Slabá náplast na závěr. Muži U20 přehráli Lotyšsko

České mužské reprezentaci do dvaceti let vyšla v posledním utkání na evropském šampionátu divize A konečně koncovka a po výhře 80:77 nad Lotyšskem obsadila patnáctou příčku. I tak ale pro příští rok Češi sestupují do divize B.

Oba celky už před zápasem věděly, že se v elitní divizi neudrží, proto trenéři dali příležitost většímu počtu hráčů. V úvodu se střelecky solidně dařilo oběma týmům, hrál se pěkný basketbal bez zábran a hrstce diváků se musel líbit.

Po vyrovnané první čtvrtině přišel první větší zlom ve skóre v polovině druhé desetiminutovky, kdy se Lotyši sérií košů utrhli na sedmibodový rozdíl. Češi však včas nástup zachytili a do poločasu se dostali zpět do hry.

Svěřencům Petra Czudka pak hrubě nevyšel nástup do druhé půle a po třech minutách si musel lodivod Čechů brát oddechový čas za stavu 39:52. V pravou chvíli se ale chytla ofenziva hráčů v modrých dresech a do konce třetího období to bylo znovu o tři body.

Rozhodovat tak musela pro Čechy ve třetím zápase za sebou až koncovka. Pět minut před koncem předvedli Češi bodovou šňůru a Sehnal získal trojkou svému týmu náskok pěti bodů. Poté se dlouho nedařilo střelecky ani jedné straně až minutu před koncem trefili Lotyši dvě rychlé trojky a otočili skóre.

Po oddechovém čase Čechů dostal míč do dobré pozice pod košem Kozák a zkušeně poslal svůj tým zpět do vedení. Lotyši si vytvořili solidní střeleckou pozici, ale neuspěli a Češi šikovným pohybem míče dlouho unikali pokusům Lotyšska o faul. Šest sekund před koncem Roub proměnil obě šestky, Lotyši poté těžkou trojku netrefili a nevedlo se jim ani při následném nahazování trestného hodu.

Velmi dobrý výkon podal pod košem pivot Pardubic Martin Roub a Češi přežili i trojkovou kanonádu Lotyšů, kteří se s úspěšností přes 40 procent trefili hned čtrnáctkrát zpoza oblouku. I přes tradičně slabší doskakování Čechům pomohl nižší počet ztracených míčů.

Lotyšsko – Česká republika 77:80 (19:21; 40:37; 61:58)

Berzins a Hazners po 14, Gutmanis a Kohs po 13 – Roub 20, Goga a Sehnal po 11, Kolář a Tůma po 9, Jelínek a Kozák po 6, Novák 5, Nábělek 3, Dlugoš, Váňa a Bukovjan 0

TH: 11/7 - 23/17

Trojky: 14 - 7

Doskoky: 40 - 31

Zisky: 5 - 8

Ztráty: 19 - 12

Asistence: 17 - 15

Fauly: 24 - 17