Sokolovský při své repre premiéře postrádá vysokého pivota a lituje omluvenek

Česká mužská reprezentace do dvaceti let rozehraje v pátek 13. srpna evropský šampionát divize B. Do bulharské Sofie odjeli Češi v roli jednoho z favoritů s cílem poprat se o tři postupová místa do elitní divize na příští rok. Svěřenci trenéra Ladislava Sokolovského se potřebují v šestičlenné skupině dostat mezi dva nejlepší celky, aby prošli do čtvrtfinále, ze kterého vede cesta k vysněnému postupu.

 

V přípravě Češi nejprve dvakrát podlehli výběru amerických univerzit, poté dvakrát zdolali nekompletní tým Opavy a třikrát stejně starý výběr Slovenska. Na závěr tým dvakrát podlehl ve Finsku domácímu výběru.

 

„Naším cílem, který jsme se snažili klukům hned od začátku přípravy vštípit, je postup zpátky do divize A. Naší snahou bylo najít kvalitní soupeře, abychom pokud možno narazili na výkonnost úrovně divize A, což se bohužel nepodařilo, a to už z důvodu loňského sestupu do „béčka“. Všechny zahraniční turnaje, na které jsme tři roky po sobě dostávali pozvánky díky účasti v divizi A, nám letos padly. Museli jsme tak hledat náhradní možnosti. Zejména poslední soupeř z přípravy Finsko, ač také účastník divize B, pro nás byl velice kvalitní. Troufnu si říct, že byl o nějakých 40 procent lepší než Slováci, se kterými jsme hráli zhruba před týdnem, a dá se přirovnat k výběru amerických univerzit, s nímž jsme se utkali na začátku přípravy, a který k nám každoročně vozí dobré týmy, vyznačující se agresivní obranou, již praktikovali i Finové,“ popsal průběh přípravy trenér Sokolovský, který byl s týmem už loni jako asistent Petra Czudka.

 

Český tým se na turnaji postupně střetne s Maďarskem, Arménií, Lucemburskem, Ruskem a Nizozemskem.

 

„Hlavně jsem se zaměřil na maďarský tým, jehož dva zápasy jsem sledoval. Maďaři loni skončili v B-divizi čtvrtí, takže těsně nepostoupili. Měli relativně mladý tým, tedy s „prvoročáky“, které budou mít i letos. Síla celku tak bude velice slušná. K němu bych přiřadil hlavně ruský tým a pak ještě možná Nizozemce, kteří do boje o dvě postupová místa mohou promluvit. Potom jsou tam ještě dvě papírově slabší mužstva. Myslím ale, že o dvě postupová místa se popereme s těmi třemi výše zmíněnými celky. Určitým měřítkem kvality je to, jak se tento ročník, tedy ´98, umístil na Evropě osmnáctek před dvěma lety, kde my jsme byli v divizi B osmí, Maďaři čtvrtí, Nizozemci sedmnáctí a Rusové skončili dokonce sedmí v divizi A,“ pokračuje Sokolovský.

 

Dvanáctičlenná nominace na turnaj je pak celkem očekávaná, chybí v ní podle trenéra z vlastní vůle tři mladí basketbalisté.

 

„Jedním je Marek Welsch z GBA, který se teď stal posilou Svitav v NBL. Omluvil se ze zdravotních důvodů, potřebuje doléčit nějaká zranění a chce se připravit na další sezonu. Druhým je Jakub Dombek, do kterého jsme vkládali naděje vzhledem k tomu, že nejsme zrovna velcí. Náš nejvyšší pivot teď má 205 a Jakub by se svými, 210 centimetry byl stěžejním hráčem pod košem. I on uplynulou sezonu strávil v GBA a omluvil se proto, že nastupuje na americkou univerzitu. A třetí jméno je David Chaloupka, který je rok na univerzitě v USA, a taky se omluvil, protože není plně zdravotně v pořádku a potřebuje se připravit na příští sezonu. Je to podobný případ jako Jakub, kdy chlapci upřednostnili zahraniční působení před reprezentací naší země. To je samozřejmě škoda, nejsem z toho nadšený, ale je to volba těch hráčů a ti kluci si to musí srovnat v hlavě, jaké mají priority. Sám tohle beru ze své vlastní zkušenosti, národní tým jsem nikdy neodmítl. Považoval jsem účast v něm vždycky za čest, stejně jako teď považuju za čest, že můžu být trenérem „dvacítky“,“ tvrdí Sokolovský.

 

Na druhou stranu je trenér se složeným týmem spokojený a věří, že i tak může sahat po postupu do divize A.

 

„V týmu je šest „druhoročáků“ (ročník 1998), kteří mají za sebou i loňské A-divizní ME „dvacítek“, tedy Martin Nábělek (Olomoucko), Jakub Tůma (USK Praha), Lukáš Bukovjan (Opava), František Váňa (Prostějov), Michal Kozák (Weber State) a Martin Kolář (Nymburk). Plus do té kostry počítáme i Edu Kotáska (Svitavy), který loni vypadl z nominace až z posledního místa, protože měl smůlu na zdravotní stav a nemohl se moc předvést v přípravných zápasech. A pak bereme pět letos nových hráčů, což jsou Michal Hartig (Sokol pražský), Jakub Slavík (Opava), David Žikla (Děčín), který vypadá velmi slušně, a dva kluci na podkošové pozice, tedy Jan Karlovský (Litoměřice) a Miroslav Štafl (Nymburk). Z těch mladších by měl dostat herní šanci Slavík, který je velmi slušný při střelbě zvenku, Štafla jako našeho nejvyššího hráče s 205 centimetry bychom chtěli využít v obraně proti vysokým pivotům, protože další nejvyšší hráč měří 201. A Karlovský má velký potenciál na útočné polovině. Dovede na sebe získat fauly, je agresivní a vyhraný z první ligy mužů,“ dodává trenér.

 

 

Nominace na ME
Jméno Post Výška Ročník nar. Klub
Lukáš Bukovjan rozehrávač/křídlo 185 1998 BK Opava
Michael Hartig křídlo 191 1998 Sokol Pražský
Jan Karlovský křídlo 200 1999 Slavoj BK Litoměřice
Martin Kolář křídlo 196 1998 Basketball Nymburk
Eduard Kotásek křídlo 189 1998 DEKSTONE Tuři Svitavy
Michal Kozák pivot 204 1998 Weber State (USA)
Martin Nábělek rozehrávač 178 1998 BK Olomoucko
Jakub Slavík křídlo/pivot 200 1999 BK Opava
Miroslav Štafl pivot 200 1999 BA Nymburk
Jakub Tůma křídlo 192 1998 USK Praha
František Váňa křídlo 192 1998 BCM Orli Prostějov
David Žikla křídlo 199 1998 USK Praha

 

 

Zápasy českého týmu

13.07.2018 Maďarsko - Česká republika 15:00    
14.07.2018 Česká republika - Arménie 19:30    
15.07.2018 Česká republika - Lucembursko 15:00    
17.07.2018 Rusko - Česká republika 15:00    
18.07.2018 Česká republika - Nizozemsko 19:30    

 

 

Autor:
Reklama
Hyundai i30