Ten, co zastavil Američany

Sedmdesáté narozeniny dnes slaví dlouholetý skvělý hráč a československý reprezentant Gustáv Hraška. V československé lize odehrál osmnáct sezón střídavě za Iskru Svit a Slavii VŠ Praha. Část kariéry strávil ve Švédsku, když v Malbas Malmo hrál nejvyšší soutěž a trénoval družstvo žen. Na závěr kariéry se vrátil do Československa.

Je čtyřnásobným ligovým šampionem z let 1972, 1974, 1981 a 1982. Má i čtyři stříbra a tři bronzy. Celkem se účastnil jedenácti ročníků evropských pohárů Poháru evropských mistrů, FIBA Poháru vítězů národních pohárů a FIBA Poháru Korač. Nejdál se dostal do čtvrtfinálové skupiny. V dresu národního týmu odehrál 366 zápasů včetně dvou olympijských her, a to 1976 v Montrealu (6. místo) a 1980 v Moskvě (8. místo). Z celkem tří MS pomáhal přivézt dvakrát desáté a jedno deváté místo, na šesti ME získal dokonce dvě medaile, a to bronzy 1977 v Lutychu a o čtyři roky později v Praze. Má také bronz z Univerziády v Sofii 1977. Je absolventem Vysoké školy ekonomické a po skončení kariéry pracoval nejprve v Ekonomickém ústavu ČSAV, poté v auditorské společnosti Deloitte a byl také finančním ředitelem společnosti Radiomobil. V roce 2001 se umístil na 24. místě ankety o nejlepšího českého basketbalistu dvacátého století, v roce 2016 byl uveden do Síně slávy ČBF, je také zařazen na čestné listině mistrů sportu. 

Je známý jako klíčová postava historického vítězství Československa na týmem USA. Podařilo se to 10. května 1979, kdy domácí tým před čtrnácti tisíci diváky v rámci Interkontinentálního poháru sice ztratil dvouciferný náskok z první půle, ale Hraška dvěma koši v poslední minutě včetně střely sekundu před koncem zajistil Československu výhru 77:75. 

„Největší pozornost už roky věnuji své rodině. Mám fantastickou manželku, úspěšné děti i skvělé vnuky. Kdysi pro mě byla velmi důležitá práce, předtím samozřejmě basketbal, ale nyní je rodina jasně nejcennější,“ říká Hraška v aktuálním rozhovoru při příležitosti jubilea pro slovenský Deník Šport.

Za celou Českou basketbalovou federaci i basketbalovou komunitu v Česku i na Slovensku přejeme panu Hraškovi zejména pevné zdraví a děkujeme mu za skvělou reprezentaci basketbalu.  

Autor:
Reklama
100 let