Skvělý první poločas nestačil, Češi i tak berou historické šesté místo

Poslední otázka mistrovství světa z českého pohledu byla dnes zodpovězena. Tou odpovědí byl zápas se Srbskem, které bylo před začátkem turnaje považováno za adepta na finále, ne-li přímo rovnou na zlato. Výboj tomu ale chtěl, aby se obhájci stříbra utkali v závěrečném vystoupení na MS s českým výběrem.

Energie od obou týmů naznačovala, že páté místo na světě je pro oba dostatečnou motivací vydolovat ze sebe ještě poslední zbytky sil po dlouhém šampionátu. Svou extratřídu hned na úvod ukázal Bogdan Bogdanovič, který se zde snad ještě neminul. Srbové vůbec byli hodně efektivní. Česká obrana nedokázala zachytit první útoky protivníka. V útoku se Lvi rozjížděli také pomaleji. Pomohly jim dalekonosné střely. Hned dvě trojky v první čtvrtce trefil Peterka.

Dorovnání soupeřova náskoku vlilo českým basketbalistům novou energii do žil. Dál stupňovali tempo, v defenzivě přecházeli z osobní do zónové obrany a naopak. Navíc dál pálili za tři body a jejich vedení se vyšplhalo až na 13 bodů. To se ale nelíbilo Bogdanovičovi, který načal šňůru 8:0 a opět dostal Srby do hry. Lvi se naštěstí nenechali vyvést ze své role a Satoranský trojkou a nájezdem zakončil první poločas.

Do druhé půle vlétli Srbové jako vyměnění. Byl to opět Bogdanovič, který svými přesnými střelami odstartoval srbskou kanonádu. Soupeř trefil rychlé tři trojky. Česká obrana v tu chvíli nestíhala. Srbové dobře kombinovali a dostávali se až k jednoduchým a otevřeným střelám. Lvy navíc v útoku opustilo střelecké štěstí. Navíc si nemohli pomoct rychlým protiútokem, protože Srbové zakončovali hodně efektivně. Za deset minut nastříleli 28 bodů!

Českým basketbalistům se přestalo dařit. Dolehla psychická i fyzická obrana. Naopak Srbové byli na koni. České střely si prostě nenacházely ten správný cíl. To Bogdan Bogdanovič řádil. Bral si ty nejtěžší střely, které mohl, a stejně přidával další a další body na srbské konto. Bylo jasné, že Češi „pouze“ vyrovnají, ale nevylepší zatím nejlepší výsledek historie československého výběru. I tak ale za sebou mají úchvatný turnaj.

Šestý světa se bude vracet zítra letem z čínského Xi Anu v 19 hodin.

Srbsko – Česká republika 90:81 (20:20; 41:50; 69:62)

Auda 16, Peterka 14, Satoranský 13, Balvín 12 bodů a 10 doskoků, Hruban 9, Bohačík 6, Pumprla 4, Palyza 3, Šiřina a Kříž po 2, Vyoral 0

TH: 19/14 – 13/11

Trojky: 10 – 12

Doskoky: 43 – 36

Zisky: 5 – 8

Ztráty: 13 – 9

Asistence: 22 – 23

Fauly: 18 – 20