Střelecké probuzení vyústilo v reparát se Švédskem

Úspěšný reparát mají za sebou ve druhém přípravném utkání před EuroBasketem české basketbalistky. Lvice dokázaly zareagovat na včerejší porážku se Švédskem a v sobotním duelu hraném za zavřenými dveřmi soupeřkám vrátily prohru výsledkem 79:61. Střeleckou hvězdou zápasu byla Kateřina Elhotová, která si všech svých 19 bodů schovala do druhého poločasu.

Vstup do zápasu připomínal včerejší nepříliš povedený výkon. Švédky na český tým vlétly a v čele s Kalis Loydovou a za stavu 0:7 si trenér Štefan Svitek bleskově bral oddechový čas. Timeout Lvice probral, začaly využívat podkošovou převahu a spolupráce čerstvé třicátnice Aleny Hanušové s Julií Reisingerovou přinesla zvrat ve skóre a Češky šly do vedení. Na první český náskok ale zareagoval švédský tým ostrostřelbou z dálky a sérií 11:0 si vzal vedení zpět. Trhák Švédek poslal hosty do vedení až o dvanáct bodů, než se dostala na hřiště Renáta Březinová. Ta chytla slinu dvěma střelami ze střední vzdálenosti a na přelomu čtvrtin udržela Češky na kontakt. Lvice se pak probraly a znovu se ujaly vedení i díky devítibodové šňůře, závěrečné dvě trojky těsně před přestávkou ale přeci jen daly do poločasu vedení Švédkám.

Po přestávce Češky dokázaly navázat na zlepšený výkon z druhé čtvrtiny a pokračovaly v kvalitnějším herním projevu hlavně na útočné polovině. Navíc se konečně chytila Kateřina Elhotová, která se pátečním duelem protrápila se střelbou 12/2. Elitní střelkyni nasázela ve třetí čtvrtině třináct bodů a prakticky sama zařídila Lvicím první dvouciferný náskok. Ten si Češky přenesly i do poslední čtvrtiny, když třetí desetiminutovku uzavřela výbornou obranou, získaným faulem a šestkami bojovná Reisingerová.

Frustrovaně působící Švédky nedokázaly reagovat na v daleko lepší pohodě hrající český tým. V bodově skoupé poslední čtvrtině nejprve Češky utekly do sedmnáctibodového náskoku, aby pak Švédsko podobně jako včera Lvice úspěšnými pokusy z dálky korigovalo rozdíl ve skóre. Závěr ale patřil v pohodě hrající Elhotové, která dalšími dvěma trojkami stanovila konečné skóre.

Česko – Švédsko 79:61 (16:24, 36:37, 62:52)

Střelkyně: Elhotová 19, Reisingerová 15, Hanušová a Březinová po 13 – Eldebrink F. 17, Loyd 15, Ekh 10

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Více jsme bojovali, nedělali jsme tolik chyb na obou koncích hřiště. Dali jsme pět trojek, což je výrazně lepší než včerejších 24/2. Celkově byla naše hra lepší, už jsme se lépe viděli v útoku, hráčky pochopily, kam a na koho si máme dávat míč. Kačce Elhotové to konečně padlo až jsme si my všichni i ona oddechli. Začátek zápasu jsme nezachytili, ale potom to už bylo dobré včetně obrany. Start námi trochu otřásl, ale dokázali jsme se z toho dostat a chytit rytmus, po pěti minutách jsme byli ve hře, ale i tak jsme první čtvrtinu prohráli o osm bodů. Díky hráčkám z lavičky, které přinesly potřebný impuls oproti včerejšku. V obraně se nám dařilo soupeřky unavovat a nutit k těžkým střelám a ztrátám, což je pokrok. Dnes jsme hráli proti soupeři, který byl pod košem fyzicky i basketbalově slabší, navíc přebíral všechny clony, takže jsme jen využili výhodu pod košem.