Šiřina proti Francii zúročoval náročnou sezónu

Únava z nezvykle náročné sezony se v něm kumuluje, přesto Jakub Šiřina znovu oblékl dres národního týmu a z pozice prvního rozehrávače neúnavně dirigoval cestu Lvů za případným překvapením, kterým by výhra nad Francií byla.

V pardubické aréně odehrál zkušený rozehrávač povedenou partii, i když letos nemá jednatřicetiletý basketbalista Opavy tolik času na regeneraci jako v minulých letech. Se slezským celkem se poprvé v jeho historii zapojil do Ligy mistrů a i když je to zkušenost náročná a vyčerpávající, dokázal ji včera využít.

"Liga mistrů dodá zkušenosti, Pomohlo mi to. Trenéři nás připravovali na to, že nás jejich rozehrávači budou presovat. Docela jsme se s tím vypořádali," připomíná celoplošnou agresivní obranu, kterou Francie praktikovala po valnou část střetnutí.

Před zápasem se hodně řešila spíš podkošová sestava Lvů, ze které vypadli Veselý, Balvín, Auda nebo na pozici čtyři zamýšlený Schilb, takže pro rozehrávače zdánlivě vzdálený problém. I tak ale Češi ještě v poločase na fyzicky lépe disponovaným soupeřem vedli na doskoku, nakonec ale o dva doskočené míče prohráli.

"Kluci pod košem odvedli dobrou práci, my se jim snažili pomáhat a nemáme se za co stydět Ukázali jsme, že se s takovými soupeři můžeme měřit i s hráči jen z české ligy," těší Šiřinu, že výběr Kooperativa NBL dokázal po 37 minut držet krok s top hráči francouzské soutěže doplněnými o tři krajánky z renomovaných evropských lig.

Nutno přiznat, že ani Francouzi nemohli využít své nejlepší hráče nastupující v NBA a Eurolize. I tak ale přivezli do Pardubic silný výběr. "I když nemají své hvězdy, tak potrestají každou chybičku. Na konci jsme měli výpadky, nepadalo nám to, nevěděli jsme, co hrát. Naopak Francii to padalo a pak už to bylo těžké," lituje Šiřina výpadku v posledních minutách.

Toho nebýt, mohli Češi zápas dovést do vítězného konce nebo prohrát menším rozdílem: "Výsledek je pro nás krutý a neodpovídá vývoji zápasu. Snažili jsme se popasovat s jejich výškou. Těžko říct, jestli nám v závěru došla fyzička, nebo čím to bylo způsobené."

Hned vedle lavičky se těsně před zápasem objevil Ondřej Balvín. Ve čtvrtečním euroligovém zápase zaznamenal v Istanbulu šest bodů a devět doskoků a výrazně se tak podílel na historicky prvním euroligovém venkovním vítězství pro Gran Canarii. Ani tak mu ale jeho klub nedovolil v pátek nastoupit za národní tým. "Je fajn, že nás Ondra přijel podpořit. jen to ukazuje, že jsme jedna velká parta, co drží při sobě," ocenil svého spoluhráče Šiřina.

Stejně jako celý tým musel i jeho první rozehrávač hned po zápase zkonsolidovat myšlenky a připravit se na pokračování kvalifikačního okna. V neděli ráno totiž národní tým čekal přesun do Moskvy k pondělnímu zápasu s domácím výběrem. "Rusové ještě nemají postup jistý, ale my zas můžeme hrát uvolněně a vyzkoušet si věci, které bychom si jinak nevyzkoušeli," říká k utkání se soupeřem, který včera zvládl vele důležité utkání ve Finsku vyhrát o dva body v prodloužení.

Zápas mezi Ruskem a Českou republikou začíná v pondělí v 17:30 českého času a přímým přenosem ho vysílá ČT Sport.