Slovanka proměnila domácí benešovské prostředí ve zlato

Basketbalistky Slovanky ovládly v domácím prostředí finálový turnaj Mistrovství ČR kadetek U17. Ve finále si poradily s Žabinami Brno 62:52 a získaly tak zlaté medaile.

Finále byl duel plný obratů, který rozhodla až poslední čtvrtina. Úvod sice patřil Žabinám, ale ještě do konce první čtvrtiny šly do mírného náskoku hráčky Slovanky. Ty pak o své vedení přišly a potřebovaly bodovou sérii na konci poločasu, aby srovnaly po dvaceti minutách skóre. Třetí čtvrtina byla zase záležitost Brna, které získalo před posledním hracím obdobím pětibodový náskok. Ve čtvrté čtvrtině se však Moravanky zmohly pouze na jeden koš ze hry a celkem tři body a Slovanka otočila vývoj zápasu. Ke zlatým medailím Slovanky nejvíce přispěla čtveřice dvouciferných střelkyň domácích - sedmnáct bodů dala Petra Malíková, třináct bodů a dvanáct doskoků zapsala Andrea Ondroušková, na deseti se shodly Eliška Hálová s Monikou Fučíkovou. Střeleckou oporou Žabin byla s 11 body Tereza Pogányová, devět bodů přidala Veronika Štursová.

Finalistky ale musely nejprve projít semifinálovými bitvami. Domácí Slovanka neměla větší potíže s překvapivým postupujícím Loko Trutnov, když Východočešky zdolala 74:40. Pro výsledek zápasu byla klíčová hned úvodní desetiminutovka, kterou ovládly hráčky Slovanky jasně 29:7. Jejich náskok tedy hned na začátku narostl přes dvacet bodů a pod tento rozdíl už neklesl. Trutnov bojoval, ale snížit rozdíl ve skóre se nepodařilo, naopak v závěru třetí čtvrtiny narostl nad třicet bodů a tam už zůstal. Nejlepší střelkyní zápasu byla s patnácti body kapitánka Slovanky Eliška Hálová, její spoluhráčka Barbora Bušková přidala 13 bodů a 10 doskoků, Andrea Ondroušková dodala 12 bodů. Ani jedna hráčka Trutnova nedala víc než osm bodů, na ty se dostaly Tereza Králová a Kateřina Všetečková.

Druhé semifinále mezi USK Praha a Žabinami bylo o poznání vyrovnanější. Pražankám patřila první čtvrtina, po jejíž průběh držely mírný náskok. Vůbec jim ale nevyšel závěr první půle, kdy Brňanky zabraly a dostaly se před přestávkou dokonce do dvouciferného vedení. Hráčky USK ale v liché čtvrtině zas zabraly, udržely soupeřky za deset minut na sedmi nastřílených bodech a před poslední čtvrtinou srovnaly skóre. Rozhodovalo se tak až v závěru, ve kterém čtyři minuty před koncem poslala Anna Merhautová USK naposledy do vedení. Od té doby už ale Pražanky neskórovaly a Žabiny šestkami otočily skóre. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 20 body právě Merhautová, ale žádná její spoluhráčka jí více střelecky nepodpořila, když Sarah Nicol Gallasová a Marie Anna Machytková skončily na devíti bodech. To Brno mělo ofenzivu lépe rozloženou a mezi 12 až 10 body mělo čtyři hráčky, Terezu Pogányovou, Elišku Hamzovou, Adélu Buřtovou a Veroniku Štursovou, která přidala i deset doskoků.

Duel o třetí místo by se podle výsledku mohl zdát jednoznačnou záležitostí USK, který zdolal Trutnov 71:54. Tři čtvrtiny byl ale zápas vyrovnaný, když se Východočešky třikrát vyhrabaly z mírné ztráty a v úvodu poslední desetiminutovky byly ještě ve hře. Za posledních deset minut ale daly jen devět bodů, inkasovaly 22 a závěr zápasu už byl jasně v režii USK. K velkému výkonu se vypnula trutnovská střelkyně Kristýna Holubcová, která se blýskla 23 body, kapitánka Markéta Šmahelová ji doplnila deseti body, ale ani to nestačilo. USK vedla znovu Anna Merhautová, tentokrát s 18 body, čtrnáct přihodila Kateřina Zeithammerová a jedenáct Sarah Nicol Gallasová.