Skvělou první čtvrtinou položili Lvi U20 základ k postupu do čtvrtfinále

Česká mužská reprezentace do dvaceti let stále živí naději na návrat do elitní divize evropského šampionátu. Na turnaji B divize v bulharské Sofii porazili Češi v klíčovém zápase Nizozemsko 64:49 a zajistili si druhou příčku ve skupině, která znamená postup do play off. Ve čtvrtfinále se střetnou v pátek od 19:30 s Polskem.

Svěřenci Ladislava Sokolovského měli vstup do zápasu jako ze říše snů, když naprosto nečekaně dovolili soupeři v první čtvrtině vstřelit jen dva body a sami jich nastříleli 20. Ani takový náskok jim ale nestačil a zvýšili ho ve druhé čtvrtině až na jedenatřicetibodový rozdíl, když Nizozemce ničili na obou koncích palubovky.

O poločasové přestávce ale jako by se český tým s vedením spokojil a myslel si, že už bude ohromný náskok jen bránit. Nizozemci zabrali, dovolili Čechům za třetí čtvrtinu jen pět bodů a sami se 22 body dostali alespoň na dostřel neuvěřitelnému obratu. Maximální nasazení dovolilo Nizozemcům přiblížení na rozdíl šesti bodů čtyři minuty před koncem (53:47), dál už to naštěstí nešlo a Češi v závěru uhájili důležitou výhru i postup do čtvrtfinále.

Česká ofenziva byla vyrovnaná, když byl nejlepší s 12 body František Váňa, přes deset bodů se dostali další tři jeho spoluhráči. Nizozoemsko vedl s 23 body pivot Dylan van Eyck, kterého Češi vůbec nedokázali zastavit, žádný jeho spoluhráč však nedal více než šest bodů.

Česká republika – Nizozemsko 64:49 (20:2, 46:17, 51:39)

Váňa 12, Kotásek 11, Žikla a Tůma po 10, Nábělek 8, Kozák 6, Kolář 5, Karlovský 2, Hartig, Štafl, Slavík a Bukovjan 0 – van Eyck 23, Ververs 6

Fauly: 17 - 19

Patrik Smažák: "Vstup do utkání nám vyšel na výbornou. Velmi dobře jsme bránil a soupeři jsme nedovolili prakticky nic. V poločase jsme odcházeli do kabin z náskokem 29 bodů! Ve třetí čtvrtině nás soupeř zatlačil, začal dávat jednoduché koše a my se začali bát o výsledek. V koncovce jsme uhájili vítězství, které nás posunulo do čtvrtfinále. Soupeřem nám bude vítěz skupiny D - Polsko."