Satoranský těsně uhájil trůn. Obhájila i Elhotová

Basketbalisté dnes vyhlásili své nejlepší hráče a hráčky za poslední sezonu. A že bylo opravdu z čeho vybírat. Mužská i ženská reprezentace splnily postupové ambice v kvalifikaci o MS, resp. ME. V uplynulé sezóně se navíc Tomáš Satoranský definitivně etabloval mezi hráče nejlepší ligy světa NBA a Jan Veselý získal jako vůbec první Čech v historii titul MVP Euroligy.

 

Právě mezi oběma nejlepšími českými basketbalisty současnosti byl vůbec nejmenší rozdíl. V anketě, ve které hlasovali sportovní novináři, trenéři, basketbaloví odborníci a zástupci basketbalových klubů, se na prvních dvou místech objevovali téměř výhradně oni dva. A ještě ke všemu si první a druhé místo prakticky pravidelně střídali. Nakonec přeci jen o čtyři body více získal teď už rozehrávač Chicago Bulls. Třetí místo obsadil kvalifikační tahoun Jaromír Bohačík.

 

To mezi ženami byla situaci o poznání jednoznačnější. Titul nejlepší české basketbalistky obhájila Kateřina Elhotová. Na druhé místo se poprvé ve své kariéře dostala Julia Reisingerová. Ke stříbrné příčce jí jistě pomohl i titul nejužitečnější hráčky finálové série španělské nejvyšší soutěže. Na třetí místo se v hlasování probojovala navrátilkyně Romana Hejdová. Její přínos pro postup na ME byl neoddiskutovatelný.

 

Vůbec poprvé se v rámci galavečeru Basketbalista roku vyhlašovala trenérská kategorie. V profesionální basketbalu zvítězil reprezentační trenér Ronen Ginzburg, který české basketbalisty dovedl poprvé v samostatné historii na světový šampionát. Mezi mládežnickými trenéry dostala nejvíce hlasů v rámci ČABT (Česká asociace basketbalových trenérů) brněnská trenérka mládeže Veronika Wiednerová.

 

Mezi nadějemi českého basketbalu získali nejvíce hlasů Luboš Kovář a Simona Sklenářová. Oba se ve svém mladém věku etablovali v nejvyšších soutěžích. V úspornější kategorii basketbalu, nové olympijské disciplíně 3x3, mezi mladými hráči zvítězili Vojtěch Vejvar a Alžběta Levínská. Seniorskou cenu 3x3 získali Ondřej Dygrýn a Kamila Hošková.

 

Do Síně slávy ČBF byly letos uvedeny bronzové medailistky z evropského šampionátu 1978. Basketbalová Síň slávy tak má po dnešku osm nových členek. Vlasta Vrbková a Dana Klimešová, které mají byli nedílnou součástí bronzového týmu, jsou již v Síni slávy od roku 2015.

Anketa probíhala za sezonu 2018/19 a spadají do ní samozřejmě ligové soutěže v daném roce a také závěry kvalifikací o ME žen a MS mužů. V basketbalu 3x3 se hodnotilo léto 2018.

 

 

Výsledky ankety Basketbalista roku 2018/19

Nejlepší mladý hráč

Luboš Kovář

 

Nejlepší mladá hráčka

Simona Sklenářová

 

Nejlepší hráč 3x3

Ondřej Dygrýn

 

Nejlepší hráčka 3x3

Kamila Hošková

 

Nejlepší mladý hráč 3x3

Vojtěch Vejvar

 

Nejlepší mladá hráčka 3x3

Alžběta Levínská

 

Trenér roku

Ronen Ginzburg

 

Trenér roku – mládež

Veronika Wiednerová

 

Síň slávy ČBF 2019

Dana Aaltonen

Irena Bartošová

Hana Brůhová

Lenka Nechvátalová

Dagmar Pošvářová

Jana Stibůrková Menclová

Ivana Třešňáková

Alena Weiserová

 

Basketbalista roku 2018/2019

1. místo - Tomáš Satoranský

2. místo - Jan Veselý

3. místo - Jaromír Bohačík

 

Basketbalistka roku 2018/2019

1. místo - Kateřina Elhotová

2. místo - Julia Reisingerová

3. místo - Romana Hejdová

 

 

Autor:
Reklama
CZBCUP