Sršni zaútočili a berou zlato

Druhým hracím dnem pokračovaly v neděli republikové šampionáty kadetů a kadetek U17. Zatímco turnaj chlapců v Písku nedělním programem skončil a jsou rozdány všechny medaile, v Hradci Králové se o cenné kovy bude bojovat až o svátečním pondělí.

Republikovými šampiony v kategorii kadetů jsou podle očekávání písečtí Sršni. Ti dokázali naplno využít výhody domácího prostředí a ve finále zdolali loňské vítěze USK Praha celkem jasně 75:52. Pražané se zejména v první půli výrazně trápili v útoku a sedmnáct bodů po dvaceti minutách jim vyneslo výraznou ztrátu, kterou pak už i přes zlepšený výkon a velkou snahu nedokázali v druhém poločase stáhnout. USK porazilo zejména osmadvacet ztracených míčů. V dresu USK se tři hráči dostali maximálně na deset bodů – Samuel Macht, Martin Pospíšil a Lukáš Dejmek, u Písku se do dvouciferných čísel dostala celá základní pětka v čele s Jakubem Šimonkem a jeho 17 body a patnáctibodovým Ondřejem Klementem. Domácí kapitán Jakub Šimonek se stal i nejužitečnějším hráčem finále.

Ani duel o bronz na MČR kadetů nenabídl výraznější drama. Lépe se s zklamáním ze soboty vypořádal Nymburk, který si poradil s Tygry Praha 68:51 a pověsil si na krk bronzové medaile. Přitom Tygři dokázali zareagovat na úvodní nápor soupeře a sami naopak vedli ve druhé čtvrtině o deset bodů. Těsné vedení měli Pražané ještě v úvodu poslední čtvrtiny, ale v té propadli, prohráli jí 8:26 a výsledek tak vypadá naprosto jednoznačně jen díky jediné desetiminutovce. Nejlepší střelci zápasu se shodli na čtrnácti bodech – za vítěze to byl Arsen Gevorkyan, který přidal i 20 doskoků, za Tygry Václav Skřivánek a Jan Matušík, i oni zaznamenali double-double s doskoky.

Ve finále republikového šampionátu kadetek v Hradci Králové se proti sobě postaví domácí Lvice a HB Basket Praha. Hradec v semifinále zdolal další tým z hlavní města USK Praha 59:34, HB Basket přehrál Žabiny Brno 65:50. Přitom USK odehrál proti favoritkám v Hradci velmi dobrých úvodních dvanáct minut, pak se ale Pražankám úplně přestala dařit střelba a Východočešky zbytek zápasu opanovaly. Za prostřední dvě čtvrtiny inkasovaly jen devět bodů, v poslední čtvrtině deset, a to stačilo jen na výraznou porážku. USK nedokázal výrazněji podpořit desetibodovou Lindu Srpovou, Hradec vedla o bod úspěšnější Nikola Kubínová. Podobný průběh mělo i první semifinále, kdy Žabiny dobře začaly, a dokonce vedly v první čtvrtině nad HB Basket o deset bodů. Ještě ve druhé čtvrtině sedmibodové vedení se ale do přestávky vytratilo a zejména utrápenou poslední čtvrtinou přišly Žabiny o zbytek nadějí na finále. Do toho dostala HB Basket šestnácti body Kristýna Vaňková. Čtrnáct přidaly Julie Pilařová a Tereza Pavelcová. Žabinám nestačilo třináct bodů Barbory Šubové.

Zápas o páté místo pak čeká Levhartice Chomutov, které si poradily i díky devatenácti bodům Marie Staňkové s KP Brno 71:60, Basket Ostrava si zase nedělala větší potíže se Slovankou, kterou přehrála 89:48, když zářila Klaudie Kelerová s 38 body.