Těsná prohra poslala Lvy U20 definitivně do divize B

Čeští basketbalisté do dvaceti let podlehli v klíčovém utkání na evropském šampionátu Itálii těsně 53:55 a definitivně sestupují pro příští rok do divize B. Nic na tom nezmění ani zítřejší zápas o patnácté místo s Lotyšskem.

Češi věděli, že k jistotě udržení elitní divize potřebují obě své zbývající utkání vyhrát a skončit na 13. příčce. Italové, kteří také neprožívají povedený šampionát, vstoupili do nervózního utkání prvním košem, ale Češi odpověděli rychlými sedmi body. To však byly jediné body v úvodní čtvrtině a Itálie otočila skóre na 13:7.

Útočné trápení obou týmů se částečně prolomilo ve druhé čtvrtině, kdy se Češi dostali nejprve z dvanáctibodového a později i z třináctibodového manka a v poločase ztráceli osm bodů.

Po přestávce ale střelecká efektivita opadla na obou stranách a znovu se bojovalo o každý bod. Svěřenci Petra Czudka udrželi Italy na pouhých sedmi bodech ve čtvrtině a před poslední desetiminutovkou snížili na rozdíl čtyř bodů.

Čechům se pak podařilo nejen vyrovnat, ale i otočit skóre a do koncovky tak vstupovali v lepší pozici. Čtyři a půl minuty před koncem Kozák dvěma šestkami dával Čechům čtyřbodový náskok. Italové pěti rychlými body otočili, ale když se pak na druhé straně prosadili Tůma s Kozákem, vypadalo to minutu před koncem s Čechy znovu dobře. Po oddechovém čase se ale trefil z dlouhé vzdálenosti Ital Bolpin a bylo znovu srovnáno. Vyrovnanou poslední minutu pak rozhodl přísný faul na útočném doskoku Nováka dvě sekundy před koncem. Italové proměnili oba trestné hody a trojka Váňi si cestu do koše nenašla.

Poprvé od roku 2012 tak budou Češi hrát v kategorii U20 divizi B a nenaváží tak na loňské sedmé místo.

Itálie - Česká republika 55:53 (13:7; 32:24; 39:35)

Okeke 11, Tote 10 - Tůma 13, Roub 10, Goga, Sehnal a Kozák po 7, Váňa 5, Novák a Bukovjan po 2, Dlugoš, Kolář, Nábělek a Jelínek 0

TH: 19/10 - 12/6

Trojky: 5 - 7

Doskoky: 49 - 46

Zisky: 10 - 9

Ztráty: 14 - 15

Asistence: 14 - 12

Fauly: 16 - 20