Skvělé! Češi přehráli Turecko a jsou mezi 16 top týmy světa

Přímý souboj o postup mezi 16 nejlepších týmů planety čekal dnes na české basketbalisty. V cestě jim stál ale přetěžký soupeř. Turecko předevčírem s Šanghaji sahalo po obrovské senzaci, když až v posledních vteřinách prodloužení přišli o vítězství na Spojenými státy americkými.

Trenér Ginzburg ctil pravidlo, že vítězná sestava se nemění, proto Češi i na Turky nastoupili od začátku s Martinem Křížem na pozici číslo čtyři. Více nervozity se ze začátku projevovalo na českých rukou. Lvi z prvních tří útoků zakončili pouze jednou. To Turci si počínali o něco efektivněji. Především Osman dělal české defenzivě problémy. Střelce se skvělým nájezdem bylo opravdu těžké zastavovat. Přesto se Čechům podařilo na druhé straně zažehnout střelecký prach. Vzhledem k tomu, že Turci po posední střele českého týmu hráli míč nad obroučkou po uplynutí času, ukončil první čtvrtinu technický koš.

Turci zkusili český útok zastavit zónovou obranou. Lvi do ní dobře vnikali a dokázali si chodit pro faulu, ale čtyři neproměněné trestné hody v řadě je mohly mrzet. Ještě lepší ale bylo soupeře do zóny vůbec nepouštět. Díky zpevněné obraně totiž mohli Češi vyrážet do rychlých protiútoků. Ty byli schopni zakončovat i za tři body. Brzy se tak jejich vedení vyšplhalo až na devět bodů, kde takřka zůstalo až do poločasu.

Jenže do druhé půle vlétli Turci jako uragán. Dvě trojky a jeden rychlý protiútok znamenaly srovnání stavu během jediné minuty. Češi se dokázali uklidnit a nastoupili opět na hru, která je zdobila celý první poločas. V útoku dobře fungovala spolupráce perimetru s Ondřejem Balvínem. Nejen dva alley-oopy rozparádily početné české publikum. Shanghai Oriental Sports Centerm se nesly chorály v češtině. Lvi byli dopředu o 11 bodů. V tu chvíli Turci vytáhli stejnou zbraň jako na začátku poločasu. Dvě rychlé trojky znamenaly další návrat do zápasu.

Kromě Osmanových nájezdů z první čtvrtiny byly trojky největší zbraní, kterou Turci hrozili. Díky tomu se dostaly až na rozdíl tří bodů (63:66). Naštěstí je dokázala eliminovat stejnou zbraní na druhé straně Hruban. Ten se vůbec ve druhém poločase rozehrál a dosáhl až na post nejlepšího střelce. Češi si zkušeně opět došli pro výraznější vedení. Turkům nezbylo než faulovat, ale Lvi prokázali pevné nervy, trestné hody proměňovali a dotáhli to až k patnáctibodovému vítězství.

Při své samostatné premiéře na mistrovství světa tak na úkor dnešních soupeřů postoupili mezi 16 nejlepších celků planety. Navíc si zajistili místo v olympijské kvalifikaci.

Turecko – Česká republika 76:91 (16:22; 35:43; 60:66)

Osman 24, Korkmaz 16, Mahmutoglu 14 – Hruban 18, Balvín 17 bodů a 11 doskoků, Auda 16, Bohačík 15, Satoranský 11, Schilb 8, Pumprla, Peterka a Kříž po 2, Šiřina 0

TH: 22/19 – 19/12

Trojky: 11 – 7

Doskoky: 26 – 41

Zisky: 8 – 3

Ztráty: 3 – 10

Asistence: 15 – 26

Fauly: 20 - 19