Těšná porážka od Turkyň znamená druhou prohru

Česká republika – Turecko  57:61 (8:13; 21:33; 39:45)
Veselá 19, Vítečková 11, Elhotová 8, Bartoňová 6, Horáková 5, Zohnová 4, Kulichová a Burgrová po 2, Zrůstová a Hanušová 0 - Yilmaz, Caglar a Palazoglu po 11, Ivegin 9, Holingsworth 8, Vardarli 5, Alben 4, Tuncluer 2, Kartaltepe a Canitez 0
TH: 15/11 – 18/13
Trojky: 4 - 6
Doskoky: 38 - 40
Fauly: 16 - 15

České basketbalistky nastoupily do druhého utkání olympijského turnaje proti Turecku. Úvod zápasu vyšel jednoznačně lépe Turkyním. Jedinou hráčkou, která se byla schopná v útoku na české straně prosadit, byla Jana Veselá. Po jejím dvoubodovém koši a trojce se následujících šest minut prosazovaly pouze soupeřky. Čekání na český koš ukončila až vyhlášená ostrostřelkyně Eva Vítečková, která svou trojkou snižovala na 8:13. Češky totiž kromě útočného trápení nechaly dvakrát během první čtvrtiny soupeřky skórovat košem s faulem. V útočné fázi lvice velmi limitoval počet ztrát. Během úvodní desetiminutovky se dopustily hned osmi.

Stejně jako první čtvrtinu, i tu druhou začala dvěma koši Jana Veselá. Po další fázi, kdy iniciativu na hřišti převzaly soupeřky, mírnila jejich nástup trojkou Hana Horáková. Češky ale úspěchy v útoku nedokázaly potvrdit úspěšnou obranou. Svůj třetí faul si navíc udělala Jana Veselá, nejlepší střelkyně českého týmu s 13 body z celkových 19 týmu. Když se přestal dařit i obranný doskok, potrestaly to Turkyně dvakrát úspěšnou trojkou a svůj náskok poprvé v zápase navýšily na deset bodů.

Češky vstoupily do druhého poločasu se zvýšenou aktivitou. Ke střelkyni Veselé se přidala Vítečková. Ta proměnila tři trestné hody po faulu při střelbě trojky a také zakončila rychlý protiútok dalekonosnou střelou. Češky vůbec zrychlily hru. Rychlý protiútok i ukázkový backdoor předvedla Kateřina Bartoňová. Turkyně se začaly také trochu trápit v útoku a Češky tak jejich náskok postupně stahovaly. Škoda jen, že po nesportovním faulu soupeřek proměnila pouze jeden trestný hod a následný útok skončil ztrátou. Po šťastné trojce Evy Vítečkové stáhly lvice rozdíl ve skóre už na tři body. Následně si ale čtvrtý faul udělala Jana Veselá a musela vystřídat. Turkyně trojkou opět odskočily.

Na začátku čtvrté čtvrtiny se lvice nadále snažily aktivní hrou na obou polovinách hřiště stáhnout rozdíl ve skóre. V prvních pěti minutách jim to ale soupeřky nedovolily. Vždy, když se Češky prosadily v útoku, našly na to vicemistryně Evropy odpovídající protiakci. Když navíc přidaly dvě trojky, vyšplhal se rozdíl opět k deseti bodům. Češky dokázaly ještě zabrat a po rychlém protiútoku zakončeném Kateřinou Zohnovou snížily necelé tři minuty před koncem na čtyři body. V poslední možné vteřině tureckého útoku ale přišel koš, který dostal soupeřky opět do šestibodového vedení. V rozhodující fázi nepodržela lvice defenziva, a tak i přes zlepšený výkon ve druhém poločase podlehly Turecku a ve středečním zápase s Chorvatskem budou hrát Češky o vše.