Smutné ruské drama, Žabiny ničily Němky

Rozdílný večer prožily české týmy během středy v pohárových soutěžích. Pražský USK dlouho sahal v Eurolize po skalpu největšího favorita Jekatěrinburgu, než padl košem v poslední sekundě, brněnské Žabiny naopak v EuroCupu kompletně rozebraly německý Keltern. Porážce své Girony na palubovce Kursku nezabránila v Eurolize devíti body Julia Reisingerová.

Smutná koncovka USK

Druhou nepodařenou koncovku ze čtyř zápasů mají na svém kontě basketbalistky ZVVZ USK Praha v letošním ročníku Euroligy. Po prohře ve francouzském Montpellier podlehly tentokrát na hřišti suveréna soutěže ruského Jekatěrinburgu trojkou s klaksonem na 73:75. Příští týden přijede do Prahy španělská Salamanca.

Pražanky odehrály v Rusku na hřišti hvězdného soupeře výborný zápas. V první půli zářila Veronika Voráčková, která za prvních dvacet minut vysázela patnáct bodů a USK po většinu první půle vedl. Druhý poločas byl spíše ve znamení převahy Jekatěrinburgu, který měl ve svém středu čerstvou posilu Jonquel Jonesovou, úřadující nejužitečnější hráčku WNBA. Svěřenykně trenérky Natálie Hejkové se ale nenechaly setřást a na silového soupeře zle dorážely. V dramatické koncovce se pak skóre přelévalo ze strany na stranu a už to vypadalo, že USK ukradne výhru, když Alyssa Thomas našla pod košem Brionnu Jones a šest sekund před koncem měly navrch Pražanky. Jekatěrinburg ale po oddechovém čase našel na trojce volnou běloruskou reprezentantku Alexandrii Bentley, která trojkou rozhodla.

Americké posily v dresu USK se shodly na 17 bodech, Voráčková po skvělé první půli už nepřidala ani bod, María Conde dala devět bodů včetně akrobatického zakončení z první půle. Jones v dresu ruského celku dala patnáct bodů stejně jako její spoluhráčka Alba Torrens.

Žabiny rozdrtily Němky

Nejlepší výkon v letošním ročníku EuroCupu si připsaly ve třetím kole Žabiny Brno. V domácí hale Rosnička rozstřílely německý Rutronik Keltern 90:60 a po polovině zápasů vedou díky lepšímu skóre svou základní skupinu K. Mají tak dobře nakročeno k postupu, ke kterému mohou udělat další krok za týden na palubovce belgického Castors Braine.

Německý šampion přijel do Brna se sérií pěti porážek v řadě v součtu s domácí soutěží i EuroCupem a prokletí nezlomil ani v tomto utkání. V úvodu vypadajícím jako z české domácí soutěže Žabiny na soupeřky vlétly a rychle si vypracovaly dvouciferný náskok, který vedl až k trháku 24:7 po první čtvrtině. V povedeném výkonu pokračovaly i ve druhém hracím období, které jim přineslo náskok převyšující pětadvacetibodovou hranici. V druhé půli už Žabiny náskok převážně kontrolovaly a nevadilo jim ani střelecké zlepšení soupeřek.

Výborný výkon předvedla Petra Záplatová, která nastřílela 19 bodů a pět asistencí, osmnáct bodů přidala Natálie Stoupalová a čtrnáct dodala Monika Grigalauskyté. Nejlepší střelkyní Kelternu byla s devatenácti body Polka Agniezka Skobel.