Skvělý start přinesl Lvicím U20 první výhru na domácím ME

První výhru na domácím evropském šampionátu si dnes připsaly české basketbalistky do 20 let. Mladé Češky v Klatovech přehrály Švédsko 81:47 a napravily včerejší nepovedený výkon proti Rusku. Boje v základní skupině zakončí český tým v pondělí od 18 hodin proti Polsku.

Lvice byly po zápase s Ruskem hodně zklamané, svou frustraci ale dokázaly ventilovat proti Švédkám tím nejlepším možným způsobem. Od začátku agresivně bránily, soupeřky nenechávaly ani uvolnit pro míč a rychle si budovaly vedení. Dominovaly hlavně pod košem ať už v postupném nebo rychlém protiútoku. Rychlých osm bodů si připsala Tereza Vitulová. Jen dvě minuty byly odehrány, když si švédský kouč bral za stavu 0:8 první oddechový čas, ale ani to Češky nezastavilo a v šesté minutě si za stavu 2:18 vybíral i druhý. Až v závěru první čtvrtiny se Švédky zlepšily a spolu s prostřídáním české sestavy začaly náskok domácích hráček stahovat.

Přelom první a druhé čtvrtiny Švédkám vyšel, daly rychlých sedm bodů a dostávaly se postupně do hry. Český tým ale nástup soupeře dokázal zachytit, když se dvakrát po šikovném nájezdu prosadila nejlepší střelkyně včerejšího zápasu Kristýna Brabencová a nastartovala sérii domácích 12:0. Oproti včerejšímu duelu Lvicím vycházela i střelba z dálky, kterou doplnily vylepšenou obranu a rychlé protiútoky. Čas od času přišla zbytečná ztráta, ale Švédky je nedokázaly trestat tak, aby se udržely s českým týmem na kontakt.

Dobrý pocit ze zápasu si Češky podržely i ve třetí čtvrtině, která je trápila v přípravě i včerejším duelu s Ruskem. Udržely podobně jako na začátku utkání Švédky šest minut bez jediného bodu rozhodly zápas ve svůj prospěch. Pak přišlo mírné polevení pod dojmem jasného vedení a švédský celek dokázal překonat svůj třicetibodový výkon ze sobotního duelu s Polskem, o tolik víc jim ale Češky nepovolily. Na hřiště se dostalo všech dvanáct hráček a ušetřené síly snad přijdou vhod v důležitém pondělním zápase s Polkami.

Pavel Kubálek (asistent trenéra ČR): „Hlavně jsem rád, že jsme tím průběhem zápasu dokázali zapojit všechny hráčky. Vytvořili jsme si spoustu přesilových akcí, které vycházely hlavně z obrany, která se nám dařila. Obrana byla podobná jako včera, jen jsme to dokázali vydržet větší část zápasu. Gratuluji všem hráčkám, které se dostaly na hřiště a doufám, že ta výhra bude mít pozitivní vliv na zítřejší zápas.“

Tereza Vitulová (hráčka ČR): „Vzali jsme si ponaučení ze včerejšího zápasu. Nezmatkovali jsme tolik v útoku a vytvářeli jsme si lepší pozice. Je super, že se na hřiště dostaly všechny hráčky a skórovala i lavička. Základním kamenem výhry bylo to, že jsme měli o polovinu méně ztrát než včera. Doufám, že podobný výkon zvládneme předvést i zítra.“

Švédsko – Česká republika 47:81 (8:22; 19:44; 31:66)

Hjern a Visscher po 9 – Vitulová 19, Pospíšilová 12, Šípová 11, Voráčková 8, Galíčková a Sklenářová po 6, Žílová 5, Rylichová, Brabencová a Dudáčková po 4, Tomancová 2, Šotolová 0

TH: 20/15 – 14/12

Trojky: 4 – 7

Doskoky: 38 – 39

Zisky: 8 – 16

Ztráty: 23 – 12

Asistence: 7 – 28

Fauly: 14 – 17