Složitá chvíle Lvic U16

Do svízelné situace se dostaly české basketbalistky do šestnácti let na evropském šampionátu divize A v tureckém Izmiru. Svěřenkyně Richarda Fouska podlehly v duelu poražených osmifinalistů v dramatické koncovce s Izraelem 56:58 a čekají je boje o záchranu. O víkendu tak nutně potřebují dvakrát zvítězit a vybojovat třinácté místo, jinak v letošním roce sestoupí všechny tři dívčí mládežnické kategorie z elitní divize Mistrovství Evropy.

Přitom Češky odehrály velmi slušný zápas. Zareagovaly na úvodní rychlou ztrátu 5:14 a po zbytek prvního poločasu skvělou obranou samy vybojovaly krátce až dvouciferné vedení, Zejména v úvodu druhé čtvrtiny byla obrana téměř neprostupná a na úvodní body v druhé desetiminutovce čekaly Izraelky přes pět minut.

Ve třetí čtvrtině ale Izrael odpověděl podobnou mincí, přitvrdil v obraně a vrátil se i díky českým chybám zpět do zápasu. Bylo tak jasné, že se bude rozhodovat v dramatickém závěru. V něm se utkání rozhodlo ve dvou bodových vlnách. Šest minut před koncem vedl Izrael tříbodovým rozdílem. V tu chvíli zavelela k obratu nejlepší česká střelkyně na šampionátu Barbora Šubová a dvěma slepenými trojkami – z toho jedna šťastná o desku poslala Češky do vedení, které čtyři minuty před koncem stanovila jednou šestkou Kateřina Kalná na 56:52. To byly ale bohužel poslední české body v zápase.

Izraelky snížily také jednou šestkou a tři minuty před koncem vyrovnaly trojkovým pokusem Mayi Zilbershlag. Na obou týmech byla vidět velká nervozita, kupily se chyby a nedařilo se vytvořit střeleckou pozici. To se povedlo až necelou minutu a půl před koncem znovu Zilbershlag, která po faulu proměnila dvě šestky a poslala Izrael do vedení.

Češky pak zavřely vlastní koš a s vypětím všech sil ubránily, ale z rychlého brejku se neprosadila Nikola Kubínová, po další obraně ztratila v nájezdu míč Šubová a když Češky ještě pět sekund před koncem vydřely zisk, tak po vlastní dobré obraně neuspěla v nájezdu ani Ela Salačová těsně před klaksonem a mohla vypuknout obrovská izraelská radost a samozřejmě český smutek.

Šubová se blýskla 20 body a přestřílela jí pouze Izraelka Zilbershlag s třiadvacetibodovým výkonem. Na čtrnáct bodů se dostala Salačová a na deset Kalná. Marie Hamzová sice dala jen dva body, ale zase doskočila čtrnáct míčů.