Rozhovor s Mikem Taylorem

Ač má pas země za velkou louží, loni v létě se stal asistentem hlavního trenéra naší mužské basketbalové reprezentace Pavla Budinského. Pro ty co znají historii jejich spolupráce, to nebyl překvapivý krok. I letos je Američan Mike Taylor, který dlouhá léta trénoval v nejvyšší Německé lize, součástí týmu a těší se na druhou část kvalifikace o ME. Tohoto energetického basketbalového odborníka, který se baví kreslením, jsme požádali o vážný i nevážný rozhovor.

 

Co považujete za nejdůležitější v této kvalifikaci?
Určitě se dobře připravit a udělat vše pro úspěch. Poskládat co možná nejlepší tým a dostat z hráčů maximum. Máme tu skupinu hráčů, která tvrdě pracuje a drží pospolu jako tým. Doufám, že se nám to podaří přetavit v dobrý výkon na hřišti v nadcházejících utkáních.

 

Minulé léto jste nepoznali porážku. Co je klíčem k výhře naší skupiny?
Upřímně musím říct, že nejdůležitější bude hned to první utkání se Slovenskem. To co ale bude dotvářet celý obrázek je, jak tu pracujeme. Pavel Budínský loni založil základy něčeho, na čem se dá stavět, na čem nyní stavíme a v tom se chystáme pokračovat i do budoucna. Takže důležitější, než kolik nyní vyhrajeme utkání je, že jsme položili dobré základy do budoucna. Samozřejmě se hlavně připravujeme na to první utkání se Slovenskem. Pokud vyhrajeme, máme vývoj ve skupině pod kontrolou, a to je to, na co se teď soustředíme. Hráči i realizační tým koukají na tohle utkání stejně a my budeme na tu výzvu připraveni. Dáme do toho vše, abychom se dobře připravili a odnesli si výhru.


Proslýchá se, že slovenský výběr má finanční potíže a setká se poprvé až 7 dní před utkáním s námi. Co si o tom myslíte?
Myslím si, že to nejlepší pro náš tým a naše lidi je, abychom se koncentrovali na nás. Na náš vývoj a základy, které se tu snažíme položit do budoucna. Nikdy nemůžete ovlivnit to, co dělají ostatní týmy a hráči. Slováci budou tak jako tak připraveni na toto utkání bez ohledu na to, co se kolem nich děje. Víme, že i pro ně to bude velká výzva. Já osobně se na tenhle duel moc těším, protože vím, jak je sledovaný a doufám, že prodáme to co v nás je.

 

Jste s týmem už druhé léto. Letos je však v týmu několik nových hráčů. Můžete oba týmy porovnat?

Musím říci, že jsem překvapen a dělá mě radost úroveň talentovanosti, koncentrovanosti a odhodlání kluků. Někteří hráči možná ještě nemají tak zvučná jména, jsou mladí, ale mají velké srdce, naslouchají a tvrdě pracují. Jsem opravdu hrdý na to, že toho můžu být součástí a pracovat s nimi. Je tu dobrá týmová atmosféra i kvalita a to je positivní. Loni tu byl Petr Benda nebo Pavel Pumprla, což byli hráči s více zkušenostmi. Letos tu třeba nejsou tak zkušení hráči, ale o to je to pro ně větší výzvou
být toho součástí.

 

Přes rok pracujete v klubu a v létě pro reprezentaci ČR. Co Váš volný čas?

Určitě mám své koníčky, kterými občas bavím lidi. Jedna z věcí, kterou mám opravdu rád je kreslení postaviček. I tady jsem něco kreslil, když jsme měli den volna.

 

Opravdu? Ukážete nám, něco z Vaší tvorby?
(směje se a opravdu vytahuje kresbu) Jistě. Snad se to někomu bude líbit. Mám rád animované pohádky, které běží v USA, ale mám jednu oblíbenou i v ČR a to je Krtek. Pavel Budinský a moje přítelkyně mi o něm vyprávěli. Už o něm vím celkem dost. Loni mě Pavel dal DVD, kde jsou jeho příhody, a od Michala Šoba jsem dostal k vánocům tričko, kde jsou všechny postavičky. Dal jsem to
dohromady s basketbalovou tématikou a vzniklo tohle… Snad to někoho pobaví.

 

Víte, že Krtek nedávno letěl do vesmíru?

Lidi z realizačního týmu mě o tom říkali a já nejsem překvapen. Krtek je úžasná postava a může dělat neuvěřitelné věci. Není tak překvapením, že byl i ve vesmíru. Ví se o Vás, že jste jak baterie plná energie. Je kreslení tím, co Vás dobíjí? Určitě. Jsem pozitivní osoba. Mám rád basketbal a to co se mě na tomhle týmu líbí je týmová chemie, která tu funguje. Je skvělém sem přijet, podpořit Pavla, který je mým dobrým přítelem a já věřím v to, co se tu snaží dělat. Je vždy o mnoho snazší chodit do haly s pocitem, že ti co s nimi spolupracujete, tvrdě pracují a dávají do toho maximum. A to jsou lidi okolo mě. Hráči sami cítí, že celý realizační tým je pozitivně naladěný a užívají si to tu. A my doufáme, že se nám to vrátí. Opravdu si to tu užívám.

 

Zpět k obrázku… popíšete nám co na něm vlastně je?

Je jasné, že Krtek je tím, kdo řídí hru. Myš je celkem aktivní a rychlá, proto hraje na pozici menšího hráče. Žába je dobrý skokan a atlet, proto se hodí na křídlo. Uprostřed je Králík, protože je největší a nejsilnější. Ježek je silový pivot. Odvádí černou práci a špatně se díky ostnům brání. Všichni spolu jsou skvělý tým a já doufám, že to ukážou i na hřišti.

 

Slyšel jsem o nějaké zábavné historce z letadla. Co je na tom pravda?
Letěli jsme z Litvy a já při vstupu do letadla řekl letušce, že Soky (Miroslav Soukup) má ten den narozeniny a zda by mu nemohli popřát. Všem z týmu jsem to pak řekl, jen jemu ne. Vystoupali jsme do letové hladiny a ozval se z kabiny kapitán letadla, že vítá celou reprezentaci na palubě a že přeje Sokymu vše nejlepší k narozeninám. Celé letadlo mu tleskalo, přinesli mu sekt, mandle a nějaké další věci. Soky byl z toho děsně překvapený, zvlášť když má narozeniny až v březnu.

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň