Sen o postupu U20 se rozplynul ve čtvtfinále s Polskem

Česká mužská reprezentace do dvaceti let bude i v příštím roce působit v divizi B evropského šampionátu. Češi totiž podlehli ve čtvrtfinále turnaje v bulhraské Sofii Polsku jasně 70:91 a čekají je jen boje o páté až osmé místo. Turnaj pro ně pokračuje zítra v patnáct hodin duelem s domácím Bulharskem.

Svěřenci Ladislava Sokolovského do klíčového zápasu vstoupili solidně a až do závěru první čtvrtiny se s Poláky přetahovali o vedení. Poslední minuta prvního období a nástup do toho druhého ale vyšel lépe našim severovýchodním sousedům a ti si začali budovat mírný náskok. Díky lepší střelbě a vyššímu množství trestných hodů vedení rostlo a v poločase už Češi nabrali dvoucifernou ztrátu.

Třetí čtvrtina ale byla ve znamení zlepšeného výkonu českého týmu, který přitvrdil v obraně, donutil Poláky k těžším střelám a začal se přibližovat na dostřel. Nejblíže se Češi dostali na pět bodů rozdílu a do poslední čtvrtiny vstupovali na vlně optimismu. Ta je však brzy přešla, když Češi čekali na první koš ve čtvrtém období přes tři minuty a Poláci mezitím stihli deset bodů, včetně tří slepených trojek. Když si pak Češi mezi trojkou Davida Žikly a košem Miroslava Štafla dali další dvouminutovou přestávku bez bodů, dostalo se vedení Poláků ke dvaceti bodům a bylo rozhodnuto.

Český tým sice trefil třináct trojek, jenže na ně spotřeboval 41 pokusů, navíc se Čechům střelecky nedařilo ani za dva body a nepodařilo se to vykompenzovat ani z čáry trestého hodu. Poláci si dávali lépe míč z ruky, o čemž svědčí výrazně vyšší počet asistencí.

Solidní střelecký výkon podal Jakub Tůma se 16 body, dobrý zápas odehrál i pivot Žikla, který dal 4 trojky a celkem 14 bodů. Michal Kozák si připsal 9 bodů a 7 doskoků, ale proměnil jen tři střely z patnácti z pole. Poláky vedl sedmnáctibodový Dominik Rutkowski a dovedl je do zítřejšího semifinále proti Lotyšsku.

Polsko - Česká republika 91:70 (23:17, 50:35, 66:60)

Rutkowski 17, Kolenda 15, Bogucki 14 – Tůma 16, Žikla 14, Kozák 9, Kolář, Nábělek a Váňa po 6, Hartig 5, Štafl 4, Karlovský 3, Kotásek 1, Bukovjan a Slavík 0

Fauly: 16 - 22

Patrik Smažák: "Poláci do zápasu nastoupili s velmi agresivní tvrdou hrou, se kterou jsme se nedokázali vyrovnat. Soupeř se prosazoval zejména pod košem a z trestných hodů a po dvaceti minutách byl stav 35:50 v náš neprospěch. Ve třetí čtvrtině jsme přitvrdili v obraně a dokázali snížit na rozdíl šesti bodů. (66:60) Bohužel v poslední čtvrtině dokázal soupeř třemi úspěšnými trojkovými pokusy odskočit na rozdíl patnácti bodů a nám se už nepodařilo snížit. Polsko zaslouženě vyhrálo a postupuje do bojů o postup do divize A."