Show s názvem MČR U15 ovládli Kondoři, stříbro pro pořadatelský USK a bronzoví Sršni

Kondoři Liberec vybojovali v pražské hale na Folimance titul basketbalových mistrů České republiky mezi staršími žáky U15. Navázali tak na svou loňskou cestu za zlatem mezi čtrnáctiletými. Ale za vítězstvím už nedoputovali tak neochvějně jako před rokem.

Ve finálové bitvě jim hostitelé z USK Praha dlouho vzdorovali a konečný výsledek 61:71 odráží především jejich marnou snahu o závěrečný tlak. Medaile zklamaných je přitom pro Pražany vylepšením loňského bronzu.

Liberecké naděje prošly turnajem bez porážky, suverénní však nebyly. Po jasných výhrách nad Slavojem BK Litoměřice a Sokolem pražským se už už schylovalo k překvapení v duelu s Torola Snakes Ostrava. To se nakonec nekonalo, favorit zvítězil 65:63. Ani v semifinále nebyl jeho protivník Sokol Sršni Písek bez šancí, Kondorům podlehl 68:77.

A finále? To se proměnilo v přetahovanou. První čtvrtina patřila Kondorům, kteří uletěli do náskoku 17:9. Hráčům USK však vynikající fanoušci nedovolili polevit. Naopak - dotáhli je rychle do zápasu. V 15. minutě vyrovnával Viktor Tělecký trojkou na 22:22. Od té doby se oba týmy dlouhé minuty praly o vedení. Rozhodlo se až tři minuty před koncem. Dvě trojky dostaly Liberecké do sedmibodového trháku, který se už Pražanům smazat nepovedlo.

Kondořími hrdiny se stali Jakub Tegel, Jiří Šícha a Jan Chytil, kteří se společně postarali o 55 ze 71 bodů svého týmu. Šícha, s 19 body na utkání nejlepší střelec šampionů, byl i díky klíčovým finálovým trefám vyhlášen MVP celého turnaje. Lukáš Bobek pro změnu posbíral nejvíce asistencí ze všech hráčů osmi sestav (5,4 na zápas). Za nejlepšího hráče týmu byl vybrán Johan Haiblík.

Do All-Star pětky celého turnaje se vešli liberečtí Jiří Šícha s Jakubem Tegelem, Viktor Tělecký z USK, Filip Hauzer ze Sokola pražského a Martin Hornát z Písku.

Folimanka se postříbřila

Stříbrné z USK Praha, kteří už ve čtvrté finálové minutě přišli o zraněného Roberta Králíčka, ve finále táhli Viktor Tělecký (15 bodů), Jaroslav Šimon (12 bodů a osm doskoků) a Patrick Samoura (10 bodů a devět doskoků). Obětavý výkon podal i Jiří Balcar, který přes problémy s kolenem pomohl USK k semifinálovému obratu v derby se Sokolem pražským na 87:81 a také ve finále podstoupil řadu podkošových soubojů. I proto si dokulhal za cenou pro nejlepšího hráče svého týmu.

Nejlepším střelcem celého mistrovství byl Viktor Tělecký - především zásluhou svých 37 bodů v semifinále proti Sokolu pražskému. Jeho bodový průměr je 22,6 na utkání.

Sršni znovu medailoví

Pozice na pomyslných stupních vítězů zopakovali také mladíčci ze Sokola Sršni Písek. Loni je Vít Krejčí dovedl do finále, letos se už bez jeho pomoci Jihočeši nečekaně prodrali do semifinále na úkor BA Nymburk a nakonec si v bitvě o třetí pozici poradili i s urostlejšími soupeři ze Sokola pražského 94:83. Z lídrů jihočeského celku se ocenění dočkal Miroslav Procházka.

Sokoli z pražské Žitné jsou sice jistě zklamaní ze čtvrtého místa, ale stávají se skokanem sezony - vždyť loni chyběli mezi nelepšími 16 týmy. Jejich hráčem turnaje byl jmenován Ikounga-Djoh Ngatse alias Iky.

Nymburk odjíždí s náplastmi

Pátou pozici po výhře nad NH Ostrava 81:61 obhájili hráči BA Nymburk, jejich ambice však po třetím místě po základní části byly vyšší. Malými náplastmi jsou cena pro Miloslava Kulicha coby nejlepšího doskakovače turnaje (12,8 na utkání) a ocenění pro statisticky nejužitečnějšího basketbalisty do rukou Tomáše Mikysky. Hráčem týmu se stal Vojtěch Vejvar.

A nymburský hráč si odnesl i diváckou cenu Fujifilm Sympaťák Final8. Stal se jím Jonáš Bubeník, který navázal na obdobný loňský úspěch svého bratra Adama Bubeníka.

Nekrčí se ani poslední

Oba ostravské celky přehrály pouze Slavoj BK Litoměřice. NH to stačilo na šesté místo, nejlepším hráčem týmu se stal Štěpán Svoboda. Se sedmou pozicí pak odjíždí Torola Snakes Ostrava, která Severočech zdolala hned dvakrát. Jejím nejlepším hráčem byl jmenován Matouš Kurečka.

A na poslední osmé příčce tedy skončili hráči Slavoje BK Litoměřice. Krčit se však nemusí, jejích heroické vítězství 74:71 nad Sokolem pražským patřilo co do dramatičnosti k vrcholům celého turnaje. Litoměřický střelec Erik Klepač byl zvolen nejlepším hráčem svého týmu.