochyb. Střelcem zápasu byl s 19 body Matěj Šafařík, doplnili ho patnáctibodový Ondřej Švec a Tomáš Palas se 14 body. Tygrům nestačilo 16 bodů Lukáše Olborta.

Lukáš Olbort (hráč Tygři Brno): „Těžký zápas, těžká sezóna a jako nejmladší tým jsme to myslím zvládli docela dost dobře. Bohužel to na konci neciknklo… Byl to těžký, fyzický zápas, padalo jim. Je to smutná tečka, ale pořád bych sezónu hodnotil kladně. Chyběla větší energie, větší chtíč, lehkými chybami nás to strhlo dolů. Pak se jim podařilo trefit pár těžkých střel, to je dostalo na koně a bylo těžké je sesadit. Z každého zápasu si musíme odnést co nejvíc, ať už vyhrajeme nebo prohrajeme a daří se či nedaří. Přijeli jsme sem ze čtvrtého místa, v každém zápase jsme chtěli nechat úplně všechno. V semifinále se nám to povedlo a třetí čtvrtinu bych zhodnotil kladně i tady s USK. Beru to jako super zkušenost pro mladší tým.“

Ondřej Švec (hráč USK Praha): „Do zápasu jsme nevstoupili úplně nejlíp, myslím, že jsme byli trochu nervózní. Pak už jsme začali hrát náš basket, hráli jsme rychle dopředu, posbírali jsme fauly, dobře jsme doskakovali. O poločase jsme byli plus čtrnáct a to jsme si udrželi po celý zbytek zápasu, dokonce jsme to navýšili. Včera nám chyběl trochu útočný doskok, soupeř měl patnáct útočných doskoků a taky nám dal Neči několik košů s faulem. Bylo důležité si dnes hlavně nastavit správně a soustředit se. Celkově jsme lepší tým, silnější, zkušenější a starší, takže jsme museli hlavně potvrdit roli favorita.“

Finále před kamerami ČT Sport Plus pak mělo podobný průběh, tentokrát ve prospěch pelhřimovských Sojek a znovu v neprospěch brněnského týmu. Ve vyrovnané první čtvrtině se oba týmy trápily střelecky, mírně ale vedl BASKET Brno, než se Sojky zlepšily, začaly využívat svou podkošovou sílu a v prostředních dvou čtvrtinách duel opanovaly. Z vedení Brna 22:20 ve čtrnácté minutě už bylo v poločase dvanáctibodové vedení Pelhřimova, a to ještě trefil v závěru tři šestky Jakub Nečas. Když pak ale Sojky předvedly ve třetí čtvrtině ofenzivní smršť a koš soupeře zasypaly sedmadvacet body, bylo o vítězi rozhodnuto.

Utkání výrazně ovlivnilo doskakování, které domácí hráči ovládli poměrem 54:41 a díky devatenácti útočným doskokům si vybojovali o osm střel z pole více. Nejlepším střelcem zápasu byl sice brněnský Nečas s 25 body a 13 doskoky, ale Sojky měly hned čtyři dvouciferné střelce – na 20 bodů se dostal Chimobi Ikegwuruka, Jakub Wiktor Coulibaly ke třinácti bodům přidal i 19 doskočených míčů.

Jakub Wiktor Coulibaly (hráč GBA Sojky Pelhřimov): „Myslím, že to byl pěkný zápas. Byli jsme soustředění, z naší strany to byl nejlepší zápas v sezóně. Jsem moc šťastný z výhry. Klíčové byly doskoky, které jsme si dokázali pohlídat.“

Jorge Sanchéz-Ramos Pereda (hráč GBA Sojky Pelhřimov): „Věděli jsme, že to bude proti Brnu těžký zápas. Mají dobrý tým, hrají dobře po celou sezónu. Ve finále na jeden zápas může vyhrát kdokoliv a jsem rád, že jsme to byli my. V první půli to bylo vyrovnané, pak jsme se zlepšili v obraně, a to bylo klíčové pro výhru.“

Martin Vyroubal (trenér BASKET Brno): „Těžký zápas. GBA byl velmi dobře připravena, uskočil nám ve druhé čtvrtině na dvanáct bodů a my jsme prostě nedokázali najít tu vnitřní sílu, abychom šli na dostřel. Rozdíl se pak prohloubil na dvacet bodů. Nemůžu říct, že by kluci nebojovali, ale občas se to stane a nedá se s tím nic udělat. Přeskákali nás asi o patnáct útočných doskoků, což je věc, na kterou jsme se připravovali, upozorňovali jsme na ni, ale bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo. Dalším faktorem bylo i to, že jsme do poločasu měli vystřeleno pouze šest střel z dlouhé vzdálenosti, což není možné tímto způsobem hrát proti takovému týmu. Chyběl nám dominantní pivot, ale hlavně jsme z nějakého důvodu přestali střílet a nevím proč. Naší ambicí bylo tady zvítězit, takže cítíme zklamání. Finále jsme nezvládli, bojovali jsme, ale GBA byla lepší.“

Pro návštěvníky víkendového Final 4 v Pelhřimově a Jindřichově Hradci byl připraven také doprovodný program, kdy probíhala soutěž o dvě vstupenky na reprezentační zápas mužů v kvalifikaci o světový šampionát proti Bosně a Hercegovině, který se odehraje 1. července v Pardubicích. Diváci hlasovali skrz aplikaci SLIDO, kde zadávali jméno a email a následně tipovali, kdo se stane MVP turnaje. Vítězem se stal fanoušek Tomáš, kterém u gratulujeme a zástupci České basketbalové federace ho budou kontaktovat ohledně předání vstupenek. Tomáš správně tipoval jako nejužitečnějšího hráče Final 4 španělského rozehrávače ve službách GBA Sojek Pelhřimov Jorge Sánchez-Ramos Peredu.