Rychlý proces s Bosnou

Čeští basketbalisté do osmnácti let přehráli ve svém čtvrtém vystoupení na evropském šampionátu divize B v severomakedonském Skopje Bosnu a Hercegovinu 85:55 a jsou velmi blízko postupu do play off. Definitivní jistotu jim může dát souhra výsledků soupeřů, ale pokud zdolají ve středu od 21 hodin Kypr, který na turnaji dosud nezvítězil, postoupí stoprocentně.

Svěřenci Torstena Loibla nastoupili do utkání po nedělní porážce s domácím výběrem poučeni a lépe se koncentrovali, na druhou stranu proti nim stál výrazně slabší soupeř. Bosna vedla jen po úvodním koši zápasu, naposledy srovnáno bylo v osmé minutě 14:14, celkově se dokázal outsider udržet ve hře hlavně v první čtvrtině. Ve druhé a třetí desetiminutovce totiž český tým předvedl svou sílu na obou koncích palubovky.

Nejprve ve druhé čtvrtině prožil sice střelecké trápení, ale ani šestnáct bodů nebyl problém, protože Češi kompletně zavřeli svůj koš, inkasovali jen dvakrát z pole a celkem čtyři body a přesnou obranou soupeře doslova deptali. Vůbec nepouštěli Bosnu do volných střel, a když se výjimečně nějaká objevila, soupeř ji překvapením minul. Obrat do jiné části hry pak přišel ve třetí čtvrtině, kdy se sice Bosna v útoku o něco zlepšila a dala sedmnáct bodů, ale český tým předvedl ofenzivní kliniku a osmadvaceti nastřílenými body kompletně rozebral obranu soupeře. Hned patnácti body se ve čtvrtině blýskl Viktor Ivánek, který trefil tři střely zpoza oblouku a téměř sám přestřílel celý tým soupeře.

To dalo Čechům dostatečný náskok do poslední čtvrtiny, ve které se potvrdila slova trenéra Loibla o týmovém výkonu, nikdo kromě Ivánka výrazněji nevyčníval, a naopak každý přispěl k relativně hladké výhře. Ivánek byl s 21 body nejlepším střelcem zápasu, pak ale dalo dalších devět hráčů mezi pěti a devíti body, na což Bosna vůbec nestačila. Češi nasbírali 23 asistencí na 11 ztrát a chyby soupeře potrestali 20 body.