Stříbrní Lvi U20 i přes prohru postupují, Krejčí v nejlepší pětce turnaje

Čeští basketbalisté do 20 let obsadí na evropském šampionátu divize B druhé místo. Ve finálovém zápase svěřenci Ladislava Sokolovského podlehli domácímu Portugalsku 57:73, i tak si ale zajistili stejně jako vítěz turnaje příslušnost k elitní divizi pro příští rok. Finálovou dvojici doplní v divizi A v příští sezoně Belgičané, kteří obsadili na turnaji třetí místo. Rozehrávač Zaragozy Vít Krejčí byl navíc zvolen do nejlepší pětky šampionátu.

Pro Čechy bylo hlavním cílem postoupit do elitní divize, což se jim podařilo sobotní semifinálovou výhrou nad Belgičany, finále tak pro ně bylo příjemným bonusem. Poprvé na turnaji hraném v Matosinhosu kousek od Porta si mohli zahrát před zaplněným hledištěm, které dovedlo domácí celek až do finále.

V první půli podával český tým výborný výkon, dokázali otočit brzkou ztrátu a většinu poločasu byli ve vedení, závěr druhé čtvrtiny jim ale utekl a Portugalci tak měli po dvaceti minutách mírně navrch.

Povedený závěr první půle jako by domácí celek hrající před bouřlivou kulisou nabudil a na unaveně působící Čechy vlétli s maximální možnou energií. Český tým nedokázal na nápor soupeře reagovat a domácí Portugalci postupně odskakovali. Už ve třetí čtvrtině narostlo vedení hráčů v bílém až na 25 bodů a bylo rozhodnuto. Čeští lvi se snažili střídáním udržet tempo, na Portugalce však dnes neměli. Závěr už se tak jen dohrával a domácí tým mohl v posledních minutách slavit.

Ani porážka ale Čechy nemusí mrzet, poprvé od roku 2017 se totiž vrací mezi elitu a reprezentace do 20 let si tak v příštím roce zahraje na evropském šampionátu proti nejlepším týmům ze starého kontinentu. V posledním zápase turnaje se příliš nedařilo duu Vít Krejčí – Jan Zídek, kteří odtáhli tým přes většinu turnaje. Dohromady dali jen jedenáct bodů a přestřílelo je hned pět jejich spoluhráčů v čele s pivotem Miroslavem Štaflem.

Portugalsko – Česká republika 73:57 (14:18; 34:30; 61:41)

Lisboa 21, Amarante a Palhares po 18 – Štafl 12, Karlovský a Slavík po 8, Welsch a Kovář po 7, Zídek 6, Krejčí 5, Lukáč a Novotný po 2, Borovka, Snopek a Sychra 0

TH: 16/9 – 14/7

Trojky: 8 – 6

Doskoky: 45 – 34

Zisky: 7 – 3

Ztráty: 10 – 17

Asistence: 14 – 7

Fauly: 16 – 18