Sen o medaili se rozplynul, juniorky nestačily ve čtvrtfinále ME na Maďarsko

Česká reprezentace juniorek do osmnácti let si na evropském šampionátu divize A o medaile nezahraje. Lvice ve čtvrtečním čtvrtfinále nestačily na Maďarsko 61:90 a čekají je zápasy o páté až osmé místo.

Svěřenkyně Viktora Pruši hrály ve středu až poslední osmifinále navíc s prodloužením, v úvodu na nich ale nebyla vidět únava a oba týmy působily hodně energicky. Jak Maďarky, tak Češky měly potíže v obraně, když nedokázaly zastavovat nájezdy soupeřek do koše ani střelbu z dálky. To potvrdil vyrovnaný průběh první čtvrtiny, kterou zakončily Maďarky košem s klaksonem na 28:25.

Šťastný koš hráčky v bílém hodně nabudil a do druhého období vstoupily náporem, který za stavu 36:29 donutil český tým k oddechovému času. Ani po time outu se ale česká hra příliš nezlepšila a Maďarky měly nadále navrch. Nedařilo se v útoku, přicházely zbytečné ztráty a o pár minut později si trenér Pruša vybíral i druhý time out, když vedení Maďarska vzrostlo na 12 bodů. Čtvrtina hrůzy pro Lvice pokračovala i dál a náskok byl těsně před přestávkou, kterou už Češky moc potřebovaly, až devatenáctibodový.

Ani poločasová pauza však maďarský tým nezchladila a Češky neprobrala a třetí čtvrtina probíhala v podobném duchu, jako závěr druhého období. Maďarky byly v útoku naprosto nezastavitelné Češkám postupně docházela motivace i síly vzdorovat. Za třetí čtvrtinu daly Lvice jen osm bodů a rozdíl se dál nepříjemně zvyšoval.

Až v poslední čtvrtině se maďarský útok zasekl a nepřekonal stobodovou hranici, na kterou to dlouho vypadalo a Češky dokonce poslední čtvrtinu vyhrály. Na víc než kosmetickou úpravu výsledku to ale nebylo.

Turnaj pro Češky pokračuje v sobotu, kdy od 20:45 vyzvou Němky a rozhodne se o tom, jestli Lvice zabojují v neděli o páté nebo sedmé místo.

Viktor Pruša (trenér ČR): „My jsme do zápasu proti soupeři s fyzickou i výškovou převahou šli s nějakým taktickým plánem. Chtěly jsme tempo hry Maďarek zpomalit zónovou obranou a snažit se eliminovat přihrávky do dolního postavení, kde jsme měli deficit. To se nám relativně dařilo, ale Maďarsky bohužel střílely s vysokou úspěšností. Když už jsme si pohlídali jejich střelbu z perimetru, tak nám do zóny najížděly a my jsme nebyli schopni ty situace 1na1 pokrýt. Z pohledu útoku jsme hráli velmi dobře v první čtvrtině, kdy jsme hráli rychle a nebojácně do vymezeného území. Vytvářeli jsme si velmi dobře střely z dlouhé vzdálenosti, které se nám dařilo trefovat, bohužel nás zradila obraná fáze. Po přestávce jsme se chtěli i za nepříznivého stavu vrátit do zápase se stejnou energií jako na začátku, ale bohužel jsme hned zaspali úvod třetí čtvrtiny a Maďarky se devíti body v řadě uklidnily, dostaly se na koně a v tu chvíli se ten zápas i mentálně rozhodl a my jsme neměli síly na zvrat. Každopádně zůstává pořád stejný cíl dopadnout co nejlépe ve skupině o 5.-8. místo a chceme teď vyhrát dva zápasy a skončit pátí, což by byl z mého pohledu obrovský úspěch.“

Maďarsko – Česká republika 90:61 (28:25; 57:40; 80:48)

Dombai 26, Varga 12, Kiss a Ventzel po 10 – Šitancová 13, Fučíková 9, Malíková a Zeithammerová po 8, Hamzová 6, Buřtová a Horsáková po 5, Ondroušková 4, Pokorná 2, Halátková 1, Paťorková a Vydrová 0

TH: 15/12 – 20/11

Trojky: 12 – 6

Doskoky: 42 – 32

Zisky: 13 – 7

Ztráty: 16 – 18

Asistence: 22 – 19

Fauly: 21 – 20